فرآیند بازیافت کاغذ و مقوا | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

آنچه باید درباره بازیافت کاغذ و مقوا بدانید

یکی از مواردی که تقریباً در زندگی روزمره اکثر افراد مصرف بالایی دارد کاغذ است. کاغذ به وسعت زیاد و در اشکال متفاوت به کار می رود. برای لحظه ای حجم گسترده کاغذ مصرفی به شکل برگه کاری ادارات ، بانک ها ، انبارها ، روزنامه ها ، کاغذ کپی ، آگهی تبلیغاتی ، کتاب ، دفتر مشق کودکان و کارتن نگهداری و بسته بندی وسایل مختلف را تصور کنید. مسلما حجم بسیار از آن ها نیاز به انجام بازیافت کاغذ و مقوا دارند تا دوباره به چرخه مصرف و استفاده برگردند.

از سوی دیگر برای تولید اولیه این کاغذ ها تعداد بسیار زیادی اصله درخت باید نابود شوند تا نیاز مصرفی مردم به این کالا تامین گردد. به همین دلیل اگر همه مردم دنیا به ارزش کاغذ باطله توجه کنند هیچ وقت آن را همراه زباله تر دور نمی اندازند.

در کمترین حالت می توان با جمع آوری و فروش کاغذ و مقوا و کارتن های زاید و باطله ، به کسانی که کاغذ باطله می خرند ، هم مبلغی پول دریافت کرد و هم کمکی به حفظ محیط زیست کرد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

در این نوشتار تلاش می کنیم درباره موارد استفاده از کاغذ بازیافتی و روش های بازیافت کاغذ ، مقوا و کارتن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

روش های بازیافت کاغذ و مقوا

کاغذ باطله و جعبه مقوایی موجود در ادارات ، چاپخانه ها ، کتابخانه ها و فروشگاه ها مواد اولیه برای بازیافت کاغذ و مقوا هستند که با کمک آنها خمیر کاغذ به دست می آید. این خمیر حاصل شده از بازیافت کارتن و مقوا برای تولید محصولات دیگری مثل کاغذهای بهداشتی ، کاغذ لاینر ، کاغذ تحریر ، چاپ و غیره به کار می رود.

کار بازیافت به دو روش کارگاهی و کارخانه ای صورت می گیرد که در ادامه هر کدام از این روش ها شرح داده می شود.

  1. روش کارگاهی بازیافت کاغد و مقوا

در روش کارگاهی ، ابتدا کاغذ های باطله در دستگاه پالپر ریخته می شوند و بعد از اینکه با آب مخلوط شد ، خمیر یکدستی حاصل می شود. دستگاه پالپر به علت داشتن یک تیغه فلزی دوار و همانند کارکرد یک پاتیل بزرگ ، کاغذها و مقواها را تبدیل به خمیر یکدست می کند.

در ادامه مراحل بازیافت کارتن و کاغذ ، خمیر به دست آمده را تبدیل به یک ورق می کنند. این ورق در مجاورت آفتاب قرار داده می شود تا مقداری رطوبت آن گرفته شده و خشک شود. بعد از آن ورق های مقوایی به دست آمده را وقتی هنوز نمناک هستند ، روی هم قرار می دهند تا اگر چروک در آن وجود دارد به علت نیروی وزنی ورقه بالاتر کاملاً صاف شود و به عبارتی با این کار ورقه خمیری را اتو می کنند.

در روش کارگاهی ، محصول عمده به دست آمده از بازیافت کاغذ و کارتن ، تولید شانه های تخم مرغ است.

  1. روش کارخانه ای بازیافت مقوا و کاغذ

در این روش فرآیند خمیر سازی از کاغذهای باطله با کمک دستگاه پالپر صورت می گیرد. البته حساسیت کار بیشتر است ، زیرا خمیر به دست آمده را در یک دستگاه خمیر تمیز کن می ریزند تا تمامی ذرات سنگین مثل ماسه ، فلز و سایر ناخالصی ها از آن جدا شود.

بعد از این مرحله خمیر را به یک توری لرزان انتقال می دهند تا ذرات درشت هم از خمیر جدا شوند. خمیر به دست آمده با توجه به مواد اولیه آن در تولید محصولی خاص استفاده می شود. به عبارت دیگر اگر ماده اولیه ، مقوای کارتن باشد ، این خمیر برای تولید مقوای قهوه ای به کار می رود.

همچنین در بازیافت کاغذ تمامی کاغذهای چاپ و تحریر برای تولید مقوای سفید به کار می روند. ولی اگر بازیافت کاغذ و مقوا برای تولید شانه تخم مرغ باشد ، کاغذ باطله چاپ و تحریر ، پوشال و مقوای کارتن به کار می رود.

کارخانه بازیافت کاغذ و مقوا | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

تجارت مبتنی بر بازیافت مقوا و کاغذ

شاید تصور کنید که بازیافت کاغذ فقط محدود به جمع آوری آن توسط کارگران بازیافت است و استفاده محدودی دارد. در حالی که با کمی جستجوی میدانی یا اینترنتی متوجه می شوید که تجارت کارتن بازیافتی تا چه اندازه مشتری دارد و می توان به آن ، به عنوان صنعتی پول ساز و اقتصادی نگاه کرد.

بازیافت کاغذ و بازیافت کارتن راهی برای اشتغال زایی و کمک به محیط زیست است. از سوی دیگر تولید کاغذ از کاغذهای باطله روشی ارزان با کمک مواد اولیه ارزان است. در نتیجه کسب و کاری مناسب و سودآور است.

در حال حاضر تمامی جوامع گرفتار معضل مصرف گرایی هستند. به طوری که هر روز حجم زیادی زباله خشک و تر تولید می شود. اگر این زباله ها به صورت اصولی تفکیک شوند ، هر کدام می توانند بازیافت شده و به محصولات جدیدی تبدیل شوند و ایجاد ثروت کنند.

همچنین در یک بررسی و آمار از آنالیز زباله های شهری ایران این مسئله مشخص شد که حدود ۱۰ درصد از زباله های شهری شامل مقوا ، کارتن و کاغذ است. با بازیافت می توان به حفظ منابع کشور ، اشتغال زایی ، تولید محصولات جدید و حفظ محیط زیست کمک کرد.

استفاده از کاغذ و مقوایی بازیافتی در چرخه تولید | شرکت کارتن لاین

اهمیت بازیافت در حفظ محیط زیست

آنچه که امروز تمام جهان با آن مواجه هستند ، رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی است. در کنار این مسئله باید تغییرات در الگوی مصرف و رشد تکنولوژی را هم اضافه کرد. همه این عوامل در کنار هم اگر مدیریت درستی نداشته باشد موجب ایجاد ناهماهنگی و اختلال در در زمینه فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی خواهد شد.

از سوی دیگر پیشرفت علم و تکنولوژی موجب تولید محصولات جدید می شود که به تبع آن زباله های خشک و تر نیز افزایش می یابد. اگر مسئله بازیافت کاغذ و بازیافت مقوا و کارتن مورد توجه تمام مردم و صنعت کاران قرار بگیرد؛ می تواند تاثیر مثبتی در شرایط زیست محیطی داشته باشد.

در حال حاضر کاغذ ، مقوا و کارتن سهم بزرگی از زباله های تولیدی را تشکیل می دهند و می توان آن را به عنوان طلای سفید و یک کالای با ارزش دانست. بازیافت مقوا و کاغذ می تواند باعث تولید محصولات جدید ، کمک به محیط زیست ، تولید ثروت و ایجاد اشتغال باشد. علاوه بر آن روند تخریب جنگل ها نیز کند می کند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید برای تولید یک تن کاغذ نیاز به قطع ۱۷ اصله درخت است. همچنین روند تولید کاغذ نیاز به ۴۰۰ هزار لیتر آب و ۴ هزار کیلو وات برق دارد. اما با کمک بازیافت کاغذ می توان در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد و میزان آلودگی هوا نیز به میزان زیادی کاهش می یابد.

اهمیت بازیافت کاغذ در حفظ محیط زیست | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کاربرد کاغذ ، مقوا و کارتن بازیافتی

مواد اولیه بازیافت مقوا و کاغذ ، کاغذهای بکری هستند که بعد از استفاده به کاغذ باطله تبدیل می شود. در بیشتر اوقات کاغذهای بازیافت شده دوباره تبدیل به کاغذ ، مقوا و کارتن می شود. اما در برخی موارد کاغذها به بهترین شکل بازیافت شده و دوباره مانند کاغذ بکر کیفیت خوب پیدا می کنند و به کار می روند.

بعد از بازیافت کاغذ و مقوا محصولاتی از جمله مقوای شیرینی ، مقوای جعبه کفش ، شومیز ، مقوای ضخیم ، کاغذ شبه کرافت ، شانه تخم مرغ و دستمال کاغذی به دست می آید. البته برخی اوقات از بازیافت مقوا و کاغذ برای تولید عایق دیوار و سقف ، سوخت و یا کاغذ دیواری استفاده می شود.

کلام آخر

اینکه بازیافت راهی بسیار موثر برای کاهش آلودگی های زیست محیطی ، ایجاد اشتغال ، صرفه جویی در سرمایه ملی و ایجاد ثروت است. با این کار می توان محصولات جدیدی مانند شانه تخم مرغ ، کارتن بسته بندی کفش و غیره تولید کرد. به عبارتی بازیافت کاغذ راهی برای بازگشت کاغذ به چرخه مصرف و کاهش هزینه های تولید است.

البته لازم به توضیح است که استفاده از مواد اولیه بازیافتی در تولید کارتن مواد غذایی ممنوع است. چرا که این امر از نظر بهداشتی مشکلاتی به دنبال دارد و بر کیفیت مواد غذایی اثر می گذارد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا