انواع روش های چاپ در کارتن سازی | شرکت کارتن لاین

6 روش چاپ روی کارتن بسته بندی

اگر به کارتن های بسته بندی دقت کرده باشید متوجه تنوع بالای چاپ روی آنها خواهید شد. از بسته بندی های مواد غذایی که در فروشگاه وجود دارد گرفته تا بسته بندی کتاب و لوازم التحریر و … همگی دارای طرح های مختلفی هستند که ماهیت و چگونگی شیء درون خود را نشان خواهند داد. برای چاپ کارتن های بسته بندی روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به نیاز یکی از روش ها انتخاب می گردد.

بی تردید اولین هدف از بسته بندی یک محصول ، جابجایی راحت و حفظ سلامت کالا در فرآیند حمل و نقل است. می‌توانید یک خرید اینترنتی را بدون بسته بندی تصور کنید؟ در این صورت وقتی سفارش شما از راهی دور به دستتان برسد چه وضعیتی خواهد داشت؟ این بسته بندی است که سلامت کالا را تضمین می‌کند.

اما حالا اهمیت بسته بندی از این امر فراتر رفته است. بسته بندی به یک المان مهم در جلب توجه مشتریان تبدیل شده است که می تواند موجب فروش بیشتر محصول شود. بنابراین مدل و طرح بسته بندی و نیز طرح های چاپ شده روی آن اهمیت بیشتری پیدا می کند. چرا که می تواند نگاه مشتریان را سمت کالا معطوف کند.

با توجه به اهمیت این امر ، در این مقاله به بررسی اهمیت چاپ کارتن ، انواع روش های چاپ و ویژگی های هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اهمیت چاپ کارتن های بسته بندی

چاپ طرح ها و رنگ های جذاب ؛ عاملی مهم در جلب توجه مشتریان | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

زمانی که یک فرد وارد فروشگاه می شود و قصد خرید یک محصول را دارد، با انبوهی از کالاها روبرو خواهد شد. کالاهای مختلفی وجود دارند که فرد می تواند آن ها را خریداری کند. اما چه چیزی باعث می شود کالای شما به انتخاب مشتریان تبدیل شود؟

تاثیر اولیه یا first impression یکی از مهمترین عوامل برای انتخاب یک کالا توسط مشتری است. بدون شک اگر بسته بندی مناسبی برای محصول خود انتخاب کنید، آن محصول می تواند تاثیر اولیه مناسبی بر مشتریان داشته باشد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

وقتی به بسته بندی ها نگاه می کنید طرح ها و تصاویر مختلفی روی آن ها خواهید دید. در بسیاری از مواقع همین تصاویر رنگی و جذاب مشتریان را به خرید یک محصول مشتاق می کند. به طوری که طراحی جذاب و منحصر به فرد یک کارتن و استفاده از اطلاعات و تصاویر مناسب روی آن به عاملی کلیدی در طراحی یک محصول تبدیل شده است.

اما چاپ کارتن بسته بندی چگونه انجام می شود؟

روش های چاپ کارتن

چاپ روی انواع کارتن های بسته بندی به روش های مختلفی صورت می گیرد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه به بررسی برخی از روش های چاپ کارتن خواهیم پرداخت.

 1. چاپ کارتن با روش فلکسوگرافی

در روش چاپ فلکسوگرافی ، طرح را به صورت مستقیم و با استفاده از دستگاهی به نام فلکسوگرافی بر روی بسته بندی ها پیاده می کنند. اما فلکسوگرافی چیست و چگونه عمل می کند؟

در این روش چاپ کارتن ، دستگاه فلکسوگرافی مانند یک مهر پلاستیکی عمل می کند. در واقع در این نوع چاپ کلیشه هایی از جنس ژلاتینی قابل انعطاف را مورد استفاده قرار می دهند و قسمتی از دستگاه که نقش و طرح برجسته دارد با کارتن و جعبه در تماس مستقیم قرار گرفته و طرح را روی آن پیاده می کند.

این نوع از چاپ روی کارتن از راحت ترین روش ها بوده که به راحتی بر روی کارتن های لای ه ای نیز به کار می رود. اغلب لگوها و مشخصات شرکت ها که به صورت چاپ روی بسته بندی ها دیده می شوند توسط این نوع از چاپ انجام شده است.

یکی از نکاتی که در این روش چاپ کارتن باید مورد توجه قرار گیرد، آن است که این روش بیشتر برای چاپ نوشته ها به کار می رود، نه چاپ عکس. چرا که کیفیت تصویر جاپی به این روش بسیار پایین است.

این نوع از چاپ به صورت تک رنگ ، دو یا سه رنگ و روی هر دو نوع کارتن سفید و قهوه ای انجام می شود. این روش به طور ویژه برای چاپ نشانه ها و علائم روی کارتن بسته بندی به کار می رود.

از جمله مزایای روش چاپ فلکسوگرافی که منجر به تولیدات در حجم بالای آن ها شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالای چاپ
 • توانایی چاپ بر روی سطوح هموار و ناهموار و چند لایه
 • هزینه های منطقی و مناسب
 • قابلیت ماندگاری بسیار بالای طرح ها بر روی بسته بندی

چاپ کارتن ها به روش فلکسوگرافی | شرکت کارتن لاین

 

 1. چاپ افست روی کارتن

یکی دیگر از روش های چاپ روی کارتن این روش بوده که حاصل فشار دو لاستیک به صورت استوانه ای آغشته به رنگ بر روی کارتن است.

این روش چاپ کارتن یکی از پر رونق ترین روش ها بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد. البته این روش تیراژ نسبتا پایینی دارد. از آنجا که این چاپ برجستگی یا فرورفتگی ندارد به رابط (زینک) چاپ مسطح نیز موسوم است.

اما رنگ ­ها در چاپ افست چگونه­ اند؟

دو نوع رنگ در این نوع از چاپ استفاده می شود:

 • رنگ CMYK : در واقع شامل چهار رنگ اصلی می شود که با ترکیب این رنگ ها 256 رنگ جدا و متفاوت اما ثابت و همین طور میلیون ها رنگ ترکیبی ایجاد می شود. در واقع این چهار رنگ شامل رنگ های فیروزه ای، ارغوانی ، زرد و رنگ سیاه است که بقیه رنگ ها از ترکیب این چهار رنگ اصلی ایجاد می شوند. این رنگ ها به راحتی روی کارتن ها می نشینند.
 • رنگ پنتون : مجموعه هایی از طیف های رنگی هستند. مجموعه ه ای گسترده از انواع رنگ ها که خاصیت زیبا سازی بسته بندی ها را به همراه دارد. چاپ کارتن بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی نمونه ای از به کارگیری رنگ های پنتون است که با تنوع بالایی از رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ایجاد رنگ ها در چاپ افست کارتن | شرکت کارتن لاین

 

 1. چاپ لمینتی کارتن بسته بندی

این نوع چاپ کارتن به این صورت است که یک لایه چاپ شده با رنگ و طرح مورد نظر را با لایه ای نایلونی یا سلفونی بر روی کارتن بسته بندی می چسبانند. این روش کارتن را زیبا و درخشان تر و البته مقاوم تر می کند.

حاصل این فرآیند تولید کارتن لمینتی است که یکی از بهترین کارتن های موجود در بازار محسوب می شود.

چاپ روی کارتن به این روش به دلیل کیفیت بالا پرطرفدار بوده و در بازار مورد استفاده زیادی قرار گرفته است. کارتن های چاپ شده به این روش می توانند با تیراژ بالا برای صادرات نیز به کار روند. البته گاهی از این روش چاپ کارتن با نام افست یاد می شود.

چاپ لمینتی کارتن های بسته بندی | شرکت کارتن لاین

 

 1. چاپ کارتن به روش سیلک

این چاپ را از ساده ترین روش های چاپ کارتن بسته بندی به حساب می آورند که به صورت تک رنگ یا دو رنگ مجزا و به صورت مستقیم روی بسته انجام می شوند.

در این نوع از چاپ رنگ را توسط یک شابلون و با استفاده از غلتک های مخصوص روی مقوا چاپ کرده که اتفاقا طرح را زیبا و با دوام نشان می دهد. از ارزان ترین روش ها به حساب آمده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار دارند. اما از جمله مزایا و معایب این نوع از چاپ را در ادامه بخوانیم:

مزایای استفاده از چاپ سیلک

  • کیفیت بالای رنگ
  • چاپ در تیراژ های پایین تر از 1000 عدد
  • هزینه پایین چاپ نسبت به بسیاری دیگر از انواع چاپ
  • ظرفیت چاپ بر روی انواع سایز ورق از بزرگ تا کوچک

معایب چاپ سیلک

  • چاپ در فونت و طرح کوچک و ریز کیفیت پایینی دارد
  • سرعت این نوع چاپ نسبتا پایین است
  • دقت پایین در این نوع چاپ به دلیل بالا بودن خطای انسانی
  • بالا بودن هزینه های نهایی در این نوع چاپ به ویژه در تیراژ های بالاتر

چاپ کارتن به روش سیلک | شرکت کارتن لاین

 

 1. چاپ جوهر افشان ( Inkjet Printing )

چاپ جوهر افشان یکی از روش های چاپ دیجیتال است که در چاپ کارتن های بسته بندی نیز کاربرد دارد. در این روش چاپ کارتن ، جوهر می توان بدون تماس ، به سطح مورد نظر انتقال یابد.

نکته قابل ذکر در مورد چاپ جوهر افشان این است ارتباط مستقیمی با سطح مورد نظر برای چاپ ندارد؛ از این رو با این روش می توان عملیات چاپ روی سطوح منحنی را نیز را نیز انجام داد.

توانایی چاپ اطلاعات متغیر با سرعت بالا دیگر ویژگی این روش چاپ است که آن را به روشی مقرون به صرفه تبدیل می کند.

 

 1. چاپ متالایز

چاپ متالایز یکی از روش های جدید چاپ کارتن به شمار می آید. با به کارگیری از این روش چاپ می توان کارتن های بسته بندی بسیار باکیفیت و لوکسی تولید کرد. به طوری که در بسته بندی کالاهای خاص و نفیس مانند حعبه ادوکلن ، گوشی هوشمند و یا کالاهای لوکس از این روش استفاده می شود.

در این روش از کاغذ خاصی استفاده می شود که دارای لایه متالیکی با کوتینگ زلاتینی است؛ این لایه کمک می کند تا جوهر به خوبی روی سطح آن بنشیند. لایه نازک پوشاننده ، معمولا از جنس آلومینیوم است که ظاهری براق به آن می بخشد.

از مزایای به کارگیری کاغذ های متالایز ، کیفیت رنگ و ‏رزولوشن خوب آن در چاپ دیجیتال است که دلیل این امر، همان لایه ژلاتینی روی کاغذ است.

از فیلم ها و کاغذ های متالایز در مواردی مثل چاپ عکس ، نقاشی و پوستر ها ، طراحی داخلی ، تولید هلوگرام و لیبل های متالایز و همینطور تولید انواع جعبه های فانتزی و لوکس استفاده می شود.

نمونه ای از جعبه با چاپ متالایز | شرکت کارتن لاین

نمونه هایی از کاربرد چاپ کارتن

حال که با انواع روش های چاپ روی بسته بندی ها شدید بهتر است با چند نوع از کارتن ها و نحوه چاپ آن ها نیز آشنا شویم:

کارتن کفش

چاپی که روی این کارتن ها انجام می شود اغلب برند و سایز کفش را باید نشان دهد.

کارتن خرما

نوع خرمایی که درون کارتن قرار دارد، وزن و محل تولید را نشان می دهند و اغلب از چاپ لمینتی استفاده می شود.

کارتن پستی

برای چاپ روی کارتن پستی از چاپ لمینتی بهره می برند و برای نوشتن نام های دریافت کننده، فرستنده و آدرس آنها و لوگوی شرکت پستی مورد استفاده قرار می گیرند.

کارتن جعبه و درپوش

در صورت نیاز مشتری به صورت سفارشی تهیه می شوند و چاپ روی کارتن ها اغلب به صورت دو رنگ انجام می شود.

کارتن چند لایه یا کنگره دار

برای چاپ کارتن های چند لایه یا کنگره دار ، از سه روش استفاده می شود. در این فرآیند لایه های لیتوگرافی شده را بر روی کارتن چسبانده و فرآیند چاپ بر روی آن ها انجام می شود. اغلب از این کارتن ها برای نوشته ها و طرح های گرافیکی استفاده می شود.

کارتن های بسته بندی چند لایه | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

کارتن هایی که به دست ما می رسند در رنگ ها و نقش های مختلف و به روش های متفاوتی تولید و عرضه می شوند. همچنین ممکن است علائم و نشانه های مختلف و مواردی مثل لوگوی شرکت ها روی آن چاپ شده باشد. همانطور که در این مقاله بررسی شد، برای چاپ کارتن روش های متنوعی وجود دارد که با توجه به نیاز یکی از روش ها به کار گرفته می شود. احتمالا از امروز به بعد که با سختی این کارها و ماهیت آن ها آشنا شده ایم بیشتر قدر بسته بندی های زیبا و شکیلی که به دستمان می رسند را خواهیم دانست.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا