طراحی بسته بندی فست فود | شرکت کارتن لاین

چه اصولی در طراحی بسته بندی مواد غذایی مهم است؟

هر محصولی برای فروش بیشتر و بهتر نیاز به دقت در بسته بندی مناسب دارد. در این میان اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی بیش از سایر محصولات از اهمیت برخوردار است. چرا که در مواد غذایی و خوراکی بسته بندی و طراحی صحیح آن نقش بسزایی در فروش و بازاریابی بهتر این محصولات دارد. از این رو تولیدکنندگان این محصولات معمولا بهترین طراحان را برای این کار به کار می گیرند تا در نهایت یک طراحی مشتری پسند از آب دربیاید.

در طراحی بسته بندی مواد غذایی نیاز است تا نکات بسیار بیشتری نسبت به محصولات عادی در نظر گرفته شود. برخی از این نکات مربوط به دادن اطلاعات بیشتر از محتویات غذایی و برخی دیگر برای جلب نظر مشتری و فروش بیشتر است. چنانچه در اطراف خود دقت کرده باشید دیگر محصولات غذایی مختلف در بسته بندی های سنتی و ساده گذشته به بازار عرضه نمی شوند. این مساله حتی در خصوص محصولات خشکبار نیز صدق می کند.

به عنوان مثال ، بسته های شکلات ، قهوه ، کاکائو ، چای و محصولاتی از این قبیل در چند سال اخیر کاملا به روزرسانی شده اند. تلاش شده تا در بسته بندی آنها به رنگ ها ، المان ها و نکاتی که برای مشتریان مهم تر است دقت شود. با این حال ، باز هم بسیاری از مواد غذایی هنوز به صورت سنتی بسته بندی و روانه بازار می شوند که نیاز است یک تغییر اساسی در این رویه داده شود. ما در این مقاله در کنار شما هستیم تا به مهم ترین اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی اشاره کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

بسته بندی کارتنی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

تاریخچه طراحی بسته بندی مواد غذایی

نیکلاس آپپر فرانوسوی را می توان یکی از پایه گذاران اصلی بسته بندی نوین محصولات غذایی نام برد. او توانست اصولی را برای بسته بندی مواد غذایی ارتش فرانسه در جنگ به کار ببرد که از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می کرد. وی این کار را از طریق چوب پنبه و موم انجام می داد. رفته رفته صنعت بسته بندی مواد غذایی کامل تر شد. تا جایی که به مرور کارتن و مقوا وارد در اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی به کار رفت.

رابرت گیر و ریچارد مارک در ادامه هر کدام توانستند ارزش افزوده خاصی را به صنعت بسته بندی مواد غذایی اضافه کنند. به مرور علاوه بر کارتن از شیشه ، پلاستیک و آلومینیوم نیز برای بسته بندی صحیح مواد غذایی استفاده می کردند.

با این حال ، بعد از مدت ها باز هم کارتن های جدیدی ابداع شدند که اصول بسته بندی مواد غذایی را دگرگون کردند. از جمله آنها می توان به کارتن آسپتیک اشاره کرد که بیشتر برای نگهداری از مواد غذایی فاسد شدنی و مایعات کاربرد دارد.

اما بد نیست بدانیم که اساسا طراحی بسته بندی مواد غذایی به چه معنا است. مواد غذایی از ابتدای تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده مراحل مختلفی را پشت سر می گذرانند. مراحلی که شامل کارخانه ، انبار ، جابجایی و حمل ونقل ، توزیع ، فروشگاه ها و موارد دیگر است.

طراحی بسته بندی مواد غذایی باید به نحوی باشد که در تمامی این مراحل محصول مورد نظر هیچ گونه آسیبی به خود نبیند. از همه مهم تر اینکه باید به نحوی طراحی شود که در نهایت بتواند در بازار رقابتی امروز دل مشتریان را به دست آورده و منجر به فروش بیشتر محصولات شود. بنابراین تنها وظیفه حفاظت از مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آنها مهم نیست.

طراحی بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

نکات مهم در طراحی بسته بندی مواد غذایی

ما به برخی نکات مهم در طراحی انواع بسته بندی مواد غذایی اشاره می کنیم. دقت کنید این نکات باید در نهایت منجر به افزایش فروش محصول شود. در غیر این صورت بهتر است در خصوص طراحی بسته بندی حتما تجدید نظر کنید تا به هدف اصلی برسید.

  • اطلاعات درست

یکی از ابتدایی ترین اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی ارائه اطلاعات درست از محصول مورد نظر بر روی بسته بندی است. از جمله این اطلاعات مهم می توان به تاریخ انقضا و تاریخ تولید اشاره کرد که در مصرف مواد غذایی برای مشتریان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهتر است این اطلاعات را در بخش از بسته بندی به زبان گویا درج کنید. بدون آنکه پاک شود.

اطلاعات دیگری که بهتر است بر روی بسته بندی مواد غذایی درج شود، اطلاعات مربوط به نحوه ساخت آن است.

همچنین اطلاعات مربوط به مواد اولیه به کار رفته در کنار برخی اطلاعات دیگر از قبیل میزان چربی نیز بهتر است درج شود. نام و آدرس شرکت سازنده ، نحوه پخت یا درست کردن نیز از جمله اطلاعات مهم دیگر به شمار می روند. بسته به نوع محصول و مواد غذایی امکان دارد که نکات دیگری نیز در این خصوص وجود داشته باشد.

  • رنگ بندی مناسب

استفاده از رنگ های جذاب یکی از ترفندهای مهم در طراحی بسته بندی مواد غذایی به شمار می رود. این کار در افزایش فروش محصول اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است در این خصوص از رنگ های شاد و روشن که متناسب با محصول مورد نظر هستند استفاده شود.

معمولا ترکیبی از رنگ های سفید ، صورتی ، سبز یا آبی برای رنگبندی محصولات و مواد غذایی به کار گرفته می شود. در این خصوص بهتر است به ین مشتریان نیز دقت شود. به عنوان مثال ، چنانچه مخاطب شما کودکان و نوجوانان باشند بهتر است دقت بیشتری در خصوص رنگ بندی به خرج دهید.

  • اشکال طراحی

در طراحی بسته بندی مواد غذایی معمولا اشکال و عکس های زیبا و متنوعی به کار می برند که در افزایش فروش محصولات نیز تاثیر بسیار چشم گیری دارد. معمولا تولیدکنندگان محصولات غذایی از طراحان حرفه ای برای این کار استفاده می کنند. چرا که بخش زیادی از توجهات به این بخش جلب خواهد شد.

در بسیاری از مواد غذایی از جمله محصولات صنعتی تلاش می کنند تا از عکس و اشکال حیوانات مرتبط با محصول بر روی بسته بندی استفاده کنند که اتفاقا یک راهکار بسیار مناسب خواهد بود. با این حال ، در برخی مواقع نیز از تصویر خود محصول بر روی بسته بندی استفاده می کنند. معمولا در محصولاتی که به صورت خشکبار هستند این راهکار را به کار می گیرند.

عکس و اشکال بر روی بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

  • قالب و اندازه مناسب

این مساله موضوعی است که در بسیاری از مواقع نادیده گرفته می شود. در واقع در برخی مواقع ممکن است یک محصول نیاز به بسته بندی بزرگ نداشته باشد در حالی که آن را درون یک بسته بزرگ جای می دهند یا برعکس.

نیاز است مخاطبان و ویژگی های رفتاری آنها را به عنوان یکی از اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی در نظر بگیرید. ممکن است آنها از این کار چندان راضی نباشند. چرا که بسته بندی های بزرگ معمولا نیاز به فضا و جای بیشتری دارند.

از طرفی کوچک بودن بیش از اندازه بسته بندی نیز امکان دارد به محصول مورد نظر آسیب بزند. بنابراین تلاش کنید که حتما از اندازه و سایر مناسب استفاده کنید.

  • ظرف بسته بندی

آخرین نکته درباره ی طراحی بسته بندی مواد غذایی مربوط به ظرفی است که شما از آن به عنوان قالب بسته بندی استفاده می کنید. در این خصوص حتما باید به نوع محصول ، اندازه آن و همچنین میزان فاسد شدنش دقت کنید.

در برخی موارد ممکن است حتی با کارتن های ساده و معمولی نیز بتوان یک بسته بندی مناسب ارائه داد. این در حالی است که برای برخی محصولات نظیر مایعات بهتر است که از کارتن آسپتیک استفاده کنید که مانع از فاسد شدن آن خواهد شد.

بسته بندی شیشه ای و آلومینیومی دو بسته بندی پرطرفدار دیگر برای این محصولات محسوب می شوند. البته می توان از این ظرف ها استفاده های خلاقانه ای کرد.

استفاده خلاقانه از بسته بندی شیشه ای | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

ما در این مقاله به استاندارد های بسته بندی مواد غذایی در طراحی و تعریف اصول طراحی بسته بندی مواد غذایی ، نکات مهم در انجام این کار ، تاریخچه بسته بندی مواد غذایی اشاره کردیم. اگر شما نیز تولیدکننده یا توزیع کننده مواد غذایی هستید، بهتر است از حالا به فکر طراحی بسته بندی مناسب برای محصولات خود باشید. طرحی که در نهایت افزایش فروش را برای شما به ارمغان آورد.

شرکت طراحی بسته بندی و کارتن سازی کارتن لاین آماده است تا انواع خدمات کارتن سازی را ، از نیازسنجی تا طراحی و تولید کارتن مواد غذایی ، با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت ، در سریع ترین زمان ارائه نماید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا