نمونه ای از جعبه با چاپ متالایز | شرکت کارتن لاین

همه چیز درباره چاپ متالایز

بسته بندی تأثیر فراوانی بر افزایش فروش دارد. به همین خاطر انواع مختلف بسته بندی با جنس های متفاوت عرضه می شوند. یکی از بهترین راه های ایجاد ارزش افزوده در بسته بندی ، عرضه اقلام بسته بندی با روش های جدید و متفاوت است. یکی از این روش ها چاپ متالایز است که با دستگاه های پیشرفته چاپ انجام می شود. در این مقاله همه آنچه را باید درباره چاپ متالایز و مزایای آن بدانید، با شما در میان می گذاریم.

جعبه کارتنی متالایز | شرکت کارتن لاین

در این مقاله می خوانید:

 • چاپ متالایز چیست؟
 • متالایز چگونه چاپ می شود؟
 • مزایای چاپ متالایز چه هستند؟
  •  ظاهر چشم نواز
  • چاپ پذیری بالای کاغذ متالایز
  • کیفیت بالای رنگ و رزولوشن بالای چاپ
  • مقرون به صرفه
 • جمع بندی

چاپ متالایز چیست؟

متالایز از روش های جدید چاپ روی جعبه و کارتن است. با استفاده از مزایای این چاپ می توان بسته بندی بسیار باکیفیت و لوکسی تولید کرد. به همین خاطر برای بسته بندی های خاص و نفیس که باید ظاهر متفاوتی داشته باشند ، مانند جعبه ادوکلن ، گوشی هوشمند و سایر محصولات ارزشمند ، از این روش استفاده می شود.

برای به کارگیری این روش، از کاغذ خاصی به نام کاغذ متالایز استفاده می شود. این کاغذ لایه متالیکی با کوتینگ ژلاتینی دارد تا جوهر روی سطح آن بنشیند. لایه نازک پوشاننده ، از جنس فلز (معمولا ‏آلومینیوم) است که ظاهر براقی مانند فویل آلومینیومی به آن می دهد.

درخشش این نوع چاپ ، جلوه چشم نوازی در انعکاس نور ایجاد می کند. احساس وجود فلز روی اثر چاپی ، ارزش افزوده فوق العاده ای به بسته بندی می دهد.

شاید برایتان مفید باشد >  کارتن میوه صادراتی چه ویژگی هایی دارد؟

کاغذ این چاپ مخصوص است، اما انواع مواد و ‏جوهرهای چاپی روی آن قابل استفاده است. از مزایای چاپ متالایز کیفیت رنگ و ‏رزولوشن خوب در چاپ دیجیتال است، که دلیل آن همان لایه ژلاتینی روی کاغذ است.

از فیلم ها و کاغذهای متالایز در چاپ عکس و نقاشی ، پوستر ، طراحی داخلی ، تولید لیبل های مواد دارویی ، آرایشی و بهداشتی و همین طور در تولید انواع جعبه های فانتزی و لوکس ، ‏و فويل هاي طلاكوب و هلوگرام ها استفاده می شود.

متالایز چگونه چاپ می شود؟

متالایز به دو صورت کاغذ و فیلم وجود دارد. فیلم متالایز در برابر پارگی مقاومت خوبی دارد، اما کاغذ متالایز با وجود آن که از نظر ظاهری شبیه به فیلم است، به راحتی پاره می شود.

جنس کاغذ متالایز از پی وی سی است. به دلیل وجود لایه ژلاتینی روی کاغذ متالایز ، کیفیت چاپ روی آن بسیار خوب است. از آنجایی که قابلیت چاپ پذیری این کاغذ هم بالاست ، از انواع مواد و جوهرهای چاپی می توان روی آن استفاده کرد.

چاپ متالایز به روش های مختلفی انجام می شود. از جمله روش های این چاپ می توان به این موارد اشاره کرد:

 • روش گراور
 • افست
 • و اسکرین

و به طور کلی به دو شکل انجام می شود:

 • متالایز کل سطح چاپی و چاپ روی آن
 • متالایز موضعی که در آن فقط بخش خاصی متالایز می شود؛ مانند لوگو

چاپ دیجیتال متالایز در اندازه های بزرگ ، با دستگاه های ایندور و یووی انجام می شود. چاپ در اندازه های کوچک هم با دستگاه های دیجیتالی انجام می شود. با توجه به امکان چاپ متالایز در تیراژ بالا ، استفاده از این محصول در چاپ و تولید انواع جعبه در ابعاد مختلف بسیار رایج است.

شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد های کارتن بسته بندی مواد غذایی

چاپ متالایز چگونه است؟ | شرکت کارتن لاین

مزایای چاپ متالایز چه هستند؟

این نوع چاپ در مقایسه با چاپ معمولی روی جعبه و کارتن ، یا سایر چاپ های خاص و مشابه ، مزایای زیادی دارد. در ادامه به برخی از مزایای این چاپ

ظاهر چشم نواز

در چاپ متالایز از رنگ های طلایی و نقره ای استفاده می شود. درخشش خیره کننده و خاص بودن این رنگ ها ، موردتوجه کسانی قرار می گیرد که دنبال بسته بندی های چشم نواز هستند. استفاده از این چاپ در بسته بندی ، تأثیر فراوانی در برجسته سازی و جلوه دادن به محصول دارد.

چاپ پذیری بالای کاغذ متالایز

چاپ پذیری بالای متالایز آن را به محصول فوق العاده ای برای چاپ روی جعبه و کارتن بسته بندی تبدیل کرده است. چاپ پذیری بالا به این معنی است که هر طرح و شکل و رنگی را می توان روی این جنس چاپ کرد، بدون آنکه شکل ظاهری خود را از دست بدهد. از سوی دیگر نیازی به خدمات تکمیلی چاپ هم ندارد.

چاپ پذیری بالای کاغذ متالایز | شرکت کارتن لاین

کیفیت بالای رنگ و رزولوشن بالای چاپ

از مزایای این چاپ باید به کیفیت بالای رنگ و رزولوشن تصویر اشاره کرد. این کیفیت بالا به خاطر وجود لایه ژلاتینی روی متالایز است. به همین دلیل ، تصویر نهایی از رزولوشن بالایی هم برخوردار است. شما می توانید با استفاده از متالایز موضعی ، لوگو یا شعار مجموعه خود را با کیفیت بالا نمایش داده و در ذهن مخاطب ماندگار کنید.

مقرون به صرفه

این چاپ در مقایسه با چاپ های مشابه مانند طلاکوب ، هزینه کمتری دارد. طلاکوب برای چاپ متن های طولانی مقرون به صرفه نیست. به طور کلی با حذف هزینه های کلیشه ، این روش به صرفه تر از سایر چاپ های فانتزی و نفیس مانند طلاکوبی است. البته چاپ طلاکوب بیشتر برای چاپ جلد و مواردی مانند آن استفاده می شود.

شاید برایتان مفید باشد >  اهمیت تجربه کاربری در طراحی کارتن های بسته بندی

 مزایای چاپ متالایز | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

در این مقاله شما را با نوعلی خاص از روش های چاپ کارتن های بسته بندی ، یعنی چاپ متالایز آشنا کردیم. جعبه یا کارتن بسته بندی متالایز ارزش افزوده زیادی برای محصول ایجاد می کند. این نوع جعبه مناسب بسته بندی محصولات لوکس و خاص ، مانند جعبه بسته بندی ادوکلن یا گوشی های هوشمند است. چاپ متالایز با دستگاه های پیشرفته چاپ انجام می شود. برای انجام کار از کاغذ متالایز استفاده می کنند که پوشش ژلاتینی دارد. این لایه نازک پوشاننده ، از جنس فلز است و ظاهر براقی به آن می دهد که علاوه بر درخشندگی ، ظاهر لوکسی هم دارد. از مهم ترین مزایای این چاپ هم می توان به درخشندگی و چشم نوازبودن ، قابلیت چاپ پذیری بالا ، کیفیت و رزولوشن تصویر عالی و هزینه کمتر در مقایسه با چاپ طلاکوب اشاره کرد. در نهایت آنکه جعبه های متالایز چشم مشتری را به خود خیره کرده و فروش محصول نهایی را افزایش می دهند.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا