طراحی کارتن بسته بندی کالا با توجه به تجربه کاربری | شرکت کارتن لاین

اهمیت تجربه کاربری در طراحی کارتن های بسته بندی

موفق ترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا، کسانی هستند که به طراحی کارتن بسته بندی کالا یا محصول خود اهمیت می دهند. آن ها از همان قدم نخست، و پیش از عرضهٔ خود محصول، با کارتن بسته بندی مناسب، احساس رضایت در خریدار ایجاد می کنند. در واقع اهمیت تجربه کاربری در طراحی کارتن بسته بندی ، راز بزرگ موفقیت آن هاست. اما تجربه کاربری چیست ؟ اصلا چه ارتباطی با بسته بندی کالا یا محصول دارد ؟ در این مقاله به این پرسش ها پاسخ می دهیم.

تجربه کاربری چیست و چگونه حاصل می شود؟

تجربه کاربری همان احساسی است که فرد در مواجهه و هنگام کار با هر وسیله، فرایند یا سیستمی دارد. برای نمونه در کار با وب سایت، صرف شام در رستوران، پوشیدن پیراهن یا حتی باز کردن کارتن بسته بندی کالا، احساسی به فرد دست می دهد که ممکن است مثبت یا منفی باشد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

این احساس همان تجربه کاربری است. شرکت ها و سازمان های عرضه کننده کالا یا خدمات، می توانند با توجه به آن محصولات یا خدمات خود را بهتر کنند. در واقع می توانند تغییراتی در جهت بهبود احساس مشتری خود در آن کالا یا محصول ایجاد کنند.

این تجربه معمولا بر اساس بازخورد دریافتی از مشتری ها به دست می آید. این بازخوردها می توانند از طریق نظرسنجی، توجه به نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی یا حتی گفت و گوی مستقیم با آن ها گردآوری شوند.

طراح های تجربه کاربری ، روی شکل استفاده از محصول تمرکز می کنند. برای نمونه، در مورد گوشی هوشمند، طراح آن دقت می کند که آیا کاربر گوشی ، به راحتی آن را در دست می گیرد؟ آيا به همهٔ امکانات آن دسترسی دارد؟ آیا در استفادهٔ سخت افزاری و نرم افزاری از آن، رضایت کامل دارد؟

اهمیت تجربه کاربردی در بسته بندی کالا ها

این تجربه در بسته بندی کالا بسیار مهم است. چون در واقع نیازهای کاربر در باز کردن یا استفاده از آن را برطرف می کند. اگر انواع کارتن های بسته بندی بر اساس تجربه کاربری طراحی شده باشند، وقتی خریدار آن را در قفسه فروشگاه می بیند، یا کارتن را باز می کند تا به محصول داخل آن برسد، تجربه مثبتی داشته و در نتیجه احساس مثبتی هم به آن برند داشته باشد.

اگر فردی که کارتن بسته بندی کالا را می بیند، یا بعد از خریداری سعی دارد آن را باز کند، تجربه منفی را پشت سر بگذارد، اگر شکل طراحی و کیفیت بسته بندی رضایت او را جلب نکنند، اگر کیفیت و شکل نامناسب کارتن باعث شوند به محصول داخل آن آسیبی برسد، مسلما دیگر سراغ آن برند نخواهد رفت.

در مقابل، اگر او تجربه مثبتی داشته باشد بازهم به همان برند مراجعه کرده و حتی آن را به سایرین هم پیشنهاد می دهد. علاوه بر این تجربه کاربری مناسب به تولیدکننده هم این اجازه را می دهد که روند استفاده مشتری از آن محصول را بهبود ببخشد و مدام در مسیر موفقیت پیشرفت کند.

هر تولیدکننده یا عرضه کننده ای، باید به همان میزانی که به محصول خود اهمیت می دهد، برای بسته بندی آن هم اهمیت قائل باشد. چه بسا خریدار، صرفا با دیدن کارتن بسته بندی کالا، و پیش از آنکه از کیفیت خود آن محصول مطلع شود، قید خریدش را بزند!

اهمیت طراحی کارتن های بسته بندی | شرکت کارتن لاین

رابطهٔ بین طراحی بسته بندی و فروش آن

رابطهٔ بین بسته بندی و مصرف کننده یا خریدار، روی فعل خریدن تمرکز دارد. کارشناس های قدیمی این حوزه، بسته بندی را فروشندهٔ خاموش می نامند! یعنی فردی که می تواند در موفقیت یا شکست عرضهٔ هر کالا یا محصولی در بازار نقش مهمی ایفا کند.

امروزه نقش طراحی بسته بندی کالا، از حفظ، حمل، و عرضهٔ مشخصات محصول فراتر رفته و خود به تجربه مهمی در فرایند عرضه و استفاده از محصول تبدیل شده است. این نکته مهمی است که باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان سنتی کالا، عرصه را به تازه واردان واگذار کنند.

البته کاربردهای اولیه و ابزاری بسته بندی کالا هم چنان همان نقش قدیمی خود را برعهده دارند، و چه بسا بهبود مختصری در آن ها، باعث افزایش فروش هم بشود؛ اما در این نوشته بیشتر به جنبه های احساسی و غیرابزاری طراحی کارتن اشاره داریم.

برای دریافت اهمیت طراحی کارتن در فروش محصول، کافی است نگاهی به بسته بندی های تولیدکنندگان بین المللی و احساسی بیندازید که آن ها در پس ظاهر مقوایی خود به خریدار القا می کنند. همهٔ این ها نتیجهٔ توجه به تجربه کاربری در طراحی کارتن بسته بندی کالاست.

بسته بندی کالا ها | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

تجربه کاربری، احساس فرد در مواجهه با هر وسیله یا فرایندی است. برای نمونه وقتی خریدار سعی در باز کردن کارتن محصول دارد، احساسی به او دست می دهد که ممکن است مثبت یا منفی باشد. این احساس، همان تجربه کاربری است.

تجربه کاربری در طراحی کارتن بسته بندی کالا بسیار مهم است، چون در واقع تلاش می کند نیازهای کاربر در استفاده از آن کالا را مدنظر قرار بدهد. اگر کارتن بسته بندی اقلام مختلف بر این اساس طراحی شده باشند، خریدار احساس مثبتی به آن برند خواهد داشت.

اگر شما هم به عنوان تولیدکننده یا عرضه کنندهٔ کالاهای مختلف فعال هستید، باید نگاه دوباره ای به کارتن بسته بندی محصول خود داشته باشید. برای تولید کارتن بسته بندی استاندارد و متناسب با خواست مشتری باید به برخی سوالات پاسخ دهید. آیا این بسته بندی رضایت مشتری را به همراه دارد؟ آیا تجربه کاربری مثبتی ایجاد می کند؟ آیا باعث می شود خریدار ، حتی برای کارتن بسته بندی کالا هم که شده، در میان طیف گسترده محصولات موجود در بازار ، دوباره سراغ برند شما بیاید؟

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا