جنس انواع کارتن های بسته بندی | کارتن لاین

جنس انواع کارتن های بسته بندی و کاربرد هر یک

جعبه های کارتنی را اولین بار آمریکایی ها در سال 1985 به کار بردند. این جعبه های بسته بندی ارزان و سبک کاربرد زیادی در بخش های مختلف زندگی داشتند به همین خاطر در انواع صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. کارتن ها را می توان بازیافت کرد که این نشانه ای عالی برای حجم بالای درخواست این جنس از جعبه ها است. اما شما فکر می کنید همه کارتن های بسته بندی که در بازار وجود دارند یکی اند؟ خوب پس باید بگوییم که کاملا در اشتباه بوده و این جعبه ها از ورقه های متنوع با جنس های مختلف تشکیل شده و در اختیار ما و شما قرار می گیرند. در ادامه با انواع ورق کارتن و تقسیم بندی آنها بر اساس جنس کارتن بسته بندی و ضخابحث خواهیم کرد. پس اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید حتما با ما همراه باشید.

جنس انواع ورق در تولید کارتن های بسته بندی

ورق کارتن ایندل برد

به این جنس از ورقه کارتن ایندربرد نیز گفته می شود. اگرچه به احتمال زیاد این نام را اصلا نشنیده یا خیلی کم شنیده اید، اما از پرکاربردترین نوع مقوای مصرفی برای کارتن بسته بندی هستند. این مقوای سفید رنگ در گرماژهای متنوع تولید شده و اغلب به عنوان مقوای بهداشتی مورد استفده قرار می­گیرد. ایندل برد جنس، بافت و قیمتی متعادل و مناسبی داشته به همین دلیل اغلب در بسته بندی های دارویی و غذایی استفاده می شود.

ورق پشت طوسی

دیگر جنس کارتن بسته بندی پرکاربرد، ورق کارتن پشت طوسی است. یک طرف این مقوا سفید و روی دیگرش به رنگ طوسی بوده که علت نامگذاری مقوا به این عنوان است. مقوای پشت طوسی کاربرد زیادی در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف دارد. مقوای پشت طوسی دو لایه که به آن دوبلکس نیز می گویند، از دو لایه کاغذی شکل گرفته که این دو لایه را با استفاده از صفحه های مخصوصی که مرطوب هستند به هم می چسبانند.

شاید برایتان مفید باشد >  جدا کننده مقوایی یا کارتن مقسم چیست و در کجا کاربرد دارد؟

این نوع از مقوا که یا خیلی سخت یا خیلی نرم هستند را در ساخت و تهیه جعبه های نسبتا کوچک تر استفاده می­کنند از جمله: جعبه کبریت یا پاکت سیگار را می توان مثال زد. از جمله دیگر ویژگی های این مقوا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شفافیت
 • داشتن ظرفیت چاپ بالا
 • بسته بندی در پالت و لایه های فیلم پلاستیکی
 • بسته­ بندی به صورت رول شده و ورقه ای
 • قابلیت بازیافت
 • عدم قابلیت استفاده در بسته بندی مواد غذایی و دارویی

تولید کارتن بسته بندی از ورق پست طوسی | کارتن لاین

مقوای پشت سفید

این جنس کارتن بسته بندی نیز که در سطح داخلی آن ها روکش سفید رنگی وجود دارد، در وزن های مختلف از جمله 230، 250، 280،300 ، 350، 400 و 500 گرمی تولید می شود. این مقوا را به دلیل کیفیت بالاتری که نسبت به مقوای پشت طوسی دارد می توان در تولید جعبه های دارویی و غذایی نیز استفاده کرد.

کاغذ گلاسه

کاغذ های گلاسه را که قطعا می شناسید. این کاغذها از مرغوب ترین نوع کاغذ هستند. گلاسه نیز از انواع ورق کارتن بوده که در صنایع زیادی کاربرد دارد. هر چه گرماژ این کاغذ در سطح بالاتری باشد، با کیفیت بهتری برای چاپ روی آن برخوردار خواهد بود. کاغذهای گلاسه سنگین را نیز برای ساخت جعبه­هایی که از رنگ بیشتری در طراحی آن ها استفاده می شود، به کار می گیرند. این کاغذ را به دلیل زیبایی و شفافیت در کارهای هنری یا ساخت جلد و متن کتاب نیز استفاده می کنند. جعبه های تزئینی اغلب از این کاغذ تهیه می شوند.

دو نوع از این کاغذ شامل دو مورد زیر می شوند:

 • کاغذ گلاسه مات
 • کاغذ گلاسه براق

نکته: ورق های فیبر موج دار نیز که زیر مجموعه ورقه های فایبر گلاس و از نوع گلاسه ها هستند در دو نوع صاف و موج دار به وفور استفاده می شوند.

استفاده از کاغذ گلاسه در تولید کارتن بسته بندی | کارتن لاین

ورق لمینتی

از دیگر انواع ورق کارتن لمینتی است. این مقوا خاصیت چسبندگی دارد؛ به این معنی که می­توان یک مقوای چاپ شده را روی آن چسباند. جعبه های لمینتی که از این ورقه ساخته می شوند نیز به جعبه ای گفته می شود که این مقواهای چاپ شده را روی آن ها چسبانده به نحوی که پستی و بلندی های مقوای جعبه مشهود نبوده و کاملا صاف و یکدست است. این مقواها را در هنگام ساخت جعبه با توجه به محصولی که قرار است در آن قرار گیرد به فلوتینگ یا سینگل لمینت کرده که استحکام بالایی نسبت به سایر جعبه ها دارند. اما فلوتینگ و سینگل چه مشخصاتی دارند:

 • کاغذ فلوتینگ و ویژگی­ های آن
شاید برایتان مفید باشد >  همه چیز در مورد مقوای پشت طوسی

فلوتینگ یک محصول کاملا بازیافتی و تشکیل شده از کاغذ و مقواهای باطله بوده و از نمونه های کاربردی در بین انواع ورق کارتن است؛ به همین خاطر بیشترین کاربرد را در این صنعت یعنی کارتن سازی دارد. این جنس کارتن بسته بندی به رنگ­های نخودی و قهوه ای و در گرماژهای نسبتا بالا آن هم به صورت رول شده با عرض های مختلف تولید می شود. انواع این مقوا شامل موارد زیر هستند:

 • کنگره دار یک طرفه
 • کنگره دار یک دیواره (تک جداره)
 • کنگر دار از نوع دو دیواره
 • کنگره دار از نوع سه دیواره

اما این فلوت ها در انواع مختلف نیز برای تهیه ورق های کارتن استفاده می شوند که از جمله آن ها شامل موارد یزر هستند:

ورق های سه لایه را عموما در تهیه جعبه های بسته بندی استفاده می کنند که از دو کاغذ لاینر تشکیل شده و این کاغذ از بالا و پایین به کاغذی که فلوت دار است چسبانده شده اند.

اما یک نکته دیگر این است که چند نوع فلوت در ورق های کارتونی و با چه ویژگی هایی استفاده می شوند؟

در جدول زیر با انواع فلوت ها، کاربرد آنها و همینطور ضخامت کارتن بسته بندی که از این ورقه ها در آن استفاده شده آشنا می شویم:

نوع فلوت به کار رفتهکاربرد فلوتضخامتتعداد فلوت استفاده شده در هر متر
Aدر بسته بندی کالاهای بسیار شکننده و ضربه پذیر4.8108
Bدر بسته بندی های با جذب و مقاومت نسبتا بالا3.2154
Cدر بسته بندی هایی با جذب بالا4128
Eورق های نازک و نسبتا کم کاربرد1.6295
Fبا کاربرد نادر0.8420
شاید برایتان مفید باشد >  چند مرکز فروش عمده کارتن در ایران

 

 • جعبه ­های لمینتی سینگل فیس و ویژگی ­های آنها

این جعبه ها را در سه ردیف E فلوت، B فلوت و C فلوت استفاده می­کنند. در این جنس کارتن بسته بندی قسمت زیرین از دو لایه فلوتینگ و فیس شکل گرفته و سطح لمینت شده به عنوان سومین لایه بر روی فلوتینگ قرار می گیرد و سه سطح دیگر را کامل می نماید.

 • جعبه­ های لمینتی سه لا و ویژگی­ های آنها

از انواع ورق کارتن کاربردی این جعبه­ها هستند که در کلاس های E،B، C و A فلوت استفاده می شوند. در جعبه های لمینتی از نوع سه لا زیره آن ها از سه لایه شامل فلوتینگ و دو سطح فیس بوده و سطح لمینت شده به عنوان لایه چهارم بر روی سطوح فیس شده قرار گرفته و اینگونه یک ورقه چند لایه را شکل می دهند که در جعبه سازی بسیار مناسب است.

 • جعبه های لمینتی پنج لا و ویژگ های آن

از لایه های B، E و c فلوت بیشتر استفاده کرده که جنس لایه های بالایی در مرغوبیت لایه زیرین آن بسیار موثر است. این نوع ورقه ها استحکام و مقاومت بالایی به جعبه داده که در مقایسه با دو نوع قبلی از نظر ضخامت کارتن بسته بندی در سطح بالایی قرار دارد.

جنس لمینتی در کارتن بسته بندی | کارتن لاین

جمع بندی

دیدیم که کارتن های بسته بندی مورد استفاده ما در جنس های مختلفی تهیه می شوند. این مقواها با جنس و انواع مختلف کاربردهای ویژه ای داشته و در تهیه کارتن های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. شناختن انواع ورق کارتن و جنس کارتن بسته بندی به استفاده درست و ما از این جعبه ها کمک شایانی خواهد کرد.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا