آشنایی با استاندارد ایزو TC 122 بسته بندی

استاندارد بین المللی یا استاندارد ایزو TC 122 بسته بندی ، به استانداردسازی بسته بندی در سطح بین المللی در زمینه اصطلاحات و تعاریف این حوزه ، ویژگی ها ، الزامات و آزمایشات عملکردی و استفاده از فناوری های مرتبط با ماشین آلات و تجهیزات حرفه ای بسته بندی کالا و محصول می پردازد.

در این مقاله نگاه ویژه ای به استاندارد TC 122 می اندازیم و جنبه های مختلف آن را بررسی می کنیم تا با رعایت آن ، بتوانیم بسته بندی محصولات خود را با استانداردها و الزامات جهانی و از همه مهم تر ، با دیدگاه ها و نیاز های روز مصرف کنندگان بین المللی هماهنگ کنیم.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

ایزو TC 122 چیست ؟

بسته بندی استاندارد از استراتژی بازاریابی یک پارچه ای استفاده می کند تا بتواند ضمن حفظ کیفیت محصول نهایی ، نظر خریدار را هم به آن جلب نماید. بسیاری از مصرف کنندگان قبل از خرید کالای موردنظر ، بسته بندی آن را قضاوت می کنند و چه بسا بسته بندی غیراصولی ، او را از خرید منصرف نماید.

یکی دیگر از اهداف مهم بسته بندی ، هویت دهی به محصول است. در بسیاری از موارد ، تمرکز بر اهداف بسته بندی آن قدر اهمیت می یابد که هزینه آن بیشتر از خود محصول می شود. برخی از صاحب نظران بازاریابی اعتقاد دارند بسته بندی باید جزو اهداف آمیخته بازاریابی ( محصول ، قیمت ، مکان عرضه ، ترویج ) قرار بگیرد.

این جاست که ایزو بین المللی TC 122 به استانداردسازی در زمینه بسته بندی ، با توجه ویژه به اصطلاحات و تعاریف مورد استفاده در این حوزه ، ویژگی های بسته بندی حرفه ای ، الزامات و آزمایشات عملکردی و همین طور استفاده از فناوری های مرتبط با بسته بندی می پردازد.

در واقع ایزو TC 122 یا همان ISO TC 122 راهنمایی بین المللی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان است تا با رعایت آن ، بسته بندی محصولات خود را با نیاز های کاربری ، استانداردها و الزامات جهانی و همین طور حقوق مصرف کنندگان هماهنگ نمایند و حضور موفقی در بازار داشته باشند.

استاندارد ایزو TC 122 چیست؟ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

تاریخچه استاندارد ایزو TC 122

جالب است بدانید که استاندارد ایزو TC 122 در سال ۱۹۶۶ میلادی ، برابر با سال ۱۳۴۵ خورشیدی عرضه شد. در آن سال پس از بررسی اولیه کمیته های فنی ، پیش نویس استاندارد TC122 تهیه شده و پس از اصلاحات لازم ، در قالب استاندارد بین المللی درآمد.

ایزو TC 122 یا استاندارد جهانی بسته بندی ، اصول سنتی بسته بندی را نفی نمی کند ، بلکه آن ها را رعایت کرده و در عین حال با نیاز های روز مصرف کننده جهانی هماهنگ می کند. چون رعایت استاندارد های جهانی بسته بندی برای حضور موفق در بازار های بین المللی ضروری است.

در حقیقت رعایت استانداردهای بسته بندی و توجه به استاندارد کارتن موردنیاز آن قدر اهمیت یافته ، که ایزو TC 122 را ویژه آن تعریف کرده اند که نه تنها شامل الزامات قانونی است ، بلکه حقوق مصرف کننده نهایی را هم مدنظر قرار داده و به ایشان کمک می کند تا انتخاب آگاهانه ای داشته باشند.

جزئیات استاندارد TC 122

ایزو TC 122 سند مفصلی است که بسته بندی را در جهات مختلفی تعریف می کند؛ از اصطلاحات و تعاریف مورد استفاده در این حوزه گرفته تا رابطه بسته بندی مناسب با حفظ محیط زیست. این ایزو از بخش های مختلفی تشکیل شده که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

 • تعاریف و اصطلاحات این حوزه ،
 • اندازه ها و ابعاد استاندارد بسته بندی ،
 • استاندارد های آزمایشات بسته بندی ،
 • جنس کاغذ و مقوا ،
 • کدگذاری و برچسب زنی ،
 • حمل کالاها ،
 • و جنبه های زیست محیطی بسته بندی.

استاندارد ایزو TC 122 | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

ویژگی های بسته بندی استاندارد دارای ایزو TC 122

در بخش استاندارد های آزمایشات بسته بندی ایزو TC 122 ، به ویژگی های بسته بندی استاندارد و حرفه ای برای عرضه به مصرف کنندگان بین المللی اشاره شده است. طبق قوانینی که این سند بیان کرده ، بسته بندی استاندارد باید به طور کلی چنین ویژگی هایی داشته باشد:

 • از کالا در برابر ضربه ، فشار ، حرارت ، یا حتی هوا ، بخار آب ، گردو غبار و غیره محافظت کند؛
 • کیفیت محصول داخل بسته را حفظ کند؛
 • امکان اطلاع رسانی درباره چگونگی استفاده از محصول ، چگونگی حمل آن ، استاندارد های کالا و غیره را فراهم نماید؛
 • امکان نگهداری مناسب ، جابه جایی مطمئن و حتی فروش مجدد داشته باشد؛
 • علائم و نشانه های مختلف کارتن روی آن چاپ شده باشد؛
 • و مشتری بالقوه را ترغیب به خرید آن کالا کند.

اهمیت استاندارد ایزو TC 122

رعایت استاندارد های بین المللی بسته بندی از آنجا اهمیت می یابد که بسته بندی مناسب و حرفه ای ، نخستین گام در عرضه کالای صادراتی است. این بسته بندی نه تنها در ایمنی و حفظ کیفیت کالا اهمیت دارد ، بلکه بر بازاریابی محصول در سطح بین المللی هم تأثیرگذار است.

مسئولیت بسته بندی کالای صادراتی به طور معمول برعهده صادرکننده است ، اما تولیدکننده اقلام بسته بندی باید کالا هایی با استاندارد های لازم را در اختیار صادرکنندگان بگذارد و تضمین نماید که محصول یا کالای داخل آن ، در مسیر رسیدن به مصرف کننده نهایی آسیبی نمی بیند.

عملکرد بسته بندی محدود به حفظ بار در برابر آسیب های احتمالی در مسیر صادرات نیست و در کنار آن یکی از ارکان مهم در بازاریابی محصول هم محسوب می شود. به همین خاطر بسته بندی باید طوری باشد که مشتری جهانی را به خود جذب کرده و نشان دهنده حرفه ای بودن کسب و کار باشد.

اهمیت استاندارد ایزو TC 122 | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

جمع بندی درباره ایزو TC 122

در این مقاله به ایزو TC 122 و بخش های مختلف آن پرداختیم. به برخی از مهم ترین بخش های آن اشاره کرده و تعاریف بسته بندی استاندارد را هم عنوان کردیم. این استاندارد بین المللی ، برای استانداردسازی ویژگی های لازم برای طراحی ، تولید و عرضه بسته بندی نوشته و عرضه شده است.

با رعایت استاندارد ایزو TC 122 در حوزه تولید و طراحی بسته بندی ، نه تنها محصول باکیفیت تری خواهیم داشت ، بلکه به خاطر هماهنگی با نیاز های روز مصرف کنندگان جهانی و توجه به خواست آن ها ، موفقیت بیشتری را در بازار های بین المللی به دست می آوریم.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا