انواع بسته بندی میوه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

بررسی انواع بسته ‌بندی میوه

میوه از جمله محصولاتی است که تا رسیدن به دست مشتری باید به شکلی ویژه از آن مراقبت شود. عوامل مختلفی مانند فشار در هنگام جابجایی ، دمای نگهداری نامناسب و غیره می تواند در کیفیت محصولی که به دست مشتری می رسد تاثیر بالایی داشته باشد. به همین دلیل است که ظروف بسته بندی میوه اهمیت بالایی دارد. بسته بندی کردن میوه بعد از مرحله شستن ، انجام عمل پارافینه و ضدعفونی انجام می گیرد.

ظرف میوه باید مقاوم ، زیبا و در عین حال ساده باشد و از میوه در برابر آسیب های احتمالی در زمان جابجایی محافظت کند. اما این بسته بندی علاوه بر حفظ کیفیت محصول و جلوگیری از آسیب دیدن آن ، می تواند تاثیر چشمگیری در فروش محصول داشته باشد. نوع بسته بندی در زمان صادرات اهمیت دو چندان پیدا می کند. چرا که نوعی ارزش گذاری به مشتری محسوب می شود.

ظروف بسته بندی میوه در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که طیف وسیعی از مواد می توانند در تولید بسته بندی مناسب برای میوه مورد استفاده قرار گیرد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

در ادامه برخی از ظروف بسته بندی میوه را بررسی خواهیم کرد.

بسته بندی چوبی میوه

از جعبه چوبی برای بسته بندی کردن میوه ها و مواد غذایی سخت مانند سیب ، سیب زمینی و … استفاده می شود. هزینه این نوع بسته بندی نسبت به بقیه بسته بندی ها زیاد است.

بسته بندی چوبی میوه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

این نوع بسته بندی به صورت جعبه ، پالت و یا سبد ساخته می شود و برای بسته بندی انواع میوه ها و سبزیجات بسیار مناسب است. در تولید این نوع بسته بندی معمولا از چوب روسی استفاده می شود.

چوب در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و ضربات وارده مقاوم است. همچنین در بسته بندی چوبی امکان تهویه هوا وجود دارد و به سرعت هوا داخل جعبه خنک می شود.

در کنار مزایای ذکر شده ، بسته بندی چوبی معایبی نیز دارد:

بدلیل اینکه در ساخت جعبه های چوبی معمولا از چوب تصفیه نشده استفاده می شود ، این جعبه ها مستعد رشد قارچ و کپک هستند.

برای بسته بندی میوه های نرم مانند توت مناسب نیست.

قابلیت بازیافت شدن ندارد و در بسیاری از مواقع فقط یکبار استفاده می شود.

این نوع بسته بندی در اغلب موارد به صورت محلی تولید می شوند. در نتیجه ممکن است استانداردهای لازم در تهیه این نوع بسته بندی رعایت نشده باشد.

بسته بندی کارتنی میوه

کارتن بسته بندی مواد غذایی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شود. در تولید بسته بندی های کارتنی میوه معمولا از کارتن سه لایه و ۵ لایه به همراه یک یا دو لایه ورق کرافت استفاده می شود. این نوع بسته بندی از وزن کمتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است و در طرح ها و ابعاد مختلف تولید می شود.

یکی از مهم ترین مزیت های بسته بندی کارتنی قابلیت بازیافت آن است. همچنین این نوع بسته بندی به دلیل اینکه در مقابل رطوبت مقاوم است ، برای بسته بندی کردن میوه های تر مانند توت هم کاربرد دارد.

همچنین بسته بندی کارتنی هزینه پایین تری نسبت به سایر انواع بسته بندی دارد. به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از طرف دیگر روی کارتن بسته بندی ، امکان چاپ لوگو و برند تجاری وجود دارد و چاپ طرح های گرافیکی مختلف هم روی آن قابل انجام است.

در تصویر زیر نمونه کارتن موز را می بینید که استحکام مناسبی دارد و یکی از بهترین کارتن های میوه محسوب می شود. این نوع کارتن حتی در بسته بندی وسایل در اسباب کشی هم کاربرد دارد.

کارتن موز | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کارتن لمینتی یکی از گزینه های عالی برای بسته بندی میوه و سبزیجات محسوب می شود.

لایه لمینت شده روی این کارتن ها مانع جذب رطوبت می شود. این نوع کارتن بسیار مقاوم است و از این نظر نسبت به دیگر انواع کارتن برتری دارد. برای چاپ و طراحی بر روی این نوع کارتن بسته بندی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کارتن تولید شده از خمیر کاغذ یا پالپ

کارتن های تولید شده از پالپ یا خمیر کاغذ نیز برای تولید کارتن میوه به کار می روند. از این نوع بسته بندی عموما برای بسته های کوچک و محصولات تازه استفاده می کنند.

مواد بکار رفته در این نوع بسته بندی ، رطوبت را از سطح محصول جذب می کند و برای میوه های که در برابر آب آسیب پذیر هستند ، بسیار مناسب است.

مهمترین ویژگی این نوع کارتن ها قابل بازیافت بودن و تهیه آنها از مواد بازیافتی است. البته گرید بهداشتی خاصی از خمیر کاغذ در تولید این بسته بندی ها به کار می رود.

سبد یا جعبه پلاستیکی میوه

یکی از مواد مورد استفاده در بسته بندی میوه ، سبد پلاستیکی است. در اغلب موارد ارتفاع سبد های پلاستیکی زیاد نیست. به همین دلیل میوه ها در تعداد زیاد روی هم قرار نمی گیرند و در نتیجه تحت فشار قرار نمی گیرند. این نوع بسته بندی در انواع مختلفی قابل سفارش است.

یکی از مزیت های بسته بندی پلاستیکی به بسته بندی چوبی ، داشتن وزن و قیمت پایین تر است.

سبد های پلاستیکی بسته بندی میوه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کیسه پلاستیکی میوه

این کیسه ها بیشترین کاربرد را در هنگام عرضه میوه به مصرف کنندگان دارد. چرا که وزن کمی دارند و به راحتی می توان میوه ها در آنها قرار داد و جابجا کرد.

پاکت کرافت

یکی از گزینه های عالی که استفاده از آنها به حفظ محیط زیست کمک می کند ، پاکت کرافت است. پاکت کرافت یکی از بهترین جایگزین ها برای کیسه های پلاستیکی محسوب می شود.

این پاکت ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و می توان از آنها برای بسته بندی انواع میوه استفاده کرد. البته این پاکت ها برای میوه های تر نظیر توت و شاه توت مناسب نیستند.

توری میوه

این نوع بسته بندی غالبا به صورت توری در بازار موجود است. همین ویژگی باعث می شود که هوا داخل بسته بندی جریان پیدا کند. برای بسته بندی محصولاتی مانند پیاز که داشتن جریان هوا و تهویه مناسب از اهمیت بیشتری برخوردار است ، از این کیسه های توری استفاده می شود.

البته توجه به این نکته لازم است که کیسه کاغذی توانایی محافظت از محصول در برابر ضربات را ندارد.

بسته های توری میوه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

بسته بندی میوه صادراتی

به دلیل اینکه در زمان صادرات ، میوه ها باید مدتی در سردخانه انبار شوند ، بسته بندی مورد استفاده باید از مواد درجه یک و مقاوم تهیه شده باشد.

این نکته خصوصا برای کارتن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. به طوری که بر روی کارتن های بسته بندی صادراتی کاغذ گلاسه با روکش سفلون کشیده می شود. این عمل استحکام کارتن ها را افزایش می دهد. همچنین باعث مقاومت بیشتر کارتن و محصول داخل آن در برابر رطوبت می شود.

البته این کار تنها مختص بسته بندی های کارتنی نیست و برای سایر انواع بسته بندی نیز انجام می شود.

بسته بندی صادراتی میوه | شرکت کارتن لاین

نکته مهم دیگر که در تولید انواع ظروف میوه باید مورد توجه قرار بگیرد ، طراحی جذاب و کاربردی آن است. امروزه شرکت های تولید کننده ظروف بسته بندی ، برای طراحی بسته بندی این محصولات زمان زیادی صرف می کنند تا ظرف بسته بندی آن به بهترین شکل طراحی و تولید شود.

در نهایت توجه به همه استاندارد های بسته بندی مواد غذایی نکته کلیدی در تولید بسته بندی های صادراتی است. رعایت این استاندارد ها ، افزایش کیفیت بسته بندی میوه را به دنبال خواهد داشت. نکته ای که شانس موفقیت شما را در مقاصد صادراتی افزایش می دهد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا