ابعاد استاندارد کارتن های بسته بندی | کارتن لاین

ابعاد استاندارد کارتن بسته بندی و نحوه تعیین آن ها

تا به حال پیش آمده که به سایز بسته بندی ها و به طور کلی ابعاد استاندارد کارتن توجه کنید؟ در سایزهای مختلف از بزرگ و کوچک ، عریض و باریک یا طویل و کوتاه این بسته بندی ها مطابق با کالایی که قرار است در آن جابه‌جا کنند عوض می شود. شاید باورتان نشود ، اما همین بسته بندی ها نقش به سزایی در فروش محصولات دارند.

مثلا زمانی که یک پنیر بسته بندی شده با حجم زیادی بخرید ، بسته بندی آن هزینه کمتری به خود اختصاص می‌دهد، تا وقتی که یک پنیر بسته بندی کوچک در جعبه ای رنگی و طرح دار باشد. اینجاست که به اهمیت و جایگاه بسته بندی ها پی می‌بریم.

ابعاد کارتن بسته بندی را می توان به نوعی پوشش شیء یا وسیله در نظر گرفت که تاثیر زیادی بر میزان فروش و مخاطب پروری دارد. با توجه به این موارد ، در این مقاله با ابعاد استاندارد کارتن بسته بندی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

اهمیت بسته بندی بر هویت محصول

بسیاری از تولید کنندگان محصولات مختلف به این مهم پی برده‌اند که بسته بندی محصولات اثر قابل توجهی روی میزان فروش آن محصول دارد. باید این به این نکته توجه کنید که افراد به صورت طبیعی به سمت محصولی جذب می‌شوند که بسته بندی و ظاهر زیبا و فریبنده‌ای داشته باشد.

تصور کنید به مغازه لوازم التحریر فروشی رفته و قصد خرید یک دفترچه دارید. یکی از اولین نکات که موجب جلب توجه شما خواهد بود چیست؟ بدون شک ظاهر دفترچه و در نهایت ابعاد کارتن آن. این نکته بسیار مهم است؛ به همین خاطر اغلب فروشنده ها برای جذب مشتری بیشتر به آن توجه ویژه‌ای دارند.

شکل و ابعاد بسته بندی و تاثیر آن ها بر مخاطب

این نکته بسیار مهم است که شکل بسته بندی محصول شما بتواند مخاطب را جذب کند. در طرف دیگر ابعاد کارتن نیز اثری هم سطح با شکل ظاهری آن دارد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

سعی کنید خود را نه به عنوان فروشنده که یک خریدار تصور کنید. محصول مورد نظر شما در یک فروشگاه نه چندان مطرح در قفسه های فروش است. آن را پیدا می کنید، آن هم در یک بسته بندی شیک و با ابعادی مناسب.

به احتمال خیلی زیاد آن محصول در سبد خرید شما قرار خواهد گرفت. اغلب سازندگان کارتن های بسته بندی نیز این نکته را در نظر دارند که شکل و ابعاد استاندارد کارتن را مطابق با محصول و مخاطب هدف ، در نظر بگیرند تا فروش بهتر و موفق تری داشته باشند.

رعایت استاندارد بسته بندی در تولید کارتن های بسته بندی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

نحوه تعیین ابعاد کارتن ها

به صورت کلی می توان ابعاد کارتن را بر اساس مشتریان محصولات به دو دسته تقسیم کرد:

 1. کارتن هایی که با ابعاد مختلف و طرح های متفاوت ساخته می شوند؛ چرا که قطعا محتوای داخل بسته مهم است و در اولویت قرار دارد.
 2. کارتن هایی که طبق اصول و با هدف رضایت مشتری طراحی می شوند و می توان گفت اهمیت آن ها با اهمیت محصول درونشان برابری می کند؛ مانند انواع کارتن بسته بندی مواد غذایی که در فروشگاه ها وجود دارند.

از طرفی جهت تعیین ابعاد بسته بندی استاندارد ذکر این نکته ضروری است که این ابعاد بر اساس دو عامل تعیین می‌شوند:

 1. نوع محصول
 2. ماندگاری و دوام محصول

در واقع سازندگان کارتن های بسته بندی برای تعیین ابعاد آن ها ابتدا باید محصول را شناخته و ابعاد دقیق آن را بدانند تا کارتنی متناسب با ابعاد استاندارد بسته بندی تولید کنند.

از طرفی نیز میزان ماندگاری محصول بر ابعاد و جنس کارتن بسته بندی انتخابی اثر می‌گذارد. اگر محصول خوراکی باشد، اغلب از کارتن هایی در سایزهایی با قابلیت حمل و نقل راحت و از جنس های مخصوص استفاده می شود.

این نکات در تولید همه محصولات به ویژه تولیدات داخلی که جابه‌جایی چندانی ندارند، به کار گرفته می‌شود. اما یک نکته درباره بسته بندی های پستی وجود دارد که باید مورد توجه باشد و آن ابعاد مختلف بسته های پستی است که در ادامه با آن ها آشنا می‌شویم:

 • کارتن های پستی در ابعاد: 150*100* 80
 • کارتن های پستی در ابعاد: 200*140*100
 • کارتن های پستی در ابعاد: 245*175*125
 • کارتن های پستی که با ابعاد: 280*200*140 تولید می شوند.

اما بعضی کارتن های پستی بیشتر از دیگر کارتن ها مورد استفاده قرار می گیرند که به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

 • ابعاد کارتن پستی در اندازه های: 300*225*150
 • کارتن های پستی در ابعاد: 350*250*180 میلی‌متر و …

این موارد ، ابعاد استاندارد کارتن های پستی هستند که برای کاربردهای مختلفی قابل استفاده هستند.

تولید کاتن های پستی در ابعاد مختلف | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

ابعاد استاندارد کارتن های بسته بندی مختلف

اینکه برای انواع محصولات در بازار از چه کارتن هایی با چه ابعادی استفاده شود از جمله نکاتی است که بسیار مورد توجه خریداران و فروشندگان قرار دارد. در نظر گرفتن ابعاد استاندارد کارتن می‌تواند به میزان فروش محصولات کمک شایانی کند.

در ادامه با ابعاد انواع کارتن ها فارغ از جنس یا هدفی خاص که در بازار موجود هستند ، آشنا می شویم:

 • ابعاد کارتن 4*4*3

یکی از ابعاد استاندارد کارتن بسته بندی همین مورد است که در بازار به وفور یافت می‌شود. این کارتن ها به گونه ای ساخته می شوند که قابلیت قرار دادن سه ردیف از محصول را داشته باشند؛ مانند کارتن بیسکوئیت یا خرما.

 • ابعاد 4*4*2

این کارتن ها ، بسته هایی با این ابعاد محصول را در دو ردیف قرار می دهند. برای این کارتن ها اغلب وزنی بین 380 تا 520 گرم محصول را برای هر بسته در نظر می گیرند.

 • ابعاد استاندارد کارتن 5*5*2

وزن تقریبی این کارتن چیزی حدود 700 تا 800 گرم بوده و می تواند محصولی مثل خرما را در دو ردیف جا دهد. این کارتن بسته بندی را در بازار های روز هم می‌توان پیدا کرد.

 • سایز کارتن 8*8*2

بسته بندی هایی با این سایز چیزی حدود 699 تا 750 گرم محصول را در خود جای می‌دهند.

 • ابعاد استاندارد کارتن های بایگانی و زونکن

این کارتن ها اغلب در ابعادی برابر 63 سانتی‌متر طول ، 34 سانتی متر ارتفاع و عرضی برابر 36 سانتی متر در بازار موجود هستند.

 • جعبه های میوه عمومی و ابعاد آن ها

اغلب این جعبه ها در رنگ های مختلف در میوه فروشی ها دیده می شوند. اگر به ضخامت آن ها توجه کرده باشید می بینید که در چند لایه تولید شده و استحکام خوبی در برابر ضربه دارند. ابعاد کارتن میوه اغلب در دو اندازه 48*28 یا 24*34 وارد بازار میوه و سبزیجات شده و از ابعاد بسته بندی استاندارد برای این کار محسوب می‌شوند.

ذکر این نکته نیز لازم است که تولید کارتن های بسته بندی با توجه به اینکه تولید داخلی باشد یا خارجی متفاوت است. در صورتی که بسته بندی برای مصارف داخلی باشد ، نکاتی از جمله قدرت خرید مردم ، فروشگاه های فروشنده محصول ، تعداد و حجم متقاضیان آن محصول و … همگی در ابعاد کارتن تاثیر دارند.

از طرفی اگر محصول برای فروش در بازارهای خارجی باشد ، به غیر از رعایت نکاتی که در بازار داخلی مورد توجه است ، ابعاد کانتینر و وسیله حمل و نقل نیز بسیار مهم است. این امر ابعاد بسته بندی مورد نظر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ابعاد استاندارد کارتن بسته بندی میوه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

جمع بندی

دیدیم که انواع کارتن بسته بندی و ابعاد آن ها چقدر در تولید و فروش آن ها موثر است. از این رو تولید کنندگان کارتن ها سعی دارند تا ابعاد استاندارد کارتن را رعایت نموده تا حتی الامکان در فروش آن محصول اثری غیر مستقیم اما مفید داشته باشد. این گونه است که ابعاد بسته بندی محصول جزئی مهم در بازار آن بوده و می تواند اثرات شایان توجه ای بر درخواست و تقاضای آن به وجود بیاورد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا