کارتن بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

بررسی انواع کارتن بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی از موارد مهمی است که حساسیت ویژه ای در این صنعت دارد. به نحوی که ممکن است اندکی تغییر در وضعیت دما یا شرایط آب و هوایی باعث فاسد شدن و از بین رفتن مواد غذایی شود. از این رو تولیدکنندگان مواد خوراکی همواره تلاش می کنند تا به بهترین نحو آنها را بسته بندی و روانه بازار کنند. کارتن بسته بندی مواد غذایی بهترین وسیله برای محافظت از اینگونه محصولات است.

کارتن نقش بسیار زیادی در صنعت بسته بندی محصولات مختلف دارد. تمام محصولات مصرفی از قبیل مواد غذایی، قطعات صنعتی، لوازم و ابزارالات و بسیاری از مواد دیگر به بسته بندی مناسب نیاز دارند که کارتن نقشی کلیدی در این خصوص بازی می کند. ما در بازار انواع مختلف کارتن داریم که هر کدام از آنها ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. این در حالی است که از دیدگاه عموم شاید انواع مختلف کارتن چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند. اما قطعا اینگونه نیست.

انواع مختلفی از کارتن بسته بندی مواد غذایی وجود دارد که بسته به نوع محصولات از یکی از آنها استفاده می کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا کارتن مواد غذایی ، انواع آن و مزایای بسته بندی اصولی مواد خوراکی بیشتر بدانید. پس تا پایان با ما همراه باشید.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کارتن بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

اصول بسته بندی مواد غذایی

با توجه به حساسیت هایی که ذکر شد، بسته بندی مواد غذایی باید با اصول خاص آن انجام پذیرد. اما چه اصولی در بسته بندی این مواد وجود دارد؟

  • جلوگیری از فاسد شدن

یکی از مهم ترین مسائلی که بسته بندی مواد خوراکی را از سایر مواد و محصولات متمایز می کند، بحث فاسد شدن آنها است. طبیعی است که محصولات غذایی از قبیل ماست، کره، شیر، دوغ؛ آبمیوه و حتی مواد خوراکی خشک در برابر برخی تغییرات دمایی حساس بوده و به مرور فاسد می شوند.

نور و گرمای مستقیم دو دلیل اصلی از بین رفتن و فاسد شدن مواد غذایی محسوب می شوند که کارتن بسته بندی مواد غذایی تا حد قابل توجهی از آن جلوگیری می کند.

  • خلاقیت و زیبایی

مواد غذایی برای فروش بیشتر نیاز به بسته بندی شکیل، زیبا و البته خلاقانه دارند. با یک بسته بندی معمولی که برای محصولات و قطعات صنعتی به کار می رود، نمی توان انتظار فروش زیاد را از محصولات غذایی داشت. معمولا در بسته بندی مناسب مواد غذایی دست به طراحی متناسب با محصول می زنند که قطعا شما نیز روزانه انواع این طرح ها را مشاهده کرده اید. زیبایی کارتن مواد غذایی نقش زیادی در میزان فروش آن و جذب مخاطبان دارد.

طراحی خلاقانه بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

  • قابلیت باز شدن آسان

یکی دیگر از اصول و نکاتی که باید در بسته بندی صحیح مورد توجه قرار گیرد، بحث قابلیت باز شدن صحیح و آسان آن است. واقعیت آن است که در حال حاضر بسیاری از مواد غذایی و غیرخوراکی وجود دارند که افراد در باز کردن آنها به مشکل برمی خورند. بنابراین در بسته بندی صحیح و مناسب مواد غذایی حتما نیاز است که به این نکته توجه کافی شود. در این خصوص می توان به باز کردن شیرهای پاکتی اشاره کرد که در آن تلاش شده راحتی مشتریان در نظر گرفته شود.

  • جابجایی آسان

بحث قابلیت جابجایی آسان همواره یکی از نکات مهم در بسته بندی محصولات خصوصا مواد خوراکی بوده است. کارتن بسته بندی مواد غذایی باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند به خوبی آن را جابجا کرده و مشکلی در این خصوص نداشته باشند. ضمن آنکه نیاز است به گونه ای طراحی شود که در کامیون های حمل بار یا در داخل بسته بندی های بزرگتر به خوبی جای گیرد.

  • نشان دهنده ویژگی های محصول

در هر نوع بسته بندی تلاش می شود تا ویژگی ها و مشخصات مختلف محصول بر روی آن نمایش داده شود. این کار باعث می شود تا مشتریان با اطلاعات بیشتری دست به انتخاب بزنند. این مساله در بسته بندی مواد غذایی اتفاقا از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است. چرا که غالبا مردم در خصوص برخی اطلاعات مواد خوراکی حساس هستند. به عنوان مثال، مشتریان باید بدانند که یک محصول لبنی پرچرب بوده یا کم چرب است.

همچنین آنها باید در خصوص تازه یا یخ زده بودن برخی محصولات کسب اطلاع کنند. این موارد در کنار برخی اطلاعات از قبیل تاریخ تولید و انقضاء از مهم ترین اطلاعاتی هستند که باید بر روی کارتن مواد غذایی قید شوند.

کاهش ضایعات مواد غذایی

یکی دیگر از نکات مهم در این خصوص مربوط به کاهش دادن ضایعات مواد غذایی است. چنان چه یک بسته بندی به صورت اصولی طراحی شده باشد، اثری از ضایعات مواد غذایی بعد از مصرف کردن دیده نمی شود. این در حالی است که بسته بندی برخی محصولات به گونه ای بوده که نمی توان از تمامی محصول موجود در داخل بسته بندی استفاده کرد. بدین ترتیب بخشی از آن هدر خواهد رفت که یک بسته بندی اصولی نباید اینگونه باشد.

ما به اصول مهم در بسته بندی مواد خوراکی اشاره کردیم. اما قطعا نکات دیگری در این خصوص وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. توجه کنید که طیف مختلفی از مواد غذایی نیاز به بسته بندی دارند که برای هر کدام از آنها باید یک نوع بسته بندی خاص را در نظر گرفت.

به عنوان مثال، محصولات لبنی به گونه ای هستند که نیاز به کارتن مخصوص دارند و نمی توان از کارتن عادی برای بسته بندی آنها استفاده کرد. این در حالی است که در بسته بندی مواد غذایی خشکبار می توان از کارتن عادی نیز استفاده کرد.

انواع کارتن بسته بندی مواد غذایی

معمولا هر دسته از محصولات غذایی نیاز به بسته بندی مخصوص خود دارند. به عنوان مثال، ادویه جات غالبا به روش خاص خود و با استفاده از کارتن های یک لایه یا حتی نایلون بسته بندی می شوند. این در حالی است که مواد غذایی فاسد شدنی نیاز به کارتن مخصوص به خود دارند. ما در ادامه به مهم ترین کارتن های مورد استفاده در بسته بندی مواد غذایی اشاره می کنیم.

  • کارتن آسپتیک

این نوع کارتن را می توان اصلی ترین کارتن برای مواد غذایی محسوب کرد. این کارتن از چندین لایه تشکیل شده که شامل پلی اتیلن، آلومینیوم و مواد دیگر است. کارتن آسپتیک بیشتر برای بسته بندی مواد خوراکی مایع مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله آنها می توان به دوغ و آبمیوه ها اشاره کرد. این کارتن از محصولات داخل بسته بندی در برابر نور، رطوبت، باکتری و موارد دیگر محافظت می کند.

 کارتن آسپتیک ، مناسب برای بسته بندی مواد غذایی | شرکت کارتن لاین

  • کارتن تاشو

از کارتن تاشو بیشتری برای بسته بندی سفارشات غذایی استفاده می کنند. احتمالا شما هم بارها کارتن بسته بندی پیتزا را مشاهده کرده اید که معمولا از این نوع کارتن ها استفاده می کنند. از مزایای آن می توان به باز و بسته کردن آسان و راحت اشاره کرد.

  • کارتن بوش

کارتن بوش نیز نقش زیادی در سالم ماندن مواد درون بسته بندی ایفا می کند. از این کارتن بیشتر برای بسته بندی مواد نیمه جامد و همچنین مایعات استفاده می کنند. با این حال، کاربردهای دیگری نیز دارد.

  • کارتن تخم مرغ

این کارتن نیز همانگونه که از نام آن مشخص است بیشتر برای بسته بندی تخم مرغ کاربرد دارد. هر چند که جنس و کیفیت آن می تواند متغیر باشد. معمولا از کارتن تخم مرغ در برخی موارد و مصارف دیگر نیز استفاده خواهد شد.

  • کارتن عادی

کارتن عادی را می توان یکی از پرمصرف ترین کارتن ها در صنعت بسته بندی دانست که علاوه بر مواد غذایی در بسته بندی محصولات دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از کارتن عادی معمولا برای بسته بندی خشکبار مختلف از جمله ماکارونی، رشته و امثال آنها استفاده می کنند. با این حال، برای مواد غذایی فاسدشدنی نیز کاربرد دارد.

کلام آخر

ما در این مقاله به بسته بندی مناسب مواد غذایی ، نکات مهم در خصوص آن و  انواع کارتن بسته بندی مواد غذایی اشاره کردیم. بهتر است برای انتخاب از بین انواع کارتن بسته بندی ، به نوع محصول، اندازه و امکان فاسد آن دقت کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در این خصوص می توانید از کارشناسان خرید کسب اطلاع کنید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا