دستگاه های کارتن سازی | شرکت کارتن لاین

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

کارتن ها در اسباب کشی ها یا برای جاسازی وسایل و ابزاری که جای مشخصی ندارند، بهترین گزینه بوده که همیشه کارمان را راه می اندازند.در فرآیند کارتن سازی در کارخانه ها از  در نهایت وارد بازار شده و در بخش های مختلف استفاده می شوند. در این مقاله با نحوه ساخت کارتن و کاربرد انواع دستگاه کارتن سازی آشنا می شویم. پس تا پایان همراه ما بمانید.

فرآیند ساخت کارتن و کاربرد های آن

کارتن یک محصول از جنس کاغذ بوده که از چند ورقه کاغذی ایجاد شده و محصولی محکم را شکل می دهد. این لایه بندی اغلب سه نوع است. یک لایه رویی، یک لایه زیرین و یک لایه به صورت کاغذی چین دار که در وسط این دو لایه قرار می گیرد و به استحکام آن کمک شایانی می کند. یک شرکت کارتن سازی از رول های کاغذی ورق های کارتنی ، در سایز و حتی رنگ بندی های مختلف استفاده می کند.

انواع دستگاه های ساخت کارتن

در کارخانه های تولید کارتن از دستگاه هایی خاص برای تهیه این جعبه های کاغذی استفاده می شود. نمونه هایی از دستگاه کارتن سازی که این کار را انجام می دهند به انواع زیر قابل تقسیم بوده که با هم می خوانیم:

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین
  • دستگاه ورق سازی

در مرحله اول باید ورق های مورد نیاز را برای ساخت جعبه ها مورد آزمایش قرار دهند. در واقع با استفاده از دستگاه ورق سازی است که ماده اولیه مورد نیاز برای ساخت جعبه های کارتنی فراهم می شود.

این دستگاه کارتن سازی با داشتن اجزائی از جمله فلوت B ،  فلوت C ، فلوت E ، ترکیب های مختلف ورق ها و کارتن های 3 لایه و 5 لایه را تولید می کند. این ورق ها اغلب در عرض های 110 تا 160 سانتی متر تولید می شوند. این ورقه ها ماده اصلی تشکیل جعبه های کارتنی بوده که به صورت بسته بندی یا رول در اختیار بخش های دیگر قرار می گیرند.

تولید انواع کارتن | شرکت کارتن لاین

  • دستگاه خط کش برش

این دستگاه کارتن سازی برای خط انداختن بر روی کارتن مورد استفاده است. در واقع برای متناسب و معقول درآوردن یا شیت بندی کارتن مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در اصل به سایز بندی ورق های اولیه برای تولید کارتن کمک می کند.

  • دستگاه دایکات

فرآیند دایکات ( Die cutting ) فرآیندی جهت برش انواع پلاستیک ، فلز ، کاغذ یا مقوا به انواع شکل های خاص و توسط دستگاهی خاص انجام می شود. با استفاده از دستگاه دایکات است که یکی از مواد ذکر شده را با ابعادی خاص و شبیه به هم بریده و مورد استفاده قرار می دهند.

یعنی این دستگاه کارتن سازی می تواند یک ورقه را از جنس های مختلف بدون نیاز به هیچگونه قیچی، تیزبر یا شابلون و بدون کمک دست برش دهد. این امر جالب به نظر می رسد. دایکات یکی از با اهمیت ترین بخش ها در صنعت بسته بندی و کارتن سازی است. چراکه طراحی و برش درست در این مرحله به ظرافت و زیبایی محصول نهایی کمک زیادی می کند.

دستگاه دایکات کارتن سازی | شرکت کارتن لاین

از انواع مختلف دستگاه های دایکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه دایکات رفت و برگشتی

این دستگاه با هدف برش ورقه برای جعبه هایی که ابعاد بالا و کیفیتی متوسط دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه که به نام پینگ پنگی هم شناخته می شود در ایران به عنوان دستگاه رفت و برگشتی موسوم است.

دستگاه دایکات فکی

این دستگاه کارتن سازی در ایران کپی شده از دستگاه چینی است که دقت و کیفیتی بالایی دارد. از این دستگاه برای برش و تولید جعبه های ابعاد متوسط استفاده می شود.

دستگاه دایکات فکی از لحاظ کاربرد و کیفیت کار در سطح بالاتری نسبت به دستگاه رفت و برگشتی قرار دارد و اغلب این دستگاه را به قبلی ترجیح می دهند.

دستگاه دایکات BOBEST

ساخت آلمان بوده و بهترین نوع از بین دستگاه های دایکات در ایران محسوب می شود. این دستگاه از کیفیت و کارایی خیلی خوبی برخوردار است. شاید جالب باشد تا بدانید تعداد انگشت شماری از این دستگاه در ایران وجود دارد.

کارتن های پلی اتیلن ساز مثل کارتن های شیر و آب میوه که بارها دیده ایم و مورد استفاده روزانه بسیاری از ما است، از این نوع کارتن ها بوده که توسط این نوع از دستگاه ساخته می شود.

  • دستگاه چاک از نوع دستی ( چاک زن به کارتن )

یکی دیگر از دستگاه های کارتن سازی ، دستگاه چاک از نوع دستی است . این دستگاه را که از نزدیک ببینید دارای تیغ هایی از جنس فولاد بوده و قابلیت تولید کارتن های سه لایه یا پنج لایه منظم را دارد. این دستگاه در اغلب کارخانه های مرتبط مورد استفاده بوده و کار با آن راحت و بی دردسر است. اما همین دستگاه به ظاهر ساده، اصلی ترین کار در این کارخانه ها که همان تولید کارتن های مادر است را انجام می دهد.

از این دستگاه جهت تولید کارتن های بزرگ، با کیفیت متوسط و در حجم پایین مانند کارتن یخچال استفاده می شود. نوع دیگری از این دستگاه نیز، چاک زن اتومات بوده و جهت ساخت کارتن هایی که روی آن ها چاپی انجام نمی شود، کارتن های میوه و کارتن های با تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

البته خود دستگاه چاک زن اغلب با دستگاه فلکسو نیز همراه بوده و در زمان ضرورت بر کارتن های مورد نظر عمل چاپ را انجام می دهد.

  • دستگاه لب چسب کارتن

از پر کاربرد ترین ماشین آلات کارتن سازی بوده که در همه کارخانه های تولیدی کارتن مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه کارتن سازی نیز شامل غلتک، قرقره و تسمه هایی بوده که عمل چسب زدن بر لبه کارتن و به نوعی لب چسب کردن کارتن را انجام می دهند.

در مسیر این دستگاه ابتدا کارتن ها چسب کاری شده و لبه های چسب کاری شده از غلتک و تسمه ها گذشته و پس از پرس شدن لبه ها دستگاه شکل گیری و قابل بسته بندی خواهد شد.

دستگاه لب چسب کارتن | شرکت کارتن لاین

  • دستگاه تسمه کش

این دستگاه ها در بخش های مختلف صنعت در انواع پلاستیکی و فلزی قابل استفاده هستند. دستگاه های تسمه کش فلزی در صنایعی که بسته بندی با کیفیت اهمیت زیادی دارد کار بسته بندی کارتن ها را توسط تسمه هایی از جنس فلز انجام می داده و اهمیت زیادی دارند.

در این بین تسمه کش های نیمه اتومات هستند که در بازار محبوبیت زیادی داشته و کیفیت بالایی دارند. تسمه کش های اتومات نیز برای PP و PET مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع تسمه کش های اتومات در صنایع با بسته بندی های کوچک و بزرگ مورد استفاده بوده و یکی از ابزارهای مورد استفاده در صنایع سیمان و بلوک یا کاشی است.

  • دستگاه منگنه کارتن

در مراحل آخر از فرآیند کارتن سازی ، استفاده از دستگاه منگنه یا به نوعی کارتن دوز، نقش موثری در حفظ سلامت کالا دارد. در واقع این روش به محکم تر کردن کارتن ها و تحمل بار بیشتر کمک می کند و از ساده ترین مراحل تهیه و تولید کارتن به حساب می آید.

دستگاه منگنه کارتن | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

دیدیم که کارتن های کوچک و بزرگ در انبار منزل ما با کمک چه دستگاه ها و طی چه عملیاتی تهیه می شوند. هر یک از دستگاه های کارتن سازی به نوعی عملیات خاصی را انجام می دهد تا در نهایت انواع کارتن ها تولید و به دست ما می رسد. کارتن هایی که ما از آن ها استفاده می کنیم طی عملیات و مراحل بالا به دستمان می رسند و آن را مدیون ماشین آلات کارتن سازی هستیم.

در صورتی که این جعبه های کاغذی با دست درست شوند، شاید کار های ساده تر را راه اندازند؛ اما برای استفاده در امور سنگین تر مانند کارتن لوازم خانگی باید از نوع کارخانه ای آن ها که توسط دستگاه کارتن سازی تولید شده اند استفاده شود تا اطمینان و بهره وری کار ما را بالا ببرند.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا