استاندارد گرماژ کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

استاندارد گرماژ کاغذ + ایزو

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که برای برآورد کیفیت کاغذ در نظر گرفته می شود ، گرماژ کاغذ است. اگر گرماژ کاغذی 80 باشد ، یعنی یک مترمربع از آن کاغذ ، 80 گرم جرم دارد. هرقدر این گرماژ بیشتر باشد ، کیفیت و دوام کاغذ بیشتر خواهد بود. اگر می خواهید درباره استاندارد گرماژ کاغذ بیشتر بدانید ، این مقاله را با دقت و تا انتها مطالعه کنید.

گرماژ کاغذ چیست؟

گرماژ کاغذ یکی از مهم ترین ویژگی ها برای تعیین کیفیت آن است. گرماژ کاغذ را به صورت وزن یا به عبارت دیگر جرم ، با واحد گرم در واحد سطح یا مترمربع عنوان می کنند. برای نمونه وقتی گفته می شود گرماژ کاغذی 80 است ، یعنی یک مترمربع از آن ، 80 گرم جرم دارد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

گرماژ کاغذ های مختلف نسبت به نوع کاغذ و کاربرد آن متفاوت بوده و کاغذ ها با گرماژ مختلفی در بازار وجود دارند. واحد گرماژ هم جی اس ام ( GSM ) است که مخفف grams per square meter بوده و با یکای g/m² اندازه گیری می شود. برای محاسبه گرماژ کاغذ ، می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

فرمول محاسبه گرماژ کاغذ :  g = ( m / A ) × 1000000

در این فرمول g نشان گر گرماژ ، m نشانه جرم کاغذ به گرم ، و A هم مساحت برحسب میلی مترمربع است. ابتدا جرم کاغذ به گرم را تقسیم بر مساحت کاغذ به میلی مترمربع می کنیم. سپس عدد به دست آمده را در ۱۰ به توان ۶ ضرب می کنیم. نتیجه ای که به دست می آید ، گرماژ دقیق کاغذ است.

کاغذ های مصرفی در چاپگر و دستگاه های کپی به طور استاندارد گرماژ کاغذ 80 گرم دارند ، اما در صنعت چاپ ، بیشتر از کاغذ هایی با گرماژ 70 گرم استفاده می شود. دستگاه های کپی حساسیت بالایی نسبت به گرماژ کاغذ دارند و با کمی پایین و بالای گرماژ کاغذ ، کارایی خود را از دست می دهند.

بنابراین در استفاده از انواع دستگاه های چاپ ، اعم از چاپگر ها و دستگاه های کپی ، باید دقت زیادی داشت و از کاغذ هایی با گرماژ متفاوت استفاده نکرد. همیشه باید استاندارد های مربوط به مصارف مختلف کاغذ را طبق دستورالعمل دستگاه چاپ و همین طور کاغذ مورد نظر رعایت کرد.

استاندارد گرماژ کاغذ ، ایزو 536

نسخه چهارم ایزو 536 اواخر سال 2019 میلادی در هشت صفحه منتشر شد. این استاندارد بین المللی به روشی برای تعیین استاندارد گرماژ کاغذ و مقوا می پردازد. روش های آزمایش و ویژگی های کیفی کاغذ و مقوا ، بخش های مختلف نسخه چهارم سند ایزو 536 را تشکیل می دهند.

علاوه بر سند اصلی ایزو 536 که به تعیین گرماژ کاغذ و مقوا می پردازد ، از ایزو های زیر به عنوان سند های مرجع در استفاده از سند اصلی نام برده می شود. آخرین نسخه های سند های مرجع ایزو 536 این ها هستند:

 • ایزو 186 ، کاغذ و مقوا

نمونه برداری برای تعیین میانگین کیفیت محصولد؛

 • ایزو 187 ، کاغذ و مقوا

شرایط محیطی استاندارد برای نگهداری و آزمایش ، و فرایند کنترل نمونه های شرایط محیطی و نگهدارید؛

 • و ایزوذ 287 ، کاغذ و مقوا

تعیین میزان رطوبت محصول.

در ادامه ی بحث استاندارد گرماژ کاغذ ، به سراغ انواع گرماژ موجود در بازار کاغذ و مقوای ایران می رویم.

انواع گرماژ کاغذ های چاپی

در این بخش به انواع گرماژ موجود در بازار کاغذ اشاره می کنیم :

 • کاغذ تحریر 80 گرمی

گرماژ این کاغذ حدود 80 گرم است و بیشتر در چاپگر ها و دستگاه های کپی و برای نوشتن از آن استفاده می شود.

 • کاغذ تحریر 90 گرمی

این کاغذ هم از رایج ترین کاغذ های مصرفی در چاپگر ها با جرمی حدود 90 گرم است. این گرماژ بیشتر مناسب اداره ها و شرکت هایی است که مدام با چاپ اقلام روزمره سروکار دارند.

 • کاغذ تحریر 100 گرمی

این کاغذ به خاطر انعطاف پذیری بالا و قابلیت تاخوردن ، برای بروشور های معرفی محصولات و خدمات استفاده می شود.

 • کاغذ تحریر 120 گرمی

این کاغذ به خاطر سنگینی کمی بیشتر ، جلوه حرفه ای تری دارد و انتخاب ایدئالی برای بروشور های تبلیغاتی است.

 • کاغذ بریستول 145 گرمی

این کاغذ با جرمی حدود 145 گرم ، در واقع به عنوان مقوای سبک شناخته می شود و برای کارتن پستی گزینه مناسبی است.

 • مقوای کارتی 180 گرمی

این کاغذ مقوای مقاومی است و با گرماژ 180 گرمی که دارد ، برای چاپ محصولات بایگانی و پوشه ها ، جلد جزوه ها و موارد این چنینی به کار می رود.

 • مقوای کارتی 200 گرمی

این مقوا با گرماژ 200 گرم خود ، از مقوای 180 گرمی کمی سنگین تر است و مناسب تولید جاکتابی ، پاکت و نوشت افزار اداری محسوب می شود.

 • مقوای کارتی 300 گرمی

این مقوا با گرماژ 300 گرمی خود ، ظاهر سنگین و حرفه ای دارد. مقوای 300 گرمی در محصولاتی به کار می رود که باید دوام بسیار بالایی داشته باشند.

البته گرماژ های دیگری هم وجود دارند ، که برای مصارف خاص به کار می روند. در این بخش ، تنها به معرفی رایج ترین گرماژ های موجود در بازار کاغذ پرداختیم. برای نمونه در ساخت کارتن مصارف ویژه ، می توان سراغ گرماژ های بالاتر را هم گرفت.

 

استاندارد گرماژ کاغذ ، ایزو 536 | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

جمع بندی

در این مقاله به معرفی استاندارد گرماژ کاغذ و چگونگی تعیین آن پرداختیم. انواع گرماژ مقوا و کاغذ های موجود در بازار را هم ، از 80 گرم تا 300 گرم ، معرفی کردیم. بعد هم به استاندارد ایزو 536 پرداختیم که ویژه کاغذ و مقوا طراحی شده است. اگر در انتخاب گرماژ مناسب برای محصول خود تردید دارید ، برای مشاوره حرفه ای و بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب ، با کارشناس های ما تماس بگیرید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا