استاندارد های موجود در صنعت کارتن و مقوا | کارتن لاین

استاندارد کارتن و مقوا و روش های آزمایش آنها

به اطرافتان نگاه کنید. تمام اشیاء و وسایلی که می بینید همگی قبل از ورود به بازار چک شده و تحت استاندارد های خاصی مهر تایید خورده اند. این امر در دنیای امروز ما که پر شده از تولیدات غیر استاندارد و به نوعی تقلبی حائز اهمیت بوده به همین دلیل هر وسیله ای پس از تولید نهایی باید توسط استانداردهایی خاص تایید و تحت آزمایش قرار گیرند. کارتن­ های بسته بندی و مقواها نیز از این قانون مستثنی نبوده و باید حتما مورد آزمایش قرار گرفته تا استانداردهای مورد نظر را به دست آورده و سپس اجازه عرضه به بازار پیدا کنند. قرار است با خواندن این مقاله استاندارد این کارتن ها و روش های استفاده شده در آزمایشگاه کارتن و مقوا را بشناسیم؛ بنابراین بهتر است تا پایان با هم باشیم و با استاندارد کارتن و مقوا آشنا شویم.

استاندارد های لازم برای کارتن های مواد غذایی | کارتن لاین

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

استاندارد ملی ایران برای کارتن و مقوا

بهترین استاندارد کارتن و مقوا در کشور استاندارد ملی ایران است. هدف از این استاندارد سازی در واقع نمونه برداری از ورق های کارتنی و تعیین ویژگی های آن ها جهت نگهداری درست از آنها و حمل و نقل بی دردسر است. ورق های کارتونی و کارتن بسته بندی شده که از این ورق ها تولید شده و در مصارف عمومی استفاده می­ شوند، باید تحت لوای این استاندارد وارد بازار کشور شوند.

کارتن سازی و استاندارد ملی ایران | شرکت کارتن لاین

در استاندارد ملی اصطلاحات و واژه هایی استفاده می­ شوند که هر کدام معنی منحصر به فرد خود را داشته و به نمونه های خاصی تقسیم می­ شوند. از جمله این اصطلاحات می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کارتن بسته بندی

کارتن را که بارها دیده­ ایم. اما چگونه تعریف می­ شود؟ کارتن یک بسته بندی توخالی بوده که از ورق های کنگره دار و چند لایه تشکیل می ­شود. این وسیله بهترین گزینه برای جابه‌جایی و حمل و نقل اشیاء مختلف به حساب می ­آید. در واقع کارتن بسته بندی است که برای حفاظت اشیاء از خوردگی و ضربه به کار می­ رود. استاندارد کارتن را بر اساس وسایلی که درون آن­ها قرار می­ گیرند از سه تا هفت لایه ساخته ، تعریف شده و مورد استفاده قرار می ­دهند.

 1. کاغذ کرافت لاینر

در مقوا های کنگره­ دار برای لایه ­های بیرونی و درونی آن­ها از این کاغذ استفاده می­ شود. 80 درصد کاغذ کرافت لاینر را خمیر و 20 درصد آن را الیاف بازیافتی شکل می­ دهد.

 1. کاغذ تست لاینر

از دیگر واژه ­هایی که در استاندارد کارتن و مقوا نام برده می­ شود این کاغذ است. حاصل ورقه های بازیافتی بوده و مقداری الیاف کرافت نیز در آن­ها استفاده می­ شود. در واقع این کاغذ های باطله و خمیر آنهاست که لایه سطحی این نوع از کاغذ را شکل می دهند.

 1. کاغذ کنگره ­ای

همان لایه­ ای که در میان دو سطح بالایی و پایینی قرار گرفته و کارتن را مستحکم و مقاوم می ­کند است که اغلب به این نام نیز خوانده می­ شود.

 1. کارتن بسته بندی برای مصارف عمومی

از نامش مشخص است که جهت چه هدفی به کار می­ روند. این بسته­ های خالی که تحت استاندارد مقوا و به درستی تهیه شده­ اند اغلب در مصارف عمومی و تجارت­ ها مورد استفاده هستند.

 1. مقاومت در برابر له شدن ورقه های کارتونی

خوب از نام این اصطلاح که اغلب در استاندارد ملی خیلی مورد استفاده قرار می ­گیرد مشهود است که به چه چیز اشاره داد؛ بیشترین نیروی مورد نیاز برای لهیدگی ورق در برابر فشار بار که یک عنصر مهم در ارزش ­گذاری کارتن ­های بسته بندی نیز شناخته می ­شود.

 1. خاصیت ارتجاعی کارتن

این خاصیت نیز در استاندارد مقوا و کارتن به شدت مورد توجه و اهمیت است. در واقع خاصیت ارتجاعی یا کششی بودن ورق کارتون میزان مقاومت آن را در برابر ضربه و فشار بالا می­ برد.

 1. ورق شرنز

مقواهای بازیافت شده را در تولید این نوع کاغذ مورد استفاده قرار می ­دهند. اما در تولید این ورق­ ها خمیر بکر و دست اول به کار نمی رود به همین دلیل عموما مقاومت پایینی داشته و در برابر رطوبت ضعیف­ اند.

نشانه­ گذاری ورق ­های کارتونی با استاندارد ملی ایران

از جمله علائم و نشانه ­های کارتن ها که باید برای استاندارد سازی به کار بروند شامل موارد زیر هستند:

 • نام و نشانی تولید کنندگان کارتن و علامت ­های تجاری که روی آن­ها چاپ می­ شوند
 • وزن اشیاء داخل آن­ها و به صورت کلی وزن کارتن
 • شماره و بارکد ساخت ورقه
 • علامت ­هایی که پایین و بالای مقوا را نشان می ­دهد
 • علامت­ هایی مثل قابل بازیافت بودن کارتن و تاریخ انقضاء آن­ها
 • نشانه­ هایی که مرتبط به حمل و نقل استاندارد ملی بوده و بر اساس آن­ها تولید می ­شود

علائم و نشانه های استاندارد در کارتن ها | شرکت کارتن لاین

نمونه برداری از ورق ­های کارتونی تحت استاندارد ملی

طبق قوانین و قواعد استاندارد ملی و استاندارد کارتن و مقوا باید تا 20 روز پس از تولید کارتن ­ها آن­ها را مورد نمونه برداری و آزمایش قرار دهند. طرز کار بدین صورت است که از هر 1000 کارتن 20 نمونه از آنها را به صورت تصادفی انتخاب و از هر دسته 20 تایی نیز در نهایت یک کارتن را انتخاب و مورد نمونه­ برداری و آزمایش قرار می ­دهند.

روش ­های آزمایش کارتن و مقوا تحت استاندارد ملی ایران

آزمایش کارتون ­ها و استاندارد مقوا و کارتن یکی از اصلی­ ترین مراحل بوده و به شدت حائز اهیمت است. طبق این استاندارد در چند مرحله آنهم در آزمایشگاه کارتن و مقوا آنها را مورد بررسی قرار می ­دهند که به صورت زیر می­خوانیم:

 • روش آزمایش تعیین جرم پایه مقوا

این امر باید مطابق استاندارد ملی به شماره 471 در سال 1379 انجام شود و جرم پایه ورق و مقوا اندازه گیری شود.

 • روش آزمایش چگونگی جذب آب

براساس استاندارد ملی 475 سال1381 باید میزان جذب لایه بیرونی کارتن و بسته بندی ­ها مورد بررسی قرار گیرد.

 • روش آزمایش ورقه در برابر ترکیدگی

مقاومت کارتن در برابر هر گونه ترکیدگی طبق استاندارد ملی به شماره ISO 2759 به سال 2001 بررسی می ­شود.

 • روش آزمایش مقوا در برابر هر گونه له شدن

این روش نیز برای تعیین مقدار لهیدگی ورقه مقوا و براساس استانداردISO 3037 سال !996 بررسی می ­شود.

 • روش آزمایش کارتن در برابر فشار

براساس استاندارد ملی 1641 سال1381 جهت آزمودن میزان مقاومت کارتن در برابر فشارها آن ها را مورد بررسی قرار می ­دهند.

 • روش آزمایش کارتن و مقاومت آن در برابر سقوط

در این روش نیز استاندارد کارتن بر اساس میزان مقاومتش در هنگام سقوط تعریف می ­شود.

 • روش اندازه گیری تعداد کنگره

با استفاده از دستگاهی به نام ریز سنج یا گولیس تعداد و ارتفاع کنگره بررسی می­شود. تعداد فرورفتگی یا برآمدگی کنگره نیز طبق این استاندارد در هر متر اندازه­گیری و بررسی می شود.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 106 سال 1379 باید یک کارتن مناسب بتواند در رطوبت نسبی بالا و در دماهای گرم وسرد توان مقاومت زیادی داشته باشد تا استاندارد کارتن و مقوا طبق استاندارد ملی ثبت و تایید شود.

آزمایش کیفیت کارتن و مقوا | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

دیدیم که کارتن­ های مورد استفاده ما چه مراحلی را تا رسیدن به بازار و عرضه شدن طی می­ کنند. هیچگاه نباید این ورقه ­ها را دست کم گرفت. طبق استاندارد کارتن و مقوا است که این ابزارها برای ورود به بازار و مورد استفاده واقع شدن مهر تایید خورده و بعد از انجام مراحل آزمایش کارتن و مقوا به منصه ظهور می رسند. در ایران نیز کارتن­ های داخلی که توسط کارگاه ­های داخلی تولید شده و مورد استفاده هستند طبق استاندارد ملی ایران در خط تولید و سپس عرضه قرار می ­گیرند. بنابراین از مراحل سخت تولید و عرضه این کارتن ها نباید چشم پوشی و بی توجهی کرد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا