راه های مختلف بستن درب کارتن بسته بندی | شرکت کارتن لاین

راه های مختلف بستن درب کارتن بسته بندی چیست ؟

یکی از بزرگ ترین صنعت های موجود ، صنعت بسته بندی است. در این صنعت بسته بندی انواع کالا ها در مدل های مختلف مانند پلاستیک ، پاکت های کاغذی ، کارتن ها و … صورت می گیرد؛ اما در این متن قصد داریم به قسمتی از بسته بندی در مدل کارتن بپردازیم. در بسته بندی کارتنی یکی از قسمت های مهم بستن درب کارتن ها است؛ که به صورت های مختلف و با اهداف مختلف انجام می شود. پس در ادامه با ما باشید تا به بررسی این مطلب بپردازیم.

بستن درب کارتن ها به روش های مختلفی از جمله چسب ، دوخت ، تسمه و … انجام می شود. باید گفت که این مرحله با دستگاه های مختلف یا به صورت دستی انجام می شود. در این مطلب با اشاره به هرکدام از این راه حل ها ، اشاره ای کوتاه به دستگاه بسته بندی آن نیز داریم.

انواع روش های بستن درب کارتن

انواع راه های بستن درب کارتن بسته بندی به شرح زیر می باشد:

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

درب مجزا

در بعضی از بسته بندی ها برای جعبه ، درب مجزا در نظر گرفته می شود. اما این روش مناسب برای اجسام سبک و حساسی است که افراد به خوبی از آن ها مراقبت می کنند و در حمل و نقل امکان وارونه شدن برای آنها وجود نداشته باشد. مثلاً در بسته بندی موبایل ها ، بعضی از لپ تاپ ها و ظروف بلور از این نوع استفاده می شود.

درب مجزا | شرکت کارتن لاین

قفل کردن درب

یکی از روش هایی که امروزه برای بستن درب کارتن استفاده می شود، قفل کردن درب کارتن است. این روش مناسب برای کارتن های کوچک و بسیار محکمی است که قرار نیست در حمل و نقل و جابجا شدن تکان های زیادی بخورند.

مانند بعضی از جعبه های لوازم خانگی برقی ، جعبه پیتزا و … . اما جدیداً قفل کردن درب کارتن علاوه بر بستن درب به روشی برای تزیین بسته ها نیز تبدیل شده است. مثلاً این روش برای جعبه های هدیه ، کیک های تولد و بعضی از اجناس اینترنتی استفاده می شود.

در نوع قفل کردن درب کارتن نیز روش های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که بعضی از آنها بیشتر جنبه تزیینی دارند.

تسمه کشی درب

یکی از ایمن ترین و محکم ترین روش های بستن درب کارتن تسمه کشی است. این روش اصولاً برای بستن درب کارتن های بزرگ یا کارتن های کوچک که محتوی آن سنگین یا حساس است، استفاده می شود؛ زیرا تسمه علاوه بر اینکه درب کارتن را می بندد ، کف کارتن را نیز به محکمی بسته نگه می دارد.

تسمه های بسته بندی عموما به دو صورت پلاستیکی و فلزی استفاده می شود. اما اگر قصد دارید که تسمه به گوشه های کارتن آسیب وارد نکند، می توانید از قطعه ای به نام نبشی پلاستیکی که برای بسته بندی با تسمه است؛ استفاده کنید.

عمل تسمه کشی با دستگاه های اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک ، دستی و… انجام می شود. دستگاه های تسمه کشی از تنوع بالایی برخوردار هستند. مهمترین مرحله در این دستگاه ، مرحله سفت کردن و بست زدن آن است. تسمه ها در سایز های مختلف برای جعبه های مختلف در بازار موجود است.

تسمه کشی برای بستن درب کارتن | شرکت کارتن لاین

چسب کشی درب کارتن

یکی دیگر از مدل های بسته بندی درب کارتن چسب کشی است. این نوع از بسته بندی بیشتر برای درب کارتن استفاده میشود وبه خاطر استحکام کم چسب ، کف کارتن را با چسب نمی بندند. این نوع بسته بندی یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روش های بسته بندی است.

مثلاً اگر در اثاث کشی های منزلتان از کارتن استفاده می کنید، می توانید درب کارتن ها را به راحتی و بدون نیاز به دستگاه خاصی با چسب بسته ببندید. اما در صنعت این مدل بسته بندی برای جعبه هایی که وزن خیلی بالایی ندارند و قرار نیست جعبه به عنوان بار کش استفاده شود، استفاده می شود. مانند کارتن های پستی ، کارتن های لوازم خانگی کوچک.

برای چسب کشی کردن در بسته بندی کارخانه ها یا فروشگاه ها دو روش موجود است اول اینکه از چسب کش های دستی ساده که شاید در خانه نیز موجود باشد استفاده کنند؛ اما روش مرسوم برای چسب کشیدن واحد های صنعتی استفاده از دستگاه های چسب زن دستی ، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک است.

حتی بعضی از این دستگاه ها به صورت هم زمان کف و درب دستگاه را چسب کشی می کنند.

دوخت و منگنه درب کارتن

دوختن درب کارتن یکی دیگر از روش های بستن درب کارتن است. در این روش دوخت کارتن با منگنه انجام میشود. اما این روش بدون داشتن تجهیزات لازم قابل انجام نیست. این روش هنگامی استفاده می شود که اجسام داخل کارتن وزن سبکی نداشته و ضمناً قرار است درب کارتن به خوبی و محکم بسته شود.

این روش برای بسته بندی هایی مناسب است که شخص قصد دارد، دو لبه کارتن نزدیک به هم و با دوام بالا قرار گیرد و در صورت تکان خوردن کارتن ، دولبه کارتن از هم جدا نشود. یکی از مزیت های این روش این است که هر شخصی نمی تواند درب کارتن شما را به راحتی باز کند. از این روش برای بستن کناره ها و کف کارتن نیز استفاده می شود.

انجام دوخت درب کارتن به وسیله دستگاه منگنه کارتن دستی ، اتوماتیک ، شارژی و بادی انجام می شود. ضمناً منگنه ها با توجه به ابعاد و ضخامت کارتن در سایزهای مختلف موجود است. همچنین با توجه به نوع کالای موجود در کارتن ، جنس منگنه نیز قابل تغییر است.

استفاده از دوخت در بستن درب کارتن | شرکت کارتن لاین

استفاده از طناب برای بستن درب کارتن

این روش مانند تسمه کشی است به طوری که طناب را از زیر و روی کارتن رد کرده و گره می زنند. اما این روش از روش های مرسوم و صنعتی برای بسته بندی های خاص نیست. شما از این روش می توانید برای بسته بندی کردن کارتن هایی که در جابجایی های تان استفاده می کنید، کمک بگیرید.

ولی در بعضی از بسته بندی هایی که به ظاهری زیبا نیاز دارند، مانند جعبه های عطر ، انگشتر ، هدیه از طناب های زینتی برای بستن درب و پاپیون روی آن استفاده می شود.

طناب بستن کارتن | شرکت کارتن لاین

ترکیبی از روش های مختلف برای بستن درب کارتن

در این روش قانون و قاعده ی خاصی وجود ندارد. شاید در بعضی از بسته بندی ها شاهد این موضوع باشید که برای بستن درب کارتن ، ترکیبی از چند روش استفاده شده است.

مثلا درب بعضی از جعبه ها را هم زمان با چسب و منگنه می بندند؛ یا اینکه برای بستن درب بعضی دیگر از جعبه ها ، هم زمان از چسب و تسمه استفاده می شود.

روش های ترکیبی معمولا برای کالاهای حساس تر که نیاز است بسته بندی آنها کاملا محکم باشد، به کار می روند. اما در کل این روش را نمی توان یک روش اصولی و مستقل نیست. به عبارتی با انتخاب صحیح روش بستن درب کارتن می توان یک بسته بندی محکم و ایمن برای محصول ایجاد کرد.

جمع بندی

در صنعت بسته بندی روش های زیادی برای بستن درب کارتن کالا موجود است اما نکته مهم این است که شما برای اینکه بسته بندی خوبی داشته باشید، باید هم زمان به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • هدف از بسته بندی چیست؟
  • نوع کالای ( شکستنی ، حساس ، صنعتی و… ) موجود در بسته بندی چیست؟
  • وزن کالا چقدر است؟
  • آیا ظاهر بسته بندی برای شما اهمیت دارد یا خیر؟

در این مقاله به راه های مختلف بستن درب کارتن بسته بندی پرداختیم ، شما با توجه به نکات بالا و رعایت هرکدام از آن ها می توانید بسته بندی خوب و منحصربه فرد خود را داشته باشید.

در این راستا باید دقت لازم را داشته باشید که بسته بندی به عنوان حافط کالای شما تا مقصذ یکی از مهم ترین موارد است و معمولا نیز در چشم مشتری به عنوان اولین برخورد با کالا به خوبی دیده می شود. بنابراین سعی کنید هنگام خرید و سفارش کارتن بسته بندی به مدل بستن درب کارتن توجه لازم را داشته باشید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا