استاندارد های موجود در صنعت کارتن و مقوا | کارتن لاین

استاندارد کارتن و مقوا و روش های آزمایش آنها

به اطرافتان نگاه کنید. تمام اشیاء و وسایلی که می بینید همگی قبل از ورود به بازار چک شده و تحت استاندارد های خاصی مهر تایید خورده اند. این امر در دنیای امروز ما که پر شده از تولیدات غیر استاندارد و به نوعی تقلبی حائز اهمیت بوده به همین دلیل هر وسیله ای پس از تولید نهایی باید توسط استانداردهایی خاص تایید و تحت آزمایش قرار گیرند. کارتن­ های بسته بندی و مقواها نیز از این قانون مستثنی نبوده و باید حتما مورد آزمایش قرار گرفته تا استانداردهای مورد نظر را به دست آورده و سپس اجازه عرضه به بازار پیدا کنند. قرار است با خواندن این مقاله استاندارد این کارتن ها و روش های استفاده شده در آزمایشگاه کارتن و مقوا را بشناسیم؛ بنابراین بهتر است تا پایان با هم باشیم و با استاندارد کارتن و مقوا آشنا شویم.

استاندارد های لازم برای کارتن های مواد غذایی | کارتن لاین

استاندارد ملی ایران برای کارتن و مقوا

بهترین استاندارد کارتن و مقوا در کشور استاندارد ملی ایران است. هدف از این استاندارد سازی در واقع نمونه برداری از ورق های کارتنی و تعیین ویژگی های آن ها جهت نگهداری درست از آنها و حمل و نقل بی دردسر است. ورق های کارتونی و کارتن بسته بندی شده که از این ورق ها تولید شده و در مصارف عمومی استفاده می­ شوند، باید تحت لوای این استاندارد وارد بازار کشور شوند.

کارتن سازی و استاندارد ملی ایران | شرکت کارتن لاین

در استاندارد ملی اصطلاحات و واژه هایی استفاده می­ شوند که هر کدام معنی منحصر به فرد خود را داشته و به نمونه های خاصی تقسیم می­ شوند. از جمله این اصطلاحات می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کارتن بسته بندی

کارتن را که بارها دیده­ ایم. اما چگونه تعریف می­ شود؟ کارتن یک بسته بندی توخالی بوده که از ورق های کنگره دار و چند لایه تشکیل می ­شود. این وسیله بهترین گزینه برای جابه‌جایی و حمل و نقل اشیاء مختلف به حساب می ­آید. در واقع کارتن بسته بندی است که برای حفاظت اشیاء از خوردگی و ضربه به کار می­ رود. استاندارد کارتن را بر اساس وسایلی که درون آن­ها قرار می­ گیرند از سه تا هفت لایه ساخته ، تعریف شده و مورد استفاده قرار می ­دهند.

 1. کاغذ کرافت لاینر
شاید برایتان مفید باشد >  چند مرکز فروش عمده کارتن در ایران

در مقوا های کنگره­ دار برای لایه ­های بیرونی و درونی آن­ها از این کاغذ استفاده می­ شود. 80 درصد کاغذ کرافت لاینر را خمیر و 20 درصد آن را الیاف بازیافتی شکل می­ دهد.

 1. کاغذ تست لاینر

از دیگر واژه ­هایی که در استاندارد کارتن و مقوا نام برده می­ شود این کاغذ است. حاصل ورقه های بازیافتی بوده و مقداری الیاف کرافت نیز در آن­ها استفاده می­ شود. در واقع این کاغذ های باطله و خمیر آنهاست که لایه سطحی این نوع از کاغذ را شکل می دهند.

 1. کاغذ کنگره ­ای

همان لایه­ ای که در میان دو سطح بالایی و پایینی قرار گرفته و کارتن را مستحکم و مقاوم می ­کند است که اغلب به این نام نیز خوانده می­ شود.

 1. کارتن بسته بندی برای مصارف عمومی

از نامش مشخص است که جهت چه هدفی به کار می­ روند. این بسته­ های خالی که تحت استاندارد مقوا و به درستی تهیه شده­ اند اغلب در مصارف عمومی و تجارت­ ها مورد استفاده هستند.

 1. مقاومت در برابر له شدن ورقه های کارتونی

خوب از نام این اصطلاح که اغلب در استاندارد ملی خیلی مورد استفاده قرار می ­گیرد مشهود است که به چه چیز اشاره داد؛ بیشترین نیروی مورد نیاز برای لهیدگی ورق در برابر فشار بار که یک عنصر مهم در ارزش ­گذاری کارتن ­های بسته بندی نیز شناخته می ­شود.

 1. خاصیت ارتجاعی کارتن

این خاصیت نیز در استاندارد مقوا و کارتن به شدت مورد توجه و اهمیت است. در واقع خاصیت ارتجاعی یا کششی بودن ورق کارتون میزان مقاومت آن را در برابر ضربه و فشار بالا می­ برد.

 1. ورق شرنز

مقواهای بازیافت شده را در تولید این نوع کاغذ مورد استفاده قرار می ­دهند. اما در تولید این ورق­ ها خمیر بکر و دست اول به کار نمی رود به همین دلیل عموما مقاومت پایینی داشته و در برابر رطوبت ضعیف­ اند.

شاید برایتان مفید باشد >  انواع کارتن بسته بندی و کاربرد آنها

نشانه­ گذاری ورق ­های کارتونی با استاندارد ملی ایران

از جمله علائم و نشانه ­های کارتن ها که باید برای استاندارد سازی به کار بروند شامل موارد زیر هستند:

 • نام و نشانی تولید کنندگان کارتن و علامت ­های تجاری که روی آن­ها چاپ می­ شوند
 • وزن اشیاء داخل آن­ها و به صورت کلی وزن کارتن
 • شماره و بارکد ساخت ورقه
 • علامت ­هایی که پایین و بالای مقوا را نشان می ­دهد
 • علامت­ هایی مثل قابل بازیافت بودن کارتن و تاریخ انقضاء آن­ها
 • نشانه­ هایی که مرتبط به حمل و نقل استاندارد ملی بوده و بر اساس آن­ها تولید می ­شود

علائم و نشانه های استاندارد در کارتن ها | شرکت کارتن لاین

نمونه برداری از ورق ­های کارتونی تحت استاندارد ملی

طبق قوانین و قواعد استاندارد ملی و استاندارد کارتن و مقوا باید تا 20 روز پس از تولید کارتن ­ها آن­ها را مورد نمونه برداری و آزمایش قرار دهند. طرز کار بدین صورت است که از هر 1000 کارتن 20 نمونه از آنها را به صورت تصادفی انتخاب و از هر دسته 20 تایی نیز در نهایت یک کارتن را انتخاب و مورد نمونه­ برداری و آزمایش قرار می ­دهند.

روش ­های آزمایش کارتن و مقوا تحت استاندارد ملی ایران

آزمایش کارتون ­ها و استاندارد مقوا و کارتن یکی از اصلی­ ترین مراحل بوده و به شدت حائز اهیمت است. طبق این استاندارد در چند مرحله آنهم در آزمایشگاه کارتن و مقوا آنها را مورد بررسی قرار می ­دهند که به صورت زیر می­خوانیم:

 • روش آزمایش تعیین جرم پایه مقوا

این امر باید مطابق استاندارد ملی به شماره 471 در سال 1379 انجام شود و جرم پایه ورق و مقوا اندازه گیری شود.

 • روش آزمایش چگونگی جذب آب

براساس استاندارد ملی 475 سال1381 باید میزان جذب لایه بیرونی کارتن و بسته بندی ­ها مورد بررسی قرار گیرد.

 • روش آزمایش ورقه در برابر ترکیدگی

مقاومت کارتن در برابر هر گونه ترکیدگی طبق استاندارد ملی به شماره ISO 2759 به سال 2001 بررسی می ­شود.

 • روش آزمایش مقوا در برابر هر گونه له شدن

این روش نیز برای تعیین مقدار لهیدگی ورقه مقوا و براساس استانداردISO 3037 سال !996 بررسی می ­شود.

 • روش آزمایش کارتن در برابر فشار

براساس استاندارد ملی 1641 سال1381 جهت آزمودن میزان مقاومت کارتن در برابر فشارها آن ها را مورد بررسی قرار می ­دهند.

 • روش آزمایش کارتن و مقاومت آن در برابر سقوط

در این روش نیز استاندارد کارتن بر اساس میزان مقاومتش در هنگام سقوط تعریف می ­شود.

 • روش اندازه گیری تعداد کنگره

با استفاده از دستگاهی به نام ریز سنج یا گولیس تعداد و ارتفاع کنگره بررسی می­شود. تعداد فرورفتگی یا برآمدگی کنگره نیز طبق این استاندارد در هر متر اندازه­گیری و بررسی می شود.

شاید برایتان مفید باشد >  کارتن آسپتیک چیست و چه مزایای دارد؟

این نکته را نیز باید ذکر کرد که بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 106 سال 1379 باید یک کارتن مناسب بتواند در رطوبت نسبی بالا و در دماهای گرم وسرد توان مقاومت زیادی داشته باشد تا استاندارد کارتن و مقوا طبق استاندارد ملی ثبت و تایید شود.

آزمایش کیفیت کارتن و مقوا | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

دیدیم که کارتن­ های مورد استفاده ما چه مراحلی را تا رسیدن به بازار و عرضه شدن طی می­ کنند. هیچگاه نباید این ورقه ­ها را دست کم گرفت. طبق استاندارد کارتن و مقوا است که این ابزارها برای ورود به بازار و مورد استفاده واقع شدن مهر تایید خورده و بعد از انجام مراحل آزمایش کارتن و مقوا به منصه ظهور می رسند. در ایران نیز کارتن­ های داخلی که توسط کارگاه ­های داخلی تولید شده و مورد استفاده هستند طبق استاندارد ملی ایران در خط تولید و سپس عرضه قرار می ­گیرند. بنابراین از مراحل سخت تولید و عرضه این کارتن ها نباید چشم پوشی و بی توجهی کرد.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا