انواع مدل کارتن لوازم یدکی | شرکت کارتن لاین

چگونگی پیاده سازی خط تیغ کارتن و مقوا

فرض کنید که قرار است تا یکی دو هفته آینده به منزلی دیگر نقل مکان کنید. بدون شک اولین کاری که خواهید کرد بسته بندی کردن وسایل منزلتان است. آیا جهت این بسته بندی ها از شیشه استفاده می کنید؟ پلاستیک چطور؟ مسلما هیچ کدام. بله ، بسته بندی وسایل را معمولا با کارتن های مقوایی انجام می دهند. اصلا مگر جعبه های بسته بندی پلاستیکی و شیشه ای آن هم در اسباب کشی و حمل و نقل استفاده می شوند؟! راستش کمی غیر منطقی و عجیب به نظر می رسد. این روزها جعبه های مقوایی از اصلی ترین موارد انتخابی برای بسته بندی است. از بسته بندی مواد غذایی گرفته تا لوازم خانگی همگی توسط این جعبه ها دست به دست می شوند. این کارتن ها توسط فرآیند هایی خاص برش داده شده و بعد از عرضه به بازار مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قرار است با فرآیند های تولید مقوا به ویژه نحوه تولید خط تیغ کارتن آشنا شویم، اما قبل از آن اجازه می خواهیم تا کمی درباره مقواهای بسته بندی صحبت کرده و سپس به موضوع اصلی بپردازیم، پس پیشنهاد می شود تا پایان همراه ما بمانید.

کارتن های بسته بندی | کارتن لاین

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کارتن های بسته بندی و چگونگی ساخت آن ها

مقوای کارتن یکی از مواد کاربردی در ساخت کارتن های بسته بندی بوده که مهم ترین مزیت استفاده از آن ها قابل بازیافت و ارزان بودنشان است. البته جنس کارتن های بسته بندی مختلف است و هر یک ویژگی های خاص خود را دارد. در واقع برای تولید یک کارتن بسته بندی باید از این صفحات که حاصل فشرده شدن چند لایه کاغذ هستند استفاده کرد. این لایه های کاغذی را به کمک دستگاه های مخصوص فشرده ، برش و خط تیغ کارتن را شکل داده و در نهایت آن ها را به خط تولید کارتن سازی وارد می کنند. مقوای کارتن معمولا از چند لایه کاغذ و در 4 نوع تولید شده که به ترتیب زیر هستند:

  • مقوای سفید نشده

این نوع از مقوا عموما از کاغذ هایی تحت عنوان کاغذ سفید نشده که دو یا سه لایه بوده، به جهت پوشاندن سطوح فوقانی ساخته می شوند. اغلب سطح سفید را در ظاهر بسته بندی ها مورد استفاده قرار می دهند. مقوای سفید نشده مقوایی محکم و مقاوم در برابر آب بوده به همین خاطر در بسته بندی محصولاتی که به دقت و مقاومت بالا نیاز داشته کاربردی هستند. کارتن های تهیه شده از این مقوا کارتن هایی مستحکم در برابر ضربه و رطوبت هستند.

  • مقوای سفید شده

مقوا های سفید شده اغلب از کاغذ های شیمیایی سفید تولید می شوند. عموما در تولید این مقوا ها دو یا سه لایه برای سطح فوقانی و یک لایه برای سطح پشت آن به کار می روند که به کمک خط تیغ کارتن از هم جدا می شوند. معمولا از این مقوا برای تولید کارتن بسته بندی های لوکس و جذاب مثل لوازم آرایشی ، دارو و یا بسته بندی دخانیات استفاده می شود.

کارتن بسته بندی با مقوای سفید شده | کارتن لاین

  • مقوای چند لایه

این مقوا را از ترکیب کاغذ هایی با لایه های مکانیکی و کاغذ شیمیایی تولید می کنند. در تولید این مقوا ها سه لایه کاغذ برای سطح و یک لایه برای پشت آن استفاده می شود. در بسته بندی دارو ها ، مایعاتی مانند نوشیدنی ها ، غذا های منجمد شده و شیرینی ها این مقوا به کار برده می شود.

  • تراشه های سفید

اغلب در تولید این مقوا ها از فیبر های بازیافت شده و چند لایه با درجه های مختلف از مواد خام و اولیه استفاده می کنند. در ساخت این مقوا دو یا سه لایه را برای پوشش سطح فوقانی و یک لایه را برای پشت مقوا به کار می برند. کارتن های بسته بندی شده موادی مثل غلات ، غذاهای منجمد شده ، دستمال کاغذی ، کفش ها و… از این مقوا ساخته می شوند. اما بهتر است برویم سر اصل مطلب و ببینیم خط تیغ مقوا و کارتن چطور شکل می گیرد؟!

دایکات روشی برای ایجاد خط تیغ کارتن و برش کاغذ

همانطور که در توضیحات بالا گفته شد با استفاده از کاغذهایی مخصوص مقوا های مورد نیاز در بسته بندی ساخته می شوند. اما این مقواها چطور به کارتن تبدیل شده و به دست ما می رسند؟! این کار را به روش دایکات انجام می دهند. اما روش دایکات چیست؟ در این روش به جهت تبدیل محصولاتی از قبیل کاغذ و مقوا به کارتن های بسته بندی باید از برش خاصی استفاده کنند که به آن برش قالبی گفته شده و خط تیغ را تشکیل می دهند. قالب هایی که در روش دایکات کاربرد دارند معمولا از تیغه های برش و خط تا شکل گرفته و برای تهیه جعبه های گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این روش دایکات است که در آن خط تیغ کارتن ساخته و به کار برده می شود.

به شکل زیر دقت کنید، این شکل دستگاه دایکات و فرآیند آن را نشان می دهد که به دلیل طولانی شدن توضیحات این فرآیند را در چند مرحله به طور خلاصه شرح می دهیم:

فرآیند انجام عملیات در دستگاه دایکات | کارتن لاین

برش

در این مرحله دستگاه به جهت برش مقوا معمولا دور تا دور طرح چاپی را به صورت دقیق و بدون خطا برش می دهد.

خط تا

از اسمش مشخص است که منظور چیست. کاغذی را از وسط تا کنید، به خطی تیز که در محل تا خوردگی ساخته می شود خط تا می گویند. خط تا که همان تا زدن کاغذ مقوا بدون هیچ ترک برداشتنی است توسط دستگاه انجام می شود. به این خط را خط تیغ کارتن نیز گفته می شود.

برجسته کردن

معمولا برای برجسته کردن طرحی که قرار است بر روی مقوا چاپ شود از این روش استفاده می کنند. اغلب هم زمان با مرحله برش و خط تا زدن یا قالب زنی این روش نیز به کار می رود.

سوسه گیری کردن

وقتی شیت را از غالب جدا می کنند در واقع در حال فرآیند سوسه گیری هستند.

پوشال برداری

زمانیکه کار چاپ انجام می شود قسمت های اضافه کارتن برداشته شده که به این مرحله پوشال برداری می گویند.

خط تیغ کارتن و روش طراحی و ساخت آن

به طور کلی خط تیغ را برای قالب و بسته بندی ها به کار می برند که توسط دستگاه یا حتی دست نیز انجام می شود. در حال حاضر که همه چیز کامپیوتری شده و اغلب کسب و کار ها با کمک نرم افزار های رایانه ای فعالیت می کنند در شکل دهی خط تیغ کارتن نیز از نرم افزار هایی مثل کرل یا Illustrator استفاده می شود. در واقع با کمک این نرم افزارها اشکال هندسی را برای ورق های کارتن طراحی کرده و به کمک این اشکال هندسی طراحی را به نرم افزار معرفی می کنند تا مشخص شود خط تیغ را در کدام قسمت باید اجرا کنند.

البته باید این نکته را در نظر داشت که اگر قصد استفاده از این نرم افزار های طراحی را داشتید حتما هر کدام از خطوط برش ، محل سوراخ نمودن کاغذ و خط تیغ کارتن یا همان خط تا را باید با رنگ های مختلف به نرم افزار معرفی کرد. اینگونه قطعا راحت تر خواهید توانست طرح نهایی را اجرایی کنید. در نهایت طرح را به دستگاه های دایکات معرفی کرده و نتیجه نهایی را خواهیم دید. خطوط تیغ معمولا به صورت های تیغه سیلندری ، تیغه دوار و تیغه تخت انجام می شوند.

ساخت کارتن با خط تیغ کارتن مناسب | کارتن لاین

جمع بندی

همه ما با کاربرد کارتن های بسته بندی در زندگی خود آشنا هستیم و می دانیم که کارتن های مقوایی بسته بندی چقدر کار بشر را راه انداخته اند. این جعبه های کاربردی را از مقواهای قابل بازیافت تهیه می کنند که در بخشی از مطلب حاضر به آن ها پرداخته شد. با وارد شدن این ورقه ها به صنعت کارتن سازی در واقع کار اصلی آن ها شروع می شود. این ورق های قابل بازیافت هستند که توسط دستگاه های مختلف به یک جعبه تبدیل شده و در نهایت مورد استفاده ما قرار می گیرند. اما یکی از اصلی ترین مراحل در تهیه کارتن های بسته بندی به وسیله این ورق ها مرحله شکل دهی خط تیغ کارتن است. در این مرحله که به کمک دستگاه های دایکات انجام می شود محل تا زدن ورق برای شکل دهی به کارتن مشخص می شود. مرحله دایکات کردن را از اساسی ترین مراحل روند کارتن سازی می دانند.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا