روش های مختلف چاپ روی کارتن

اگر به کارتن های بسته بندی دقت کرده باشید متوجه انواع چاپ روی آنها خواهید شد. از بسته بندی های مواد غذایی که در فروشگاه پیدا می‌کنید گرفته تا بسته بندی کتاب و لوازم التحریر و … همگی دارای طرح های مختلفی هستند که ماهیت و چگونگی شیء درون خود را نشان خواهند داد. در لابه لای این موضوع باید به این نکته پرداخت که بسته بندی ها با هدف جابه‌جایی راحت و رساندن سالم کالا به دست صاحبان آن انجام می‌شود. می‌توانید یک خرید اینترنتی بدون بسته بندی را تصور کنید که وقتی از راهی دور به دستتان برسد چه وضعیتی خواهد داشت؟ این بسته بندی است که سلامت کالا را تضمین می‌کند. در این مقاله با انواع روش های چاپ روی کارتن و ویژگی های آن ها آشنا می‌شویم. پس اگر به این موضوع علاقه مندید تا پایان با ما همراه باشید.

انواع روش ­های چاپ روی بسته بندی ­ها

وقتی به بسته بندی ها دقت می کنیم تصاویر مختلفی روی آن ها خواهیم دید که گاهی توسط همین تصویر های رنگی و جذاب به خرید مشتاق می شویم. اما این تصاویر چگونه روی کارتن ها جا خوش کرده اند و چگونه و توسط چه دستگاه هایی انجام شده است؟ یکی از این دستگاه ها، دستگاه نوزومی بوده که برای چاپ روی کارتن های کنگره دار مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ روی بسته بندی ها به انواع و روش های مختلفی صورت می گیرد که به ترتیب در ادامه به آن ها اشاره شده است:

چاپ کارتن با روش فلکسوگرافی

در این روش از چاپ طرح را به صورت مستقیم و با استفاده از دستگاه ی به نام فلکسوگرافی بر روی بسته بندی ها پیاده می کنند. اما فلکسوگرافی چیست و چگونه عمل می کند؟

در این روش از چاپ دستگاه فلکسوگرافی مانند یک مهر پلاستیکی عمل می کند. در واقع در این نوع چاپ کلیشه هایی از جنس ژلاتینی قابل انعطاف را مورد استفاده قرار می دهند و قسمتی از دستگاه که نقش و طرح برجسته دارد با کارتن و جعبه در تماس مستقیم قرار گرفته و طرح را روی آن پیاده می کند. این نوع از چاپ روی کارتن از راحت ترین روش ها بوده که به راحتی بر روی کارتن های لای ه ای نیز به کار می رود. اغلب لگوها و مشخصات شرکت ها که به صورت چاپ روی بسته بندی ها دیده می شوند توسط این نوع از چاپ انجام شده است.

شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد کارتن و مقوا و روش های آزمایش آنها

از ویژگی های این نوع چاپ می توان به این نکته توجه قرار کرد که این روش جهت چاپ نوشته ها مورد استفاده قرار می گیرد نه عکس؛ چرا که کیفیت عکس در این نوع چاپ خیلی پایین بوده به همین خاطر عموما برای چاپ عکس مورد استفاده قرار نمی گیرند. این نوع از چاپ به صورت تک رنگ، دو یا سه رنگ و روی هر دو نوع کارتن سفید و قهوه ای انجام می شود. از جمله مزایای روش چاپ فلکسوگرافی که منجر به تولیدات در حجم بالای آن ها شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالای چاپ
 • توانایی چاپ بر روی سطوح هموار و ناهموار و چند لایه
 • هزینه های منطقی و مناسب
 • قابلیت ماندگاری بسیار بالای طرح ها بر روی بسته بندی

چاپ کارتن ها به روش فلکسوگرافی | شرکت کارتن لاین

چاپ افست در کارتن سازی

یکی دیگر از روش های چاپ روی کارتن این روش بوده که حاصل فشار دو لاستیک به صورت استوا نه ای آغشته به رنگ بر روی کارتن است. این چاپ از پر رونق ترین چاپ ها بوده و کیفیت بسیار بالایی و تیراژ نسبتا پایینی دارد. از آنجا که این چاپ برجستگی یا فرورفتگی ندارد به رابط (زینک) چاپ مسطح نیز موسوم است.

اما رنگ ­ها در چاپ افست چگونه­ اند؟

دو نوع رنگ در این نوع از چاپ استفاده می شود:

 • رنگ CMYK : در واقع شامل چهار رنگ اصلی می شود که با ترکیب این رنگ ها 256 رنگ جدا و متفاوت اما ثابت و همین طور میلیون ها رنگ ترکیبی ایجاد می شود. در واقع این چهار رنگ شامل رنگ های فیروزه ای، ارغوانی ، زرد و رنگ سیاه است که بقیه رنگ ها از ترکیب این چهار رنگ اصلی ایجاد می شوند. این رنگ ها به راحتی روی کارتن ها می نشینند.
 • رنگ پنتون : مجموعه ه ایی از طیف های رنگی هستند. مجموعه ه ای گسترده از انواع رنگ ها که خاصیت زیبا سازی بسته بندی ها را به همراه دارد. چاپ کارتن بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی نمونه ای از به کارگیری رنگ های پنتون است که با تنوع بالایی از رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.
شاید برایتان مفید باشد >  انواع کارتن بسته بندی و کاربرد آنها

ایجاد رنگ ها در چاپ افست کارتن | شرکت کارتن لاین

چاپ لمینتی بسته بندی ها

این چاپ به نوعی از چاپ گفته می شود که در واقع یک لایه چاپ شده با رنگ و طرح را با یک لایه نایلونی یا سلفونی بر روی کارتن بسته بندی می چسبانند. این روش کارتن را زیبا و درخشان تر و البته مقاوم تر می کند. چاپ روی کارتن آن هم به این روش به دلیل کیفیت بالا پرطرفدار بوده و در بازار مورد استفاده زیادی قرار داشته و در عین حال با تیراژ های بالا می توانند برای صادرات نیز به کار روند. البته گاهی این چاپ را از نوع افست یاد می کنند.

چاپ لمینتی کارتن های بسته بندی | شرکت کارتن لاین

چاپ کارتن به روش سیلک

این چاپ را از ساده ترین چاپ روی بسته بندی به حساب می آورند که به صورت تک رنگ یا دو رنگ مجزا و به صورت مستقیم روی کارتن چاپ می شوند. در این نوع از چاپ رنگ را توسط یک شابلون و با استفاده از غلتک های مخصوص روی مقوا چاپ کرده که اتفاقا طرح را زیبا و با دوام نشان می دهد. از ارزان ترین روش ها به حساب آمده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار دارند. اما از جمله مزایا و معایب این نوع از چاپ را در ادامه بخوانیم:

مزایای استفاده از چاپ سیلک

 • کیفیت بالای رنگ
 • چاپ در تیراژ های پایین تر از 1000 عدد
 • هزینه پایین چاپ نسبت به بسیاری دیگر از انواع چاپ
 • ظرفیت چاپ بر روی انواع سایز ورق از بزرگ تا کوچک

معایب چاپ سیلک

 • چاپ در فونت و طرح کوچک و ریز کیفیت پایینی دارد
 • سرعت این نوع چاپ نسبتا پایین است
 • دقت پایین در این نوع چاپ به دلیل بالا بودن خطای انسانی
 • بالا بودن هزینه های نهایی در این نوع چاپ به ویژه در تیراژ های بالاتر
شاید برایتان مفید باشد >  مزایای استفاده از کارتن برای بسته بندی

چاپ کارتن به روش سیلک | شرکت کارتن لاین

حال که با انواع روش های چاپ روی بسته بندی ها شدید بهتر است با چند نوع از کارتن ها و نحوه چاپ آن ها نیز آشنا شویم:

کارتن کفش

چاپی که روی این کارتن ها انجام می شود اغلب برند و سایز کفش را باید نشان دهد.

کارتن خرما

نوع خرمایی که درون کارتن قرار دارد، وزن و محل تولید را نشان می دهند و اغلب از چاپ لمینتی استفاده می شود.

کارتن پستی

برای چاپ روی کارتن پستی از چاپ لمینتی بهره می برند و برای نوشتن نام های دریافت کننده، فرستنده و آدرس آنها و لوگوی شرکت پستی مورد استفاده قرار می گیرند.

کارتن جعبه و درپوش

در صورت نیاز مشتری به صورت سفارشی تهیه می شوند و چاپ روی کارتن ها اغلب به صورت دو رنگ انجام می شود.

کارتن چند لایه یا کنگره دار

برای اینکه روی اینگونه کارتن ها چاپ صورت گیرد از سه روش استفاده می شود. در این فرآیند لایه های لیتوگرافی شده را بر روی کارتن چسبانده و فرآیند چاپ بر روی آن ها انجام می شود. اغلب از این کارتن ها برای نوشته ها و طرح های گرافیکی استفاده می شود.

چاپ روی کارتن های بسته بندی چند لایه یا کنگره دار | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

کارتن هایی که به دست ما می رسند در رنگ ها و نقش های مختلف و به روش های متفاوتی تولید و عرضه می شوند. همچنین ممکن است علائم و نشانه های مختلف و مواردی مثل لوگوی شرکت ها روی آن چاپ شده باشد. همانطور که در این مقاله بررسی شد، جهت چاپ روی کارتن ها روش های متنوعی وجود دارد که با توجه به نیاز یکی از روش ها به کار گرفته می شود. احتمالا از امروز به بعد که با سختی این کارها و ماهیت آن ها آشنا شده ایم بیشتر قدر بسته بندی های زیبا و شکیلی که به دستمان می رسند را خواهیم دانست.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا