رعایت استاندارد در کارتن های مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

استاندارد های کارتن بسته بندی مواد غذایی

کارتن مواد غذایی که برای بسته بندی محصولات خوراکی استفاده می شود، باید ویژگی های خاصی داشته باشد که به آن استاندارد کارتن مواد غذایی می گویند. چنین محصولاتی را به خاطر ماهیت فساد پذیرشان و آسیب پذیری آن ها در مقابل آلودگی های محیطی نمی توان با هر کارتنی بسته بندی کرد. آیا می دانید کارتن آن ها باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در این مقاله شما را با استاندارد کارتن مواد غذایی آشنا می کنیم.

 

در این مقاله می خوانید:

 • بهترین مقوا برای ساخت بسته بندی مواد غذایی
 • استاندارد کارتن مواد غذایی
 • ارزیابی استانداردهای کارتن مواد غذایی
 • جمع بندی

جنس مناسب مقوا برای ساخت بسته بندی مواد غذایی

مقواهایی که برای تولید کارتن بسته بندی استفاده می شوند، به طور کلی دو دسته هستند که عبارت اند از:

 • مقوای بهداشتی
 • مقوای غیربهداشتی

البته هر دوی این مقوا ها کاربردی بوده و برای تولید کارتن های مختلف استفاده می شوند. اما بهداشت کارتن های بسته بندی که در حوزهٔ مواد غذایی مصرف می شوند با سلامت مصرف کنندگان ارتباط مستقیم دارند، بنابراین مقوای بهداشتی، بهترین انتخاب برای تولید کارتن مواد غذایی است.

مقوای بهداشتی باید ویژگی هایی داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • نشان استاندارد و سیب سلامت داشته باشد.
 • از کاغذ باطلهٔ تمیز تولید شده باشد.
 • در فرایند تولید آن از مواد ضد عفونی کنندهٔ ویژه استفاده شده باشد.
 • روکش مخصوص بهداشتی داشته باشد.
 • و برای اتصال لایه های آن از چسب ویژه استفاده شده باشد.

استفاده از مقوای بهداشتی برای ساخت کارتن مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

استاندارد های کارتن بسته بندی شامل موارد مختلفی می شود. از مقواهای بهداشتی معمولا برای تولید کارتن مواد غذایی از جمله جعبهٔ پیتزا و فست فود ، جعبهٔ کیک و شیرینی ، دیس مقوایی کترینگ و رستوران ، صفحهٔ کیک و جعبهٔ دارو و اقلام این چنینی استفاده می شود.

شاید برایتان مفید باشد >  ویژگی های کارتن بسته بندی یخچال چیست؟

استفاده از مقوای غیر بهداشتی برای تولید کارتن مواد غذایی آسیب های فراوانی به همراه دارد که از همه مهم تر تهدید سلامت مصرف کننده است. در ادامه به توضیح استاندارد کارتن مخصوص مواد غذایی بر اساس استاندارد ملی ایران می پردازیم.


استاندارد کارتن بسته بندی مواد غذایی

استاندارد کارتن مواد غذایی

استاندارد بسته بندی ورق کارتن و کارتن برای مصارف عمومی نخستین بار در سال ۱۳۴۵ در ایران تدوین و منتشر شد. البته این استاندارد بر اساس پیشنهاد های دریافتی و در گذر زمان بار ها مورد تجدید نظر قرار گرفت.

در نهایت طی اجلاس کمیتهٔ ملی استاندارد بسته بندی در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید. امروزه همین استاندارد به عنوان استاندارد ملی ایران شناخته می شود که استاندارد کارتن مواد غذایی هم باید بر اساس همان تعریف و تولید شود.

هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی ها، روش های آزمون، نمونه برداری ورق کارتن و همین طور کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف از جمله کارتن مواد غذایی است. البته این استاندارد عموما برای ورق کارتن و کارتن تهیه شده از ورق، برای بسته بندی محصولاتی کاربرد دارد که جرمشان تا ۴۰ کیلو گرم است.

بر اساس این استاندارد، کارتن عبارت است از گنجایه ای توخالی که از ورق کارتن تهیه شده و برای محافظت از کالا طی حمل ونقل، از محل تولید تا مصرف استفاده می شود. کارتن بر اساس کالایی که داخل آن قرار می گیرد، و همین طور شرایط حمل ونقل، ابعاد و اشکال مختلفی دارد.

از انواع عادی، دایکاتی و تلسکوپی کارتن، برای تولید کارتن مواد غذایی استفاده می شود. ورق کارتن هم انواع مختلفی دارد، از جمله سه لایه و پنج لایه و هفت لایه، که بسته به مورد مصرف، برای تولید کارتن مناسب برای مواد غذایی از آن ها استفاده می شود.

شاید برایتان مفید باشد >  ابعاد استاندارد کارتن بسته بندی و نحوه تعیین آنها

 

ارزیابی استاندارد های کارتن مواد غذایی

کارتن های مورد استفاده مواد غذایی در آزمایشگاه های ویژه با استفاده از دستگاه های پیشرفته مورد آزمایش قرار می گیرد. واحدهای کنترل کیفی در شرکت های معتبر تولید کارتن، مواد اولیه و محصولات را به طور دقیق و علمی ارزیابی کرده و با نظارت پیوسته بر همهٔ مراحل تولید، ضامن کیفیت محصول نهایی هستند.

استاندارد بودن کارتن های مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

دستگاه های ویژهٔ کنترل کیفی کارتن و اقلام بسته بندی، آزمایش های گوناگونی روی مقوا انجام می دهند. از جمله آزمایش هایی که روی کارتن و به ویژه کارتن مواد غذایی انجام می شوند می توان به این موارد اشاره کرد:

 • آزمایش ECT برای ارزیابی میزان مقاومت لبهٔ ورق در برابر فشار
 • آزمایش BCT برای ارزیابی میزان مقاومت کارتن توخالی در برابر فشار
 • آزمایش RCT برای ارزیابی میزان مقاومت لبه های کاغذ در برابر فشار
 • آزمایش CMT برای ارزیابی مقاومت فلوت در برابر فشار
 • آزمایش Burst Tester برای ارزیابی میزان مقاومت کاغذ در برابر ترکیدگی
 • آزمایش Tensile برای ارزیابی میزان مقاومت کاغذ در برابر کشش
 • آزمایش Moisture Tester برای ارزیابی میزان رطوبت کاغذ
 • و آزمایش Cobb Tester برای اندازه گیری میزان جذب آب توسط کاغذ

استاندارد کارتن ها پس از چنین آزمایش هایی تأیید می شود. کارتن هایی که دارای این استاندارد باشند مناسب عرضهٔ کالاهای باکیفیت به ویژه در بازار های جهانی هستند. همان طور که گفته شد، کارتن مواد غذایی علاوه بر دارا بودن این ویژگی ها، باید از مقوای بهداشتی هم ساخته شده باشد.

جمع بندی

استاندارد بسته بندی، ورق کارتن و کارتن برای مصارف عمومی که در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید، به عنوان استاندارد ملی ایران شناخته می شود و استاندارد کارتن مواد غذایی هم باید بر اساس همان تعریف و تولید شود.

شاید برایتان مفید باشد >  چگونگی پیاده سازی خط تیغ کارتن و مقوا

مقواهایی که برای تولید کارتن بسته بندی استفاده می شوند، به دو دستهٔ مقوای بهداشتی و غیر بهداشتی تقسیم می شوند. بهداشت کارتن های بسته بندی که برای مواد غذایی استفاده می شوند، با سلامت مصرف کننده ارتباط دارند، بنابراین مقوای بهداشتی، بهترین انتخاب برای کارتن مواد غذایی است.

همهٔ کارتن های بسته بندی باکیفیت ، به ویژه کارتن مواد غذایی باید با دستگاه های ویژه هم مورد ارزیابی قرار بگیرند. واحدهای کنترل کیفی در شرکت های معتبر تولید کارتن، محصولات خود را مدام آزمایش کرده و با نظارت بر همهٔ مراحل تولید، ضامن کیفیت محصول نهایی هستند.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا