رعایت استاندارد بسته بندی | شرکت کارتن لاین

استاندارد جهانی بسته بندی کالا یا پکیجینگ

ظاهر و کیفیت کارتن بسته بندی بسیار مهم است، اما رعایت استاندارد های لازم در تولید آن نیز اهمیت بالایی دارد. شما چقدر با استاندارد بسته بندی کالا آشنا هستید؟ آیا به استاندارد کارتن مادر توجه دارید؟ نخستین گام در بسته بندی کالا، تعیین استاندارد کارتن مورد نیاز است. در این مقاله، شما را با استاندارد کارتن مادر یا کارتن مورد نیاز محصول شما، بر اساس استانداردهای بین المللی، به ویژه تی سی ۱۲۲ آشنا می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • استاندارد بسته بندی یا TC 122
 • رعایت استاندارد کارتن  مورد نیاز بر اساس کاربرد
 • نکات مربوط به استاندارد کارتن مادر
 • جمع بندی

بسته بندی مناسب برای کالا ها | شرکت کارتن لاین

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

 

استاندارد بسته بندی یا TC 122

امروزه صنعت بسته بندی شکل جدیدی به خود گرفته است. بسته بندی دیگر فقط به جذابیت ظاهری و حفظ محصول مربوط نیست، بلکه ویژگی های پایداری، کاربرد پذیری، کاربر دوست بودن

 

و خیلی ویژگی های دیگر هم به آن افزوده شده اند.

رعایت استاندارد بسته بندی و توجه به استاندارد کارتن مورد نیاز آن قدر اهمیت یافته، که استاندارد بین المللی یا ایزو برای آن تعریف کرده اند و در آن نه تنها باید الزامات قانونی را رعایت کند، بلکه باید به حقوق مصرف کنندگان هم پایبند بوده و به آن ها کمک کند تا انتخاب آگاهانه ای داشته باشند.

استاندارد تی سی ۱۲۲ (TC 122) راهنمایی بین المللی محسوب می شود که به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا اطمینان می دهد بسته بندی آن ها با نیاز های کاربری، استاندارد ها و الزامات جهانی و همین طور حقوق مصرف کنندگان هم خوانی دارند.

البته استاندارد بسته بندی یا همان TC 122 قصد ندارد اصول بسته بندی سنتی را که سال هاست رواج دارد زیر پا بگذارد، بلکه آن ها را رعایت کرده و در عین حال با نیازهای روز جامعهٔ جهانی هماهنگ می کند. چون رعایت استانداردهایی همچون استاندارد کارتن مادر برای حضور در بازارهای جهانی ضروری است.

در ادامه به مهم ترین اهداف استاندارد بسته بندی در دنیا اشاره می کنیم.

رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز بر اساس کاربرد

طبق استاندارد های بین المللی، هر بسته بندی مناسبی این اهداف را دنبال می کند:

 • محافظت فیزیکی از کالا در برابر ضربه، فشار، حرارت، یا حتی در بعضی موارد اکسیژن، بخار آب، گردوغبار و غیره،
 • حفظ کیفیت محصول و کالای داخل بسته و طولانی کردن عمر آن،
 • اطلاع رسانی دربارهٔ مواردی مانند شکل استفاده از محصول، چگونگی حمل و نقل آن، استاندارد های کالا و غیره،
 • بازاریابی کالا و محصول، چون بسته بندی مناسب می تواند برای ترغیب مشتری بالقوه به خرید آن کمک کند،
 • ایمنی آن کالا، چون بسته بندی نقش مهمی در کاهش احتمال از بین رفتن محصول ایفا می کند،
 • سهولت در نگهداری و جا به جایی، یا حتی فروش مجدد آن.

البته انواع متنوعی از بسته بندی ها وجود دارد و بر همین اساس، ممکن است شکل های مختلفی به خود بگیرند؛ برای نمونه:

 • بعضی کارتن های بسته بندی برای حمل اجسام سنگین کاربرد دارند
 • بعضی دیگر برای جای دادن کارتن های کوچک تر درون خود
 • یا حتی بعضی دیگر برای عرضهٔ خوراکی داخل رستوران، برای مثال پیتزا

البته بسته بندی ها بر اساس عملکردشان هم به دسته های مختلفی، از جمله اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. از انواع بسته بندی های ثانویه، می توان به کارتن مادر اشاره کرد. در ادامه به بیان نکته هایی دربارهٔ استاندارد کارتن مادر می پردازیم.

طراحی زیبای کارتن بسته بندی | شرکت کارتن لاین

نکات مربوط به استاندارد کارتن مادر

در صنعت بسته بندی به کارتن هایی که بسته های کوچک تر را در خود جای می دهند، کارتن مادر گفته می شود. کارتن مادر از آن بسته بندی هایی است که اکثر قریب به اتفاق صنایع به آن نیاز دارند و باید توجه ویژه ای به رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز برای حمل اقلام سنگین تر و برای مسافت های طولانی تر داشته باشند.

شما به عنوان تولیدکننده یا عرضه کنندهٔ کالا، هر کالا و محصولی که داشته باشید، باید پس از بسته بندی تکی، آن ها را دسته دسته کرده و درون کارتن مادر قرار دهید. این شکل بسته بندی خروج کالا از انبار را سامان دهی کرده و حمل آن به مقصدهای دور و نزدیک را آسان تر می کند.

رعایت استاندارد کارتن مادر ضمن اهمیت آن در حمل ونقل کالا، برای عرضهٔ آن در بازارهای جهانی هم نقش مهمی ایفا می کند. رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز در بسته بندی های حجیم، به خودیِ خود تبلیغات خوبی برای کالای موردنظر محسوب می شود و چه بسا توجه نکردن به آن، باعث روی برگرداندن مصرف کنندگان در بازارهای پررقابت خارجی شود.

اهمیت رنگ ها در طراحی کارتن ها | شرکت کارتن لاین

کارتن مادر اگر طبق استاندارد کارتن مادر طراحی شده باشد، باید دربردارندهٔ حداقل دو لایه مقوا، دو لایه فلوتینگ، پوستر و سلفون حرارتی یا چسبی باشد. کارتن مادر با توجه به میزان مقاومت آن، هم به صورت سه لایه و هم پنج لایه تولید می شود.

جمع بندی

رعایت استاندارد کارتنمورد نیاز و بسته بندی، آن قدر اهمیت دارد که برایش ایزو تعریف کرده اند. ایزو TC 122 راهنمایی بین المللی است که به تولیدکنندگان کالا اطمینان می دهد بسته بندی آن ها با نیازهای کاربری، استانداردها و الزامات جهانی هم خوانی دارند.

طبق استاندارد بین المللی ، هر بسته بندی مناسبی اهدافی از قبیل محافظت فیزیکی از کالا ، حفظ کیفیت محصول ، کمک به بازاریابی کالا ، حفظ ایمنی کالا و سهولت در حمل و نقل را دنبال می کند. در نهایت به استاندارد کارتن مادر اشاره کردیم و گفتیم که کارتن مادر ، از آن جایی که برای حمل اقلام بیشتر و معمولا در مسافت های طولانی تری به منظور توزیع یا صادرات به کار می رود، باید دو لایه مقوا و دو لایه فلوتینگ داشته باشد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا