تجارت کارتن بازیافتی | شرکت کارتن لاین

با تجارت کارتن بازیافتی آشنا شوید

احتمالا شما طی چند سال اخیر از سودآوری بازار بازیافت زباله یا صنعت ضایعات چیز هایی شنیده اید. حتی در برخی موارد ارقام و آمار رویایی از گردش مالی این صنعت شنیده می شود. شاید برخی از این آمار و ارقام اغراق آمیز باشد، اما شکی نیست که صنعت بازیافت و خصوصا تجارت کارتن بازیافتی سود بسیار خوبی را در پی دارد.

کافی است که اندکی جستجوی میدانی یا اینترنتی کنید، متوجه می شوید که خرید کارتن بازیافتی یا فروش کارتن بازیافتی تا چه اندازه مشتری دارد. دلیل این مساله را می توان در چند بخش بررسی کرد که در ادامه قطعا به آنها اشاره می کنیم.

اگرچه در تمام نقاط جهان تجارت کارتن بازیافتی طرفداران بسیار زیادی دارد، اما در ایران بنا به دلایل گوناگون این مساله اهمیت بیشتری دارد. چرا که هم جمعیت کشور رو به رشد و فزونی بوده و هم اینکه در صنایع ، واحد های تولیدی یا مصارف شخصی می توان انواع و اقسام کاربرد کارتن را مشاهده کرد.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث رشد و اهمیت صنعت بازیافت و خصوصا تجارت کارتن بازیافتی شده، صنایع و واحد های تولیدی مختلفی هستند که به این نوع کارتن ها نیاز دارند. ضمن آنکه میزان مصارف شخصی آنها نیز تا حد قابل توجهی بالا است. ما در این مقاله به دنبال آن هستیم تا ضمن معرفی بازار کارتن بازیافتی و آشنایی با تجارت کارتن بازیافتی ، به معرفی صنایعی بپردازیم که از این نوع کارتن ها استفاده می کنند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

صنعت بازیافت کارتن | شرکت کارتن لاین

دلایل رونق تجارت کارتن بازیافتی

در خصوص دلایل رونق صنعت و تجارت کارتن بازیافتی و به طور کل صنعت بازیافت و ضایعات می توان چند دلیل مهم را بیان کرد. برخی از این دلایل اقتصادی و برخی دیگر ریشه در انگیزه هایی از قبیل حفظ محیط زیست و امثال آنها دارد. ما در ادامه به مهم تریت این دلایل اشاره می کنیم.

  • حفظ محیط زیست

اصلی ترین و مهم ترین دلیل رونق صنعت و تجارت کارتن بازیافتی را می توان در انگیزه هایی همچون حفظ محیط زیست دانست. واقعیت آن است که از دهه های قبل و به دنبال رشد صنعتی جهان و به وجود آمدن انواع کارخانه ها و صنایع ، بحث حفظ محیط زیست اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد.

شاید برایتان مفید باشد >  انواع کارتن بسته بندی و کاربرد آنها

رشد قارچ گونه صنایع در طول زمان باعث گرم شدن کره زمین ، از بین رفتن پوشش گیاهی ، قطع درختان ، آلودگی و در نهایت به وجود آمدن انواع بیماری ها شد. از اینجا بود که سران اکثر کشورهای جهان در نشست های مختلف دور هم جمع شدند تا راهکاری را برای این معضلات پیدا کنند. راهکار های عملیاتی زیادی ارائه شد که یکی از مهم ترین آنها توجه به صنعت بازیافت زباله بود.

از این رو در دهه های گذشته روش های مختلفی برای بازیافت زباله ابداع شده است. اما در سالیان اخیر بحث بازیافت کاغذ و کارتن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از دلایل ان را می توان در حفظ درختان و محیط زیست دانست. چرا که ماده خام اصلی برای تولید کاغذ ، مقوا و کارتن ، همان چوب درختان است.

بدین ترتیب با استفاده از کارتن بازیافتی می توان تا حد زیادی از قطع بیشتر درختان جنگلی جلوگیری کرد. خصوصا آنکه معمولا درختانی با چوب با کیفیت برای تولید آنها قطع می شوند.

  • مقرون به صرفه بودن

اگر مقدار در فروش یا خرید کارتن بازیافتی اطلاعات داشته باشید، متوجه خواهید شد که قیمت این نوع کارتن نسبت به سایر کارتن های دیگر بسیار به صرفه تر خواهد بود. بنابراین طبیعی است که بسیاری از خریداران به سمت آن بروند.

البته واقعیت آن است که کارتن بازیافتی نسبت به کارتنی که از چوب درختان ساخته شده، معمولا کیفیت به مراتب پایین تری خواهد داشت. چرا که فرایند بازیافت به نحوی صورت می گیرد که فرایند ها و اقدامات صورت گرفته در خلال آن باعث کاهش کیفیت کارتن خواهد شد.

با این حال ، مساله مهم آن است که کارتن بازیافتی برای بسیاری از مصارف صنایع یا حتی مصارف شخصی بهترین گزینه خواهد بود. نمونه بارز آن را می توان در کاغذ باطله مشاهده کرد. طبیعتا فردی که به دنبال کاغذ باطله بوده، انتظار کیفیت برابر با کاغذ اصلی را ندارد. بنابراین در فرایند تولید این نوع کاغذ ها معمولا از کاغذ بازیافتی استفاده می کنند. همین موضوع برای کارتن بازیافتی نیز کاملا صدق می کند. به عنوان مثال در تولید کارتن سه لایه معمولا از این کارتن های بازیافتی نیز استفاده می کنند.

  • ایجاد اشتغال
شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد های کارتن بسته بندی مواد غذایی

شاید ابتدا کمی تعجب کنید که چرا ایجاد اشتغال را به عنوان یکی از دلایل اصلی رونق گرفتن فروش و خرید کارتن بازیافتی آورده ایم. اما تنها یک بررسی ساده نشان می دهد که صنعت بازیافت کارتن و کاغذ بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم.

در سالیان گذشته انواع و اقسام کارخانه ها و کارگاه های بازیافت زباله شکل گرفته است. کارخانه های که هر کدام از آنها ممکن است چند صد نفر کارگر نیز داشته باشند. علاوه بر آن مشاغل غیرمستقیم دیگری نیز در حاشیه آنها شکل گرفته است که احتمالا در کوچه و خیابان نمونه هایی از آنها را مشاهده کرده ایم. این مسائل همگی نشان می دهد که این صنعت اشتغال بسیار خوبی دارد. بنابراین معمولا دولت ها و سازمان هایی نظیر شهرداری ها نیز از آنها حمایت می کنند.

  • سیاست کلان دولت ها

یکی دیگر از دلایل رونق گرفتن خرید و فروش کارتن بازیافتی را می توان در سیاست کلان دولت ها برای حمایت از صنعت بازیافت خصوصا بازیافت کارتن دانست. هم اکنون بسیاری از سازمان های دولتی نظیر شهرداری ها حمایت های خوبی از اینگونه صنایع دارند. بنابراین طبیعی است که سودآوری آنها به مرور زمان افزایش یافته و افراد بیشتری جذب آن شوند.

 

صنایعی که به کارتن بازیافتی نیاز دارند

 

صنایع و واحد های مختلفی وجود دارند که از کارتن بازیافتی استفاده می کنند. این کار هم برای آن مقرون به صرفه بوده و هم اینکه ساخت برخی از محصولات به گونه ای است که ارزش چندانی ندارد تا از کارتنی با چوب درختان استفاده شود. نمونه بارز آن را می توان کاغذ باطله دانست.

  • صنایع کارتن سازی
شاید برایتان مفید باشد >  معرفی دستگاه های تست مقوا و کارتن

یکی از اصلی ترین صنایعی که به کارتن بازیافتی نیاز دارد، صنایع کارتن سازی است. برخلاف تصور عامه ، کارتن انواع و اقسام بسیار مختلفی داشته و یک صنعت بسیار بزرگ است. در بسیاری از مواقع نیاز است تا از کارتن های بازیافتی استفاده شود. نمونه کاربرد کارتن بازیافتی در ساخت کارتن سینگل فیس است.

  • صنایع بسته بندی

یکی دیگر از بیشترین کاربرد های کارتن بازیافتی در صنایع مختلف بسته بندی است. این صنایع در حوزه های بسیار متعددی فعالیت داشته و در چند سال اخیر نیز رشد بسیار زیادی داشته اند. کارتن ، وسیله اصلی در صنایع بسته بندی به شمار می رود. بنابراین معمولا خرید کارتن بازیافتی یکی از اصلی ترین خرید های این واحد ها است.

بسته بندی با کارتن بازیافتی | شرکت کارتن لاین

  • صنایع تولید قطعات صنعتی

قطعات صنعتی از قطعات خودرو گرفته تا سایر انواع دیگر همگی به بسته بندی مناسب نیاز دارند که در اکثر اوقات این بسته بندی از طریق کارتن صورت خواهد گرفت. کارتن بازیافتی به علت قیمت مناسبی که دارد معمولا بهترین گزینه برای اینگونه صنایع خواهد بود. چرا که هزینه تمام شده بسته بندی محصولات را نیز پایین خواهد آورد.

ما به مهم ترین صنایعی که از کارتن بازیافتی استفاده می کنند اشاره کردیم. اما قطعا صنایع بزرگ و کوچک دیگری نیز وجود دارند که از این نوع کارتن ها استفاده می کنند. با این حال ، علاوه بر صنایع مختلف ، معمولا اداره ها ، سازمان ها ، بیمارستان ها ، واحد های خدماتی نیز از کارتن بازیافتی استفاده خواهند کرد. ضمن آنکه نباید مصارف شخصی کارتن بازیافتی را نیز نادیده بگیریم.

در این مقاله به اهمیت صنعت و تجارت کارتن بازیافتی و همچنین صنایعی که بیشترین استفاده را از این کارتن می برند اشاره کردیم. چنانچه شما هم قصد دارید تا به خرید و فروش کارتن بازیافتی ورود کنید، بدانید که به یک حوزه پربازده قدم گذاشته اید. با این حال ، بهتر است که از قبل مشورت های لازم را انجام دهید.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا