تشخیص کارتن بازیافتی | شرکت کارتن لاین

چگونه کارتن بازیافتی را از کارتن با کیفیت تشخیص دهیم؟

پیدا کردن یک کارتن با کیفیت شاید در ابتدا امر ساده ای به نظر برسد. اما هنگامی که به بازار رفته و قصد خرید می کنید، می بینید که این کار چندان هم ساده نیست. چرا که عوامل و دلایل متعددی در این میان نقش دارند که باید به آنها توجه کنید. طبیعی است که همگی مشتریان بنا به درخواستی که دارند، به دنبال پیدا کردن کارتن با کیفیت هستند. اما مساله اینجاست که چه نوع کارتنی را با کیفیت می دانیم؟ این مساله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم در بازار انواع کارتن بازیافتی نیز وجود دارد که بنا به دلایل مختلفی از کیفیت کمتری نسبت به کارتن های دیگر برخوردار هستند. بنابراین سوال اینجاست که راه تشخیص کارتن بازیافتی و خرید کارتن با کیفیت چیست؟

در این نوشتار با ما همراه باشید تا به پاسخ به این پرسش برسیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

کارتن های بازیافتی | شرکت کارتن لاین

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کارتن با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

ابتدا بهتر است بدانیم که اساسا یک کارتن فارغ از بازیافتی بودن یا نبودن آن چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا نام کارتن مرغوب و با کیفیت را بر آن قرار دهیم. در این خصوص بسته به نوع کارتن ویژگی های متعددی وجود دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین موارد آنها اشاره می کنیم.

  • مقوا به کار رفته در ساخت کارتن

جنس مقوای به کار رفته در ساخت کارتن اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که اصلی ترین هسته تشکیل دهنده کارتن را شامل می شود. از این رو به هنگام خرید حتما به مقوای به کار رفته دقت کرده یا از فروشنده در خصوص آن سوال بپرسید. مقوای مناسب معمولا دارای استحکام و ضخامت کافی بوده و غالبا از چوب درختانی همچون کاج یا صنوبر ساخته می شود.

با این حال ، مقواهای دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که مقوای بازیافتی از جمله مهم ترین آنها است. این مقوا معمولا فاقد کیفیت و استاندارهای لازم خواهد بود. هر چند که برای ساخت برخی محصولات نظیر شانه تخم مرغ بهتر است که از این مقوا استفاده شود.

  • چند لایه بودن کارتن

یکی دیگر از روش های تشخیص کارتن با کیفیت از کارتن بی کیفیت ، بحث چند لایه بودن آن است. معمولا در بازار انواع مختلفی از کارتن وجود دارد که ممکن است دو یا چند لایه باشند. طبیعی است که هر اندازه تعداد لایه های کارتن بیشتر باشد، میزان کیفیت و استحکام آن نیز معمولا بالاتر خواهد بود.

کارتن سه لایه و کارتن پنج لایه از جمله مهم ترین انواع کارتن چند لایه محسوب می شوند که در حال حاضر در بازار کشورمان مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت کارتن چند لایه معمولا لایه های رویی و زیرین از یک نوع مقوا و لایه های میانی از مقواهای دیگری نظیر کارتن شیاردار استفاده خواهد شد.

  • انعطاف پذیری کارتن

هر اندازه که یک کارتن انعطاف پذیرتر باشد، معمولا کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود و برعکس. معمولا کارتن های سه لایه یا کارتن های سینگل فیس از این نوع کارتن ها محسوب می شوند. چنین کارتن ها قابلیت بیشتری برای حمل کردن اجسام و وسایل مختلف دارند و کاربرد بیشتری نیز خواهند داشت.

  • اتصالات کارتن

اتصالات کارتن نیز یکی دیگر از مهم ترین راه ها برای تشخیص کارتن با کیفیت خواهد بود. انواع مختلفی از اتصالات کارتن وجود دارد که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم.

اتصالات دوخت ، چسب و منگنه از مهم ترین آنها هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را خواهند داشت. بنابراین نمی توان به طور قطع گفت که کدام یک از آنها با کیفیت تر هستند. این مساله به چیزی بستگی دارد که قرار است با استفاده از کارتن حمل شود.

  • نوع درخواست شما در خصوص کارتن

همانگونه که اشاره شد انواع مختلفی از کارتن در بازار وجود داشته و نمی توان گفت که همه مشتریان به دنبال خرید کارتن مرغوب و با کیفیت بالا هستند. چرا که ماهیت برخی از کارها به گونه ای است که اساسا بهتر است از کارتن بازیافتی استفاده شود. بنابراین شما هم بهتر است قبل از خرید متناسب با استفاده ای که از کارتن دارید، نوع آن را مشخص کنید. ممکن است در برخی از موارد بهترین گزینه برای شما همان کارتن بازیافتی باشد.

ما به مهم ترین نشانه ها و نکات برای تشخیص یک کارتن باکیفیت اشاره کردیم که قطعا در خصوص تشخیص کارتن بازیافتی و کارتن مرغوب و باکیفیت نیز به شما کمک خواهد کرد. با این حال ، روش های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. از جمله آنکه شما می توانید از فروشنده در خصوص کیفیت کارتن سوال بپرسید یا آنکه از افرادی که قبلا تجربه خرید داشته اند نیز می توانید جویا شوید. در ادامه به مواردی که در تشخیص کارتن بازیافتی به شما کمک می کند خواهیم پرداخت.

راه های تشخیص کارتن بازیافتی

برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. از رنگ کارتن گرفته تا نوع صدای برخواسته از آن می تواند در این مسیر به شما کمک کند. ما در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

کارتن های بازیافتی | شرکت کارتن لاین

  • رنگ کارتن

به طور کل یکی از بهترین روش ها برای تشخیص کارتن مرغوب و باکیفیت رنگ آن است. برای تشخیص کارتن بازیافتی هم بهتر است ابتدا به رنگ آن توجه کنید. کارتنی که رنگ آن به سمت رنگ طوسی بیشتر متمایل باشد، به احتمال زیاد آن کارتن ، بازیافتی خواهد بود.

از طرف دیگر هر اندازه که رنگ کارتن از رنگ طوسی فاصله گرفته و روشن تر شود، به احتمال زیاد از جنس باکیفیت تری ساخته شده است. معمولا کارتن هایی که به رنگ زرد روشن هستند، جنس مرغوب تر و بهتری دارند. بنابراین می توان گفت هر اندازه رنگ کارتن تیره تر باشد، به احتمال بسیار زیاد جنس آن از کیفیت کمتری برخوردار خواهد بود و برعکس.

  • صدای کارتن

صدای کارتن مورد نظر یکی دیگر از روش های تشخیص کارتن بازیافتی و کارتن با کیفیت خواهد بود که شاید کمتر به آن دقت کرده باشید. معمولا هنگامی که به کارتن باکیفیت ضربه بزنید، صدای تیزی از خود منتشر می کند که بیشتر شبیه به صدای چوب خواهد بود.

این در حالی است که هنگامی که به کارتن بی کیفیت ضربه بزنید، معمولا نوع صدا متفاوت خواهد بود. در این صورت غالبا نوع صدا به صورت بم و پوک است. این مساله نشان می دهد که به احتمال زیاد جنس کارتن مورد نظر به صورت بازیافتی است. هر چند در خصوص صدا نیز بهتر است از فروشندگان یا کارشناسان این حوزه یا افرادی که قبلا تجربه خرید داشته اند، سوال کنید.

  • عدم استحکام و مقاومت

در فرایند تولید کارتن بازیافتی معمولا از برخی مواد خاص نظیر نشاسته استفاده می کنند تا استحکام بیشتری داشته باشد. با این حال، باز هم میزان استحکام آن همانند کارتن با کیفیت نخواهد بود. از این رو یکی از نشانه های کارتن بازیافتی عدم مقاومت و استحکام آن است. تشخیص این موضوع به وسیله دست زدن به کارتن امکان پذیر خواهد بود. در واقع چنانچه شما کارتن با کیفیت را در کنار کارتن بازیافتی و بی کیفیت قرار داده و دست بزنید، کاملا قادر به تشخیص آنها از یکدیگر خواهید بود.

  • وجود ناخالصی در کارتن

اغلب در کارتن های بازیافتی استاندارد های تولید کارتن رعایت نمی شود و میزان قابل توجهی در آنها ناخالصی وجود دارد. ریشه این ناخالصی به آنجا برمی گردد که معمولا در میان مواد اولیه کارتن بازیافتی که همان کارتن ضایعاتی بوده، ناخالصی های متعددی نظیر چوب ، پلاستیک یا مواد دیگر وجود دارد. هر چند که در فرایند بازیافت تلاش می شود تا این ناخالصی ها گرفته شود، اما باز هم اگر دقت کنید می توانید بر روی ورقه کارتن نمونه هایی از ناخالصی را پیدا کنید. ما در این مقاله به راه های تشخیص کارتن بازیافتی و با کیفیت و همچنین تفاوت این نوع کارتن بازیافتی با کارتن با کیفیت اشاره کردیم. اما بهتر است در این خصوص حتما با کارشناسان مربوطه نیز مشورت کنید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا