استاندارد کارتن لوازم خانگی چیست؟ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

مروری بر استاندارد ها در تولید کارتن لوازم خانگی + لینک مرجع

در اینجا عنوان ۶ استاندارد کارتن لوازم خانگی را برای شما‌ آورده ایم. 

استاندارد های جهانی در تولید وسایل و لوازم مختلف ، اولویت های متفاوتی را در نظر می گیرند. به عنوان مثال الویت استاندارد کارتن لوازم خانگی این است که در هنگام تولید ، مقدار مقاومت کششی ، فشاری و چسبندگی استاندارد در آن رعایت شود.

همچنین در دنیای امروز اینکه یک وسیله دوستدار محیط زیست باشد هم دغدغه بسیاری از کسانی است که این استانداردها را تعیین می کنند.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

آزمون های استاندارد کارتن لوازم خانگی

استاندارد های جهانی مختلفی وجود دارند که اصول تولید کارتن لوازم خانگی را تعیین کرده و حد و مرز آن ها را مشخص می کنند.

یادتان باشد که استاندارد بسته بندی تحت عنوان استاندارد ISO/TC 122  طبقه بندی می شوند که بسیار جذاب است.

استانداردها اصولی هستند که برای تضمین کیفیت یک کالا نوشته می شوند. برای اینکه بتوان از رعایت استاندارد کارتن لوازم خانگی در تولید آن مطمئن شد، باید یک سری آزمون ها برای تعیین کیفیت بر روی این کارتن ها انجام گیرد.

برخی از این استاندار ها که اختصاصا باید در کارتن بسته بندی رعایت شود عبارتند از :

استاندارد های جهانی در تولید کارتن لوازم خانگی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

میزان استاندارد مقاومت کششی کارتن

اولین آزمون مربوط به بررسی استحکام کششی کارتن است. این آزمون بیشتر مربوط به ورق هایی است که در تولید کارتن لوازم خانگی به کار رفته اند.

برای اطمینان از رعایت اصول این استاندارد ها یک دستگاه خاص وجود دارد که باید پس از آماده سازی کارتن ، آن را در این دستگاه تحت کشش قرار داد.

میزان کشش وارد شده بستگی به ابعاد کارتن دارد. مقاومتی که کارتن در برابر این کشش تا زمان از هم گسیختن از خود نشان می دهد، استحکام کششی نام دارد.

تعیین مقاومت فشاری یا له شدگی

دیگر استاندارد کارتن لوازم خانگی مربوط به تعیین میزان مقاومت آن در برابر له شدگی است. در این آزمون باید یک نمونه از کارتن بر طبق ابعاد استاندارد آماده شود.

نمونه آماده شده درون یک دستگاه قرار می گیرد و این دستگاه استوانه ای شکل بوده و در مرکز آن یک شیار وجود دارد. پس از آن از هر دو سمت صفحات فشار به کارتن فشار وارد می کنند. در این استاندارد باید میزان مقاومت کارتن را در برابر لهیدگی اندازه گرفت.

تست میزان تحمل فشار یا له شدگی کارتن

آزمون لهیدگی در دو مرحله برای تعیین مقاومت بدنه کارتن لوازم خانگی و مقاومت لبه های آن در برابر لهیدگی انجام می شود. در آزمون بررسی میزان استحکام لبه ها ، فشار به طور عمودی و از سمت لبه ها به کارتن وارد می شود.

تست میزان چسبندگی کارتن لوازم خوانگی

سومین استاندارد کارتن لوازم خانگی مربوط به تعیین میزان مقاومت چسبندگی لایه های کارتن است. در این آزمون یک دستگاه مخصوص وارد فضای بین لایه ها شده و با اعمال فشار برای جدا کردن لایه ها از هم تلاش می کند. هر چه فشار بیشتری برای جدا شدن لایه ها نیاز باشد، چسبندگی لایه نیز بیشتر خواهد بود.

استاندارد ابعاد کارتن لوازم خانگی

یکی دیگر از استاندارد های کارتن لوازم خانگی مربوط به ابعاد آن است. بسته به اینکه وسیله ای که قرار است در این کارتن قرار بگیرد، دارای چه ابعادی است،

کارتن لوازم خانگی نیز ابعاد متفاوتی دارد و در هنگام تعیین ابعاد استاندارد این نوع کارتن باید به نوع محصول توجه نمود.

کارتن های استانداردی که برای بسته بندی لوازم خانگی کوچک استفاده می شوند، دارای ابعاد استاندارد 63 در 34 در 36 سانتی متر هستند.

البته باید گفت که ابعاد استاندارد یک کارتن تا حد زیادی وابسته به ابعاد محصول دارد. ابعاد کارتن بسته بندی به جهت اهمیتی که در هزینه تمام شده تولید کارتن و جلب مشتری دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

جالب است بدانید که هزینه تمام شده برای تولید یک کارتن در ابعاد بزرگ و با چاپ ساده به مراتب از هزینه کارتن های پرزرق وبرق کوچک کمتر است.

استاندارد ابعاد کارتن لوازم خانگی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

از دید این استاندارد کارتن لوازم خانگی ، کارتن ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. تامین امنیت کالا : کارتن هایی که اولویت آن ها تامین امنیت محتوای درون جعبه است و طراحی کارتن بسته بندی اهمیت خاصی ندارد.
  2. اهمیت طراحی کارتن : کارتن هایی که توجه ویژه ای به طراحی دارند و هدف اصلی آن ها جلب رضایت مشتری است.

البته باید توجه داشت که بهتر است اهمیت طراحی این نوع کارتن ها با تامین امنیت محتوای درون آن ها در یک سطح قرار بگیرد.

استاندارد فلوت کارتن لوازم خانگی

این استاندارد مربوط به افزایش استحکام کارتن است. بر اساس این استاندارد قرارگیری یک لایه موج دار در میان حداقل دو لایه کاغذ ، باعث می شود که کارتن لوازم خانگی علاوه بر حفظ انعطاف خود ، از استحکام کافی برای تحمل وزن آن وسیله هم برخوردار باشد.

این فضای موج دار می تواند تلورانس کارتن را هم بالا برده و تحمل آن را در برابر عدم تناسب اندازه وسیله با اندازه کارتن افزایش دهد. به علاوه این فضای خالی می توان به عنوان یک عایق خوب برای حفاظت از وسیله در برابر سرما و گرما عمل کند.

این فضای موج دار که فلوت نامیده می شود، دارای سه ضخامت کم ، متوسط و زیاد است. بر این اساس مقواهای فلوت دارای نام های A ، B ، C ، E و F هستند.

مقوای نوع A ضخیم ترین مقوای فلوت و نوع F نازک ترین آن ها است.

 • مقوای فلوت A : از مقواهای نوع A در بسته بندی لوازم خانگی شکستنی و حساس مانند تلویزیون برای جلوگیری از منتقل شدن ضربه به وسیله و وارد شدن آسیب به آن استفاده می شود.
 • مقوای فلوت B : نیز با توجه به استحکام خود برای بسته بندی لوازم شکستنی آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مقوای فلوت C : دارای یک ضخامت متوسط است که برای بسته بندی کتاب و لباس مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مقوای نوع E‌ و مقوای فلوت نوع F : اما انواع E و F در بسته بندی لوازم خانگی کاربردی نداشته و بیشتر برای بسته بندی مواد غذایی یا بسته بندی های ظریف مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد زیست محیطی و بهداشتی کارتن

استاندارد ایزو بیشتر بر چرخه طراحی و نحوه اجرای آن تمرکز دارد. بر اساس این استاندارد ، محصولی باکیفیت است که بتواند به خوبی رضایت مشتری را برآورده کند. بنابراین یک تولیدکننده باید بتواند به طور دائمی محصولات و خدمات خود را در جهت جلب رضایت مشتری بهبود ببخشد.

ایزوی تهیه شده برای انواع کارتن تحت عنوان ISO/TC 122 آورده شده است.

انواع ایزوی محیط زیست از قرار زیر است:

  • استاندارد محیط زیست در کارتن لوازم خانگی
  • استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه ای

یکی دیگر از استاندارد های ایزو نیز به موضوعات زیست محیطی برمی گردد. بر این اساس نحوه تولید یک کارتن لوازم خانگی و محصولی که در نهایت به دست می آید، نباید آسیبی به محیط زیست یا منابع نسل های آینده وارد کند.

نوع دیگر استاندارد کارتن لوازم خانگی ، استاندارد های مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه ای است. بر طبق این استاندارد هر تولیدکننده باید در جهت افزایش ایمنی محصول خود گام برداشته و در فرایند تولید هم سلامت کارکنان و هم سلامت مشتریان را در نظر بگیرد.

انواع استاندارد های کارتن لوازم خانگی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

سخن پایانی

رعایت استاندارد در تولید هر وسیله ای به افزایش کیفیت آن کمک می کند. همچنین این موضوع باعث می شود که شما بتوانید به عنوان یک برند مطرح در سطح جهان فعالیت خود را گسترش دهید. کارتن لوازم خانگی نیز همانند هر وسیله دیگری دارای استاندارد هایی است که در تعیین کیفیت آن نقشی اساسی ایفا می کنند. رعایت این استاندارد ها باعث می شود که خیال شما به عنوان مصرف کننده از بابت استحکام کارتن و کیفیت آن راحت باشد.

برای مشاهده لیست استاندارد های مربوط به بسته بندی که توسط سازمان جهانی استاندارد تحت عنوان استاندارد ISO/TC 122  آوزده شده می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

آزمون های استاندارد کارتن لوازم خانگی در حوزه های مختلف مانند بررسی میزان مقاومت کارتن در برابر فشار و کشش و میزان چسبندگی لایه ها انجام می شود. آزمایشگاه هایی در ایران هستند که این آزمون ها را برای تعیین کیفیت کارتن های ایرانی انجام می دهند. به علاوه دیگر استاندارد های جهانی نیز مربوط به رعایت اصول زیست محیطی و همچنین اصول بهداشت حرفه ای در محل کار نیز نقشی اساسی در تایید یک برند تولیدکننده دارند. در این مقاله تلاش کردیم تا با بررسی استاندارد های مختلف کارتن لوازم خانگی شما را با این استاندارد های جهانی آشنا کنیم.

با استفاده از این موارد می توانید سفارش کارتن لوازم خانگی را با آگاهی و اطمینان خاطر بیشتر انجام دهید. شرکت کارتن سازی کارتن لاین هم در این راستا آماده است تا طراحی و تولید انواع کارتن بسته بندی را با بهترین کیفیت انجام دهد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا