مراحل ساخت کارتن با تمام جزئیات | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

مراحل ساخت کارتن با تمام جزئیات

بسته بندی ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آن ها کاربرد خاص خود و البته قیمت متفاوتی نیز دارند. از قدیمی ترین بسته بندی های موجود می توان به کارتن ها اشاره کرد که صنعت بسته بندی وابستگی زیادی به آن ها دارد. ساخت کارتن و تولید بسته بندی از آن می تواند بسیار ارزان قیمت باشد که این ، برای تولیدکنندگان اهمیت ویژه ای دارد.

برای تولید یک محصول به مواد اولیه مناسب و طی کردن فرآیند ویژه ای نیاز داریم. مراحل ساخت کارتن همچون تولید دیگر محصولات از فراهم آوردن مواد اولیه شروع می شود و در نهایت به تولید محصول ختم می شود. هدف این مقاله معرفی مراحل ساخت کارتن است که در ادامه این متن به آن ها می پردازیم. پس برای آشنایی با این مراحل تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

ساختار کارتن های بسته بندی

کارتن های بسته بندی نوعی خاص هستند که با نام کارتن های موج دار شناخته می شوند. این نام از ساختار آن ها گرفته شده است. ساختار این کارتن ها به این صورت است که دو لایه کاملا صاف به نام آستر در دو طرف و یک لایه با نام فلوت به صورت مواج در میان آن ها قرار می گیرد.

این عمل باعث افزایش ضخامت و همچنین به وجود آمدن لایه ای نسبتا قوی می شود. این لایه های موجدار باعث به وجود آمدن ستون های هوا بین دولایه بیرونی می شوند که همانند بالشتک محتویات کارتن را تا حدودی در برابر ضربات وارده محافظت می کند.

طراحی و ساخت کارتن ها با توجه به محصولاتی انجام می شود که قرار است در داخل آن محافظت شوند و با توجه به این مهم ممکن است کارتن ها دارای یک ، دو یا سه لایه فلوت و آستر باشند. بعد از معرفی کلی کارتن های بسته بندی نوبت بررسی مواد اولیه و مراحل ساخت کارتن است.

ساختار کارتن های بسته بندی | شرکت کارتن لاین

مواد اولیه مورد نیاز در ساخت کارتن ها

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کارتن ها عبارتند از :

  • آستر کارتن

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت کارتن ها کاغذ است. کاغذ مورد نیاز برای تولید آستر کارتن های باکیفیت از چوب درختان تولید می شود. پس برای تولید کاغذ در اولین مرحله باید تعدادی درخت قطع شوند. البته این مرحله در بسیاری از موارد نباید برای دوستداران طبیعت نگران کننده باشد. زیرا تولیدکنندگان قانونی معمولا از چوب درختانی استفاده می کنند که با هدف استفاده از چوب آن ها کاشته شده اند و آسیبی به جنگل های طبیعی نمی رسانند.

پس از قطع درختان چوب های آن ها شکسته و حسابی خرد می شوند و با افزودن مواد شیمیایی مختلفی مراحلی را می گذرانند که با نام های پالپ کردن، تولید تفاله یا پخت شیمیایی شناخته می شوند.

از جمله موادی که در این مرحله به چوب افزوده می شود سولفات سدیم است که از آن برای استحکام بیشتر پالپ استفاده می شود. در این مرحله می توان رنگ کارتن را نیز تعیین کرد. مرحله پالپ کردن علاوه بر روش شیمیایی به روش مکانیکی هم می تواند انجام شود. در این روش خرده های چوب را سنگ می زنند تا به الیاف تبدیل شوند.

باید به این نکته هم اشاره کرد که دو نوع آستر در ساخت کارتن به کار می رود. آستر خارجی که تا حدی نرم و هموارتر از لایه داخلی است و سطح را برای چاپ مناسب می کند. همچنین لایه خارجی تا حدودی در برابر نفوذ آب مقاوم است. اما آستر داخلی تا حدودی با کیفیت پایین تری تولید می شود.

  • فلوت کارتن

فلوت یک لایه موجدار است که بین دو آستر قرار می گیرد و استحکام را برای کارتن ایجاد می کند. برای تولید فلوت در ابتدا کاغذ به یک غلتک موج دار فرستاده می شود. این فرآیند بسیار قدیمی است و از قرن 18 ام مورد استفاده قرار گرفته است. اما به تازگی از روشی جایگزین استفاده می شود که باعث کاهش یافتن ضخامت فلوت تولید شده و در نتیجه کاهش هزینه های تولید می شود؛ اما نتیجه ای همانند روش قدیمی در پی دارد.

قسمت فلوت کارتن نیز معمولا با استفاده از بازیافت کارتن ها و کاغذهای قدیمی تولید می شود.

فلوت کارتن | شرکت کارتن لاین

مراحل ساخت کارتن های بسته بندی

در دو قسمت قبل به روش تولید لایه های مورد استفاده در مراحل ساخت کارتن اشاره شد. پس از تولید این مواد نوبت به سر هم کردن آن ها و تولید محصول نهایی می رسد. مراحل ساخت کارتن عبارتند از :

  • ساخت ورقه های کارتن

در این مرحله از ساخت کارتن فلوت از یک غلتک عبور می کند و بر روی آن بخار داغ اسپری می شود تا بتوانیم آن را فشرده کنیم. در همین مرحله و به طور هم زمان به فلوت چسب مالیده می شود. پس از آغشته کردن فلوت به چسب آسترها را در مسیر غلتک ها قرار می دهند و لایه ها را به یکدیگر می چسبانند. برای رسیدن به لبه های صاف ، دو اره در دو طرف غلتک ها قرار داده شده است که لبه های اضافی را قطع می کنند.

  • برش دادن قطعات

یکی دیگر از مراحل ساخت کارتن برش دادن قطعات تولید شده است. با توجه به ابعاد و جنس موادی که قرار است بسته بندی شوند باید قطعات کارتن تولید شده برش بخورند. مطابق با نقشه هایی بهینه که برای انواع بسته بندی های مختلف تهیه شده است، قطعات کارتن برش خورده و قسمت های اضافی از آن جدا می شود و برای استفاده مجدد به بخش بازیافت منتقل می شوند.

وضعیت و اندازه این برش ها کاملا به ابعاد محصول وابسته است و یک الگوی خاص برای تمام محصولات وجود ندارد.

  • مونتاژ قطعات

مونتاژ قطعات یکی از مراحل مهم در ساخت کارتن است زیرا پس از انجام برش بر روی کارتن های تولید شده باید این قطعات به شکل مناسبی به یکدیگر متصل شوند تا جعبه های نهایی شکل گیرند. همانند مراحل قبل ، این مرحله هم تا حدودی وابسته به نوع محصولی که قرار است توسط کارتن بسته بندی شود انجام می گیرد.

به طور مثال می توان برای ایجاد جعبه برای یک محصول کوچک و سبک از چسب استفاده نمود. اما برای ساخت جعبه مورد استفاده محصولات حجیم و سنگین باید از نوار و دوخت لبه های کارتن استفاده کرد تا جعبه تولید شده توانایی تحمل وزن محصول را داشته باشد و به خوبی از آن در برابر آسیب های احتمالی محافظت کند.

برای تولید بهینه جعبه ها از دستگاه های کارتن سازی اتوماتیک استفاده می کنند که می توانند با دقتی بیشتر از انسان جعبه های مورد انتظار را تولید کنند. همچنین جعبه های تولید شده توسط این ماشین ها به صورت کاملا بهینه تولید می شوند. این بدان معنی است که با مصرف کمترین مقدار ممکن از کارتن جعبه تولید می شود که این امر در کاهش هزینه ها و افزایش سود نقشی اساسی دارد.

همچنین جعبه های تولید شده توسط این ماشین ها به دلیل رعایت تناسب ها تا حد امکان از نظر ظاهری نیز زیبایی خاصی دارند. قسمت های اضافی برش خورده توسط ماشین های خودکار تولید جعبه ، برای استفاده دوباره در خط تولید به قسمت بازیافت فرستاده می شوند.

کارتن و صنعت بسته بندی

از زمان های قدیم برای جابجایی یا فروش یک محصول ابتدا آن را بسته بندی می کردند. بسته بندی فوایدی را به دنبال داشت که نخستین آن ها حفظ محصول از آسیب های وارده بر آن است. دومین ویژگی بسته بندی تجمیع چند محصول در قالب یک بسته است و ویژگی دیگر آن که در مورد بعضی از بسته بندی ها صدق می کند افزایش طول زمان نگهداری محصول است.

کارتن ها به دلیل هزینه پایین در تولید و ساخت در صنعت بسته بندی بسیار پر طرفدارند ، انواع مختلفی کارتن مناسب برای ساخت بسته بندی وجود دارد که هر کدام از آن ها کاربرد خاص خود و البته قیمت متفاوتی نیز دارند.

 

کارتن بسته بندی | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

کارتن پر استفاده ترین محصول در صنعت بسته بندی است. بنابراین انواع کارتن در طرح ها و رنگ های مختلف تولید و عرضه می گردد که از آن برای محافظت ، ایجاد ظاهری زیبا و تجمیع چند محصول در یک بسته استفاده می شود. برای ساخت کارتن مراحل مختلفی از جمله تامین چوب مورد نیاز تا مونتاژ توسط دست یا ماشین های اتوماتیک باید طی شود تا در نهایت به محصولی مستحکم و زیبا دست پیدا کرد. کارتن ها را می توان از مواد بازیافتی نیز تولید کرد، پس برای کمتر کردن آسیب های وارده به محیط زیست بهتر است کارتن های بدون استفاده خود را بازیافت و دوباره در خط تولید مورد استفاده قرار دهیم.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

1 دیدگاه دربارهٔ «مراحل ساخت کارتن با تمام جزئیات»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا