طراحی کارتن بسته بندی با شکلی خلاقانه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

10 نکته طلایی در طراحی کارتن بسته بندی

به اطراف خود نگاه کنید؛ بدون شک چند نمونه کارتن بسته بندی پیدا می شود که تا الان هیچ توجهی به آن ها نداشته اید. کارتن پنیر و شیر داخل یخچال ، کارتن بیسکوییت داخل کابینت و … همه نمونه هایی از کارتن های بسته بندی هستند. پس فقط کافیست کمی دقتتان را بالا ببرید تا همه جعبه های اطرافتان را ببینید. اما اگر خودتان کسب و کاری راه انداخته و به کارتن های بسته بندی نیاز داشته باشید چه؟ به نظرتان باید چکار کرد؟ حق با شماست؛ آن ها را سفارش می دهیم. اما همه چیز در سفارش دادن خلاصه نمی شود و باید نکاتی را نیز در طراحی آن رعایت کرد. در مطلب حاضر قصد داریم شما را با نکاتی کلیدی برای طراحی کارتن بسته بندی آشنا کنیم.

تاریخچه و کاربرد کارتن های بسته بندی 

پاپیروس قدیمی ترین کاغذیست که 2 هزار سال پیش توسط مصری ها خلق و امروزه واژه کاغذ یا Paper را از همین کلمه گرفته اند. ساخت کاغذها آن هم با جنس های مختلف مقدمه تولید کارتن شد. اولین کارخانه کارتن سازی را اسپانیایی ها تاسیس کردند که خود مقدمه ای برای ساخت کارتن های بسته بندی در صنایع مختلف شد. اهمیت کارتن به حدیست که صنایع مختلف را بدون آن نمی توان تصور کرد.

پاپیروس ؛ ماده اولیه در تولید کارتن | شرکت کارتن لاین

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

کافیست وارد فروشگاه های مختلف شده تا انواع کارتن بسته بندی را ببینید. از کارتن یخچال گرفته تا بسته بندی شیر و پنیر ، همگی به کمک این بسته بندی ها به بازار عرضه می شوند. از جمله دلایل کاربرد کارتن های بسته بندی را می توان در موارد زیر بر شمرد:

 • سازگاری و دوستی با محیط زیست
 • قابلیت بازیافت شدن
 • راحتی در حمل و نقل
 • ارزان بودن قیمت
 • دسترسی راحت و بی دغدغه
 • تولید راحت و بی دردسر

یکی از ابزارهایی که در صنایع مختلف کاربرد فراوان داشته و حافظان محیط زیست دوستش دارند همین کارتن های بسته بندی هستند. این کارتن ها را دوست دار محیط زیست می دانند؛ چراکه قابل بازیافت و استفاده دوباره اند.

عوامل کلیدی در طراحی کارتن بسته بندی

اما اگر برای راه اندازی کسب و کار خود به کارتن نیاز داشته باشید چه باید کرد؟ قبل از سفارش نهایی این بسته بندی ها باید به نکاتی مهم در طراحی آن دقت نماییم.

گاهی به عنوان سفارش دهنده می دانید که چه جنس کارتن مورد نظر است، طرح مناسب چگونه باید طراحی شود و ابعاد استاندارد چیست. در این شرایط تولید کننده در زمانی کوتاه سفارشات را به شما تحویل خواهد داد.

در مواردی نیز سفارش دهنده از خواسته خود مطمئن نیست که در این شرایط گروه های متخصص باید نظر داده و با توجه به نوع کسب و کار شما جنس، طرح و ابعاد کارتن بسته بندی را تعیین می کنند. اما آنچه که اهمیت دارد، توجه ویژه به طراحی کارتن بسته بندی است.

در این شرایط همه سفارش دهندگان باید نکات و اصولی را مورد نظر قرار داده تا تولید کنندگان بر آن اساس سفارش را تحویل دهند. از جمله این نکات شامل موارد زیر هستند:

 1. طرحی خلاقانه ارائه دهید

آیا خود شما به عنوان مشتری جذب بسته بندی های شیک و خاص نمی شوید؟ پس حالا که می دانید رگ خواب مشتری کجاست به دنبال بسته بندی های خاص و خلاقانه باشید. کافیست طرحی متفاوت را به سازنده سفارش داده که تا به حال در بازار نبوده است. اگر خودتان ذهنی خلاق دارید که چه بهتر؛ اگر نه می توانید از تولیدکنندگان این کارتن ها کمک بخواهید تا تجربه خود را در اختیار شما قرار دهند.

تصویر زیر نمونه ای بکارگیری خلاقیت در طراحی بسته بندی مواد غذایی است.

طراحی کارتن بسته بندی با طراحی خلاقانه | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

 1. رعایت سادگی

وقتی از خلاق بودن صحبت می شود منظور طراحی چهره ای متفاوت برای کارتن است، نه چیزی عجیب و غریب. کارتن باید ساده و کاربردی باشد. بسته بندی کارتن ها را به گونه ای طراحی کنید که قابل استفاده برای همه افراد باشد و مشتریان را به دردسر نیندازد.

 1. استفاده از تصاویر مناسب

اگر به تصاویر روی اغلب بسته بندی ها دقت کرده باشید، طوری انتخاب شده‌اند که متوجه محصولی که در درون خود دارد شوید؛ اما تولید کننده ای موفق است که از تصاویری زیبا و به نوعی خلاقانه استفاده کند. مثلا تصاویری کارتونی یا تصاویر واقعی و ترکیبی را سفارش دهید. همه این موارد به مخاطب شما بستگی دارد. در این قسمت از کار باید به تحقیقات بازار خود نیز توجه کنید.

استفاده از تصاویر جذاب روی کارتن بسته بندی | کارتن لاین

 1. راحتی در باز شدن بسته بندی

حتما باید به این نکته توجه شود که کارتن سفارشی راحت باز و بسته شود. درست است که بسته بندی زیبا و شکیل خود در جذب مشتری اهمیت زیادی داشته و محصول را معرفی می کند.

اما دقت داشته باشید که صرفا جهت داشتن طراحی خلاقانه نباید مشتری را در باز و بسته کردن درب کارتن به زحمت بیاندازید. بسته بندی های طرح داری را سفارش دهید که در عین حال به سادگی باز می‌شوند تا مشتری نیز بهتر به محصول شما جذب شود.

 1. به کار بردن رنگ های مناسب

رنگ بندی همیشه آدم ها را به خود جذب می کند. خود شما در قفسه های فروشگاه به کدام محصول جذب می شوید؟ یک بسته بندی ساده و بدون طرح یا یک بسته بندی که شامل طرح های زیبا و رنگ های جذاب باشد؟

پس حتما اگر خودتان در این زمینه سر رشته ای دارید در طراحی کارتن بسته بندی از رنگ ها استفاده کنید که تاثیر شگرفی در جذب مخاطب دارند. اگر هم نه که بهتر است از سازندگان بخواهید تا خودشان رنگ بندی ها را پیشنهاد داده و بعد از تایید شما سفارش کارتن بسته بندی شما را به مرحله تولید برسانند.

استفاده از رنگ ها در کارتن بسته بندی | شرکت کارتن لاین

 1. استفاده از قلم مناسب

این نکته را حتما به سازنده گوشزد کنید تا از فونتی مناسب و خوانا در طراحی کارتن استفاده کند. باید فونت مورد استفاده خوانا و تا حدی جذب کننده بوده که مشتری از داخل قفسه فروشگاهی بدون برداشتن محصول قادر به خواندن آن باشد.

 1. دقت به ایمنی کارتن

یکی از اصلی ترین نکات در این باره حفظ ایمنی محصول است. اگر به زبان دیگر بگوییم یکی از وظایف بسته بندی را می توان حفظ محصول دانست.

بنابراین حتما در طراحی کارتن بسته بندی به سازنده بر محکم بودن آن تاکید نمایید تا در زمان حمل و نقل به محصول آسیبی وارد نشود. این نکته به ویژه برای محصولات شیشه ای صادق است.

 1. حفاظت از محیط زیست

گفتیم که یکی از خوبی های کارتن بسته بندی دوستی آن با محیط زیست است. کارتن ها از کاغذ تولید شده و به راحتی در چرخه بازیافت قرار می گیرند. پس در زمان سفارش به سازنده تاکید کنید که بسته بندی قابل بازیافتی تولید کند.

از مهم ترین و اصلی ترین نکات در تولید بسته بندی ها توجه به مسائل زیست محیطی و تهیه کارتن های قبال بازیافت است که به آن ها بسته بندی سبز می گویند.

توجه به نکات زیست محیطی در تولید کارتن | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

 1. برند سازی

از جمله اصلی ترین نکات در زمان طراحی کارتن بسته بندی که باید به تولید کننده تاکید کرد درج برند تجاری شماست. روی کارتن بسته بندی باید نام برند شما به گونه ای خلاقانه و قابل دید ثبت شود تا مشتری بتواند با نگاه اول محصول شما را شناخته و اگر از محصول راضی باشد دفعات بعدی به راحتی تولیدات شما را پیدا کند.

 1. به کار بردن لحنی مناسب

بهتر است از سازنده بخواهید تا از لحنی مناسب برای همه اقشار جامعه استفاده کند. به کار بردن کلمات پیچیده و سنگین که برای بخشی از جامعه مانند کم سوادان یا افراد مسن غیر قابل فهم باشد مناسب نیست.

باید از کلمات درست و بدون غلط املایی یا نگارشی در بسته بندی محصول استفاده شود. البته این بخش از کار بیشتر به عهده سفارش دهنده است که انتخاب درستی داشته باشد.

جمع بندی

کارتن های بسته بندی یکی از عوامل جذب ما به سمت محصول به خصوص در اولین لحظات برخورد با محصول هستند. وقتی به دنبال خرید چیزی هستید ناخودآگاه به بسته بندی های زیبا و منحصر به فرد جذب می شوید که نشانی از درست کار کردن سازندگان است.

پس اگر کسب و کار جدیدی راه اندازی کرده‌اید و به کارتن های بسته بندی نیاز دارید، حتما باید در زمان طراحی کارتن بسته بندی ، به استاندارد های بسته بندی کالا توجه کنید تا هم برند تجاری خود را مطرح کرده و هم تولیدات تان به راحتی به فروش بروند. بسته بندی زیبا خود روشی برای بازاریابی برند شما به حساب می آید.

شرکت طراحی بسته بندی کارتن لاین با سابقه درخشان در تولید انواع کارتن بسته بندی ، آماده است تا سفارشات شما را با کیفیتی عالی و بهترین قیمت ، تولید و عرضه نماید. برای دریافت مشاوره رایگان، با شماره تلفن ۲۱ ۲۲۸ ۲۲۸ ۰۲۱ تماس بگیرید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا