تست مقوا و کارتن به کمک دستگاه های پیشرفته | شرکت کارتن لاین

معرفی دستگاه های تست مقوا و کارتن

کارتن و مقوای تولید شده که در بازار و حمل و نقل وسایل مختلف استفاده می شود ، طی عملیات خاصی تولید می شوند. این ابزار های کاربردی نقشی اساسی و مهم در تمام صنایع داشته و بهترین پوشش حفظ و نگهداری محتوا های داخل خود هستند. کارتن ها اغلب طی عملیاتی خاص در آزمایشگاه تولید شده و به کمک دستگاه تست مقوا مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه این مقاله با برخی از دستگاه های تست مقوا و کارتن آشنا خواهیم شد و می خواهیم ببینیم هر دستگاه تست مقوا چه کاری برای نهایی کردن تولید کارتن های بسته بندی انجام می دهد.

انواع دستگاه آزمایش مقوا و کاغذ

از جمله این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه تست مقاومت در برابر کشش و فشار

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است ورق کاغذ و مقوا را در برابر فشار ها و انواع کشش بررسی می کند. این دستگاه ورق را در دو حالت افقی و عمودی مورد بررسی قرار می دهد.

دستگاه تست مقوا و مقاومت آن در برابر له شدن

این دستگاه برای تست های RCT ، FCT ، ECT و … انجام شده و به تست کاغذ ، مقوا و کارتن در برابر فشار های زیاد پرداخته تا مشخص شود که ورقه مقوا چقدر مقاومت داشته و قابل اطمینان است.

دستگاه شفافیت سنج مقوا

این دستگاه تست کارتن کاربرد زیادی در آزمایشگاه های مقاومت سنجی در برابر کاغذ و مقوای سلولوزی دارد. در واقع این تست برای تعیین میزان شفافیت ، روشنی و یا زردی کاغذ انجام می شود.

دستگاه اندازه گیری ضخامت مقوا

هدف این دستگاه تست مقوا تعیین ضخامت کارتن و کاغذ آن هم با فشار 10 کیلوپاسکالی و بر اساس استاندارد های ملی و بین المللی است.

دستگاه سنجش نرمی انواع دستمال کاغذی

این دستگاه می تواند در بخش های مختلف استفاده شود، اما بیشترین کاربرد را برای تست دستمال کاغذی دارد. میزان مقاومت دستمال کاغذی و به طور کلی کاغذ های نرم برابر است با خمش دستمال بین 2 فاصله لبه توسط تیغه تعیین کننده مقدار نرمی آن.

دستگاه کاترگرماژ

این دستگاه در واقع پر کاربرد ترین دستگاه در آزمایشگاه های تست کاغذ و مقوا است که گرماژ مقوا و کاغذ را می سنجد . نمونه هایی که در این دستگاه استفاده می شود دارای مساحتی به اندازه 100 سانتی متر مربع و به صورت دایره بوده که توسط تیغه هایی، آن هم با دقتی بسیار بالا بریده شده و توسط ترازو هایی دقیق وزن می شوند.

دستگاه تست کاغذ شقی ورق

این دستگاه تست مقوا و ورق یکی از پرکاربرد ترین ها است. کار این دستگاه تعیین میزان مقاومت ورق در برابر هر گونه خم شدن یا ایجاد شق روی برگه است که با استفاده از روشی با نام Taber انجام می شود.

از جمله ویژگی های دستگاه شقی سنج کاغذ و مقوا

 • منطبق بر استاندارهای بین المللی بوده
 • بدنه دستگاه دارای عمق 270 سانتی متری، 170 سانتی متر عرض و 350 سانتی متر ارتفاع
 • چرخش صفحه دستگاه با 200 درجه در دقیقه
 • امکان تنظیم زوایای دستگاه
 • دارای وزنه های استاندارد برای هر کدام از نمونه های کاغذی یا مقوایی
 • دارای گونه های اینکودر برای اندازه گیری زوایای دقیق مقوا که ساخت کره است
 • دارای قابلیت نصب صفحه نمایش 3 اینچی رنگی

انواع دستگاه های تست کارتن و مقوا | شرکت کارتن لاین

دستگاه تست مقوا و مقاومت در برابر پاره شدن

یکی دیگر از دستگاه های تست مقوا و انواع کارتن بسته بندی ، دستگاه تست مقاومت در برابر پاره شدن است. این دستگاه تست کارتن و مقوا ، آن ها را از نظر مقاوت در برابر پاره شدن بررسی می کند. خود این دستگاه در دو مدل آنالوگ و دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته و کار تعیین مقاومت کاغذ را انجام می دهد.

دستگاه مقاومت فشاری جعبه مقوا و کارتن

این دستگاه نیز مقاومت عمودی و طولی کاغذ را در برابر فشار اندازه می گیرد. در هر آزمایشگاه تست کاغذ و مقوا باید یکی از این نمونه دستگاه ها وجود داشته باشد.

دستگاه براق سنجی

این دستگاه را تولید کرده اند تا در آزمایشگاه میزانی از براقی کاغذ و مقوا را مورد بررسی قرار دهد. در این تست ورق، مقوا یا کاغذ را در زاویه های تابشی 20، 60 و 80 درجهت تست می کنند تا میزان درخشندگی و براق بودن سطح را بفهمند.

دستگاه رطوبت سنج

از نامش مشخص است که با چه هدفی ساخته شده است. می دانیم که از اصلی ترین دشمنان کاغذ و محتویات شبیه به آن، رطوبت است. به محض رسیدن یک قطره آب به آن سریع چروک شده و دیگر به راحتی قابل استفاده نیست. این دستگاه نیز با هدف اندازه گیری مقاومت کاغذ در برابر رطوبت و در سه مدل ساخته شده است.

مدل اول جهت اندازه گیری رطوبت کاغذ در انبار مورد استفاده است. در مدل دوم سنسوری با طول 60 سانتی متر داشته که به اندازه گیری رطوبت داخل خودرو و کامیون مربوط بوده و در مدل سوم از این دستگاه تست مقوا و کاغذ ، به صورت آنلاین روی خط تولیدی نصب شده و میزان رطوبتی که ورق دارد را اندازه گیری کرده و همان جا مقدار زیاد از حد انتظار را اخطار خواهد داد.

دستگاه رطوبت سنج | شرکت کارتن لاین

دستگاه تعیین میزان جذب آب

در این دستگاه وزن اولیه وزن کاغذ را قبل و بعد از جذب آن اندازه گرفته و تعیین می کنند که چه مقدار رطوبت می تواند ورق را از کیفیت دور کند.

این دستگاه که به روش مرکب کار را انجام می دهد دارای ویژگی های زیر است:

 • ساخته شده طبق استاندارد ISO 535
 • دارای مساحت سطح مخزنی برابر با 100 میلی متر مربع
 • دارای جنس غلتک از استیل زنگ نزن و با روکشی از کروم سخت
 • طراحی زیبا و مناسبی بر اساس استاندارد ملی
 • دارای مخزن آب و بدنه از جنس آلومینیوم
 • وزن خشک کننده 10 کیلوگرمی

دستگاه سنجش میزان نفوذ پذیری هوا

همانطور که از نامش بر می آید این دستگاه تست مقوا و کاغذ ، قابلیت نفوذ پذیر بودن هوا را در ورقه نشان می دهد. ورقه تولیدی نباید هیچ گونه سیالی را به داخل خود راه دهد؛ چراکه سریع و در کمترین زمان از بین خواهد رفت، حتی اگر هوا باشد.

دستگاه مقاومت در برابر سوراخ شدگی

این دستگاه نیز مقاومت ورقه را در برابر ایجاد سوراخ بررسی می کند. ورقه هایی که به راحتی و با کوچک ترین ضربه سوراخ شود، قطعا وسیله مناسبی برای بسته بندی های مهم مثل بسته های پستی نخواهد بود.

دستگاه تست کاغذ از لحاظ زبری

این دستگاه نیز ورقه ها را بر اساس زبری و نرمی بررسی می کند. قطعا ورقه هایی که از چند لایه تشکیل شده و محکم هستند مهر تایید را خواهند گرفت.

دستگاه تست سقوط آزاد کارتن

این تست نیز بسیار مهم است. باید مشخص شود که در صورت سقوط بسته کارتن از یک ارتفاع بلند چقدر توان مقاومت داشته و می تواند از محموله داخل خود محافظت کند.

دستگاه تست تا خوردگی

این دستگاه آزمایش مقوا نیز به بررسی مقوا از لحاظ تا خوردگی آن می پردازد. در واقع هر چه مقوا یا کاغذ راحت تر تا بخورند مقاومت ضعیف تری داشته و کم تر می توان بر توان آن ها حساب باز کرد.

از جمله دیگر دستگاه های مورد استفاده برای تست کاغذ و مقوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه اندازه گیری خاکستر باقی مانده در کارتن
 • دستگاه تست کارتن و لرزش کارتن
 • دستگاه ترک متر
 • دستگاه پخت خمیر ابتدایی کاغذ
 • دستگاه خشک کن کاغذ
 • دستگاه تست کاغذ و میزان سایش مقوا
 • دستگاه تست مقوا برای تشخیص رنگ و کیفیت آن

دستگاه تست کاغذ و مقوا | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

انواع دستگاه تست مقوا باید در هر واحد تولیدی وجود داشته باشند تا کارتن هایی با استاندارد های لازم برای بسته بندی تهیه و تولید شوند. حال که با انواع دستگاه آزمایش مقوا و کاغذ آشنا شدید، پس بهتر از شرایط تهیه یک کارتن آگاهی یافته اید که این در نحوه استفاده از کارتن ها بسیار موثر است.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا