معرفی دستگاه چاک زن کارتن | شرکت کارتن لاین

مدل ها و برند های معروف دستگاه چاک زن کارتن سازی

با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه های مختلف روند فعالیت ها سرعت بالایی گرفت. به طوری که امروزه در هر صنعتی، دستگاه ها و ماشین آلات مختلفی به کار می رود. صنعت کارتن سازی نیز از این قائده مستثنی نیست. یکی از دستگاه هایی که در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی به کار می رود، دستگاه چاک زن است. این دستگاه یکی از مهم ترین اجزای خط تولید کارتن است و اگر نباشد، نمی توان کارتن ها را به درستی تا زد. در این مقاله شما را با دستگاه چاک زن کارتن ، انواع اتومات و دستی آن و برندهای معروف این دستگاه آشنا می کنیم. اگر قصد فعالیت در این صنعت و خرید چاک زن را دارید، این مقاله را با دقت و تا انتها مطالعه کنید.

در این مقاله می خوانید:

 • دستگاه چاک زن چیست
 • انواع چاک زن کارتن
  • دستگاه چاک زن دستی
  • دستگاه چاک زن کاتومات
 • برندهای مختلف دستگاه چاک زن در بازار ایران
  • دستگاه چاک زن دستی ایپک
  • دستگاه چاک زن کارتن سازی دایکات پک
 • روش کار با دستگاه چاک زن
 • جمع بندی

دستگاه چاک زن کارتن | شرکت کارتن لاین

دستگاه چاک زن چیست

یکی از مهم ترین دستگاه ها در خط تولید کارتن ، دستگاه چاک زن است. کارکرد اصلی این دستگاه ، ایجاد چاک روی کارتن یا جعبه است. در مرحله بعد ، کارتن چاک خورده با دستگاه دایکات ، دایکات می شود.

دستگاه چاک در ظاهر خرابی خود را نشان نمی دهد. ممکن است پس از چندبار چاک زدن روی کارتن ، متوجه بشوید دستگاه دیگر کار نمی کند. بهتر است دستگاه هایی را تهیه کنید که دارای ضمانت بوده و قطعه های آن در بازار موجود باشند.

با دستگاه چاک زن یا دستگاه چاک دستی کارتن می توان انواع کارتن ۳لایه و ۵لایه را تولید کرد. این دستگاه به طور معمول تنظیمات ساده ای دارد. کارکردن با آن بسیار آسان است و نیازی هم به آموزش ندارد.

شاید برایتان مفید باشد >  انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

 

انواع چاک زن کارتن

دستگاه چاک زن به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود که عبارت اند از:

 • دستگاه چاک زن دستی
 • و دستگاه چاک زن اتوماتیک

هرکدام از این دستگاه ها برای کارگاه و کار مشخصی مناسب هستند. در ادامه این بخش هر دو مدل را معرفی کرده و توضیحاتی هم درباره کاربرد های هرکدام ارائه خواهیم کرد.

دستگاه چاک زن دستی

دستگاه چاک زن دستی کارتن جزء جدایی ناپذیر تولیدی های کارتن و جعبه است. در کارتن سازی ها و جعبه سازی ها ، بیشتر مشتری ها سفارش هایی مانند جعبه کفش دارند. آن ها پس از تولید جعبه کفش ، به کارتن مادر نیاز دارند تا بتوانند آن جعبه ها را بسته بندی کنند.

تیراژ کارتن مادر بسیار کمتر است، اما برای اینکه تولیدکننده، اصول مشتری مداری را رعایت کند، باید کارتن مادر هم داشته باشد. برای تولید کارتن بزرگ استفاده از دستگاه چاک دستی به صرفه است. دستگاه چاک زن دستی برای تولید همه کارتن ها کاربرد دارد.

قیمت دستگاه چاک دستی کمتر از دستگاه چاک زن اتومات است. بیشتر استفاده از دستگاه چاک دستی برای کارتن های بزرگ ، مانند کارتن یخچال ، کارتن تلویزیون و کارتن های تیراژ پایین است. برای تولید کارتن در کارگاه کارتن سازی ، به دستگاه چاک زن کارتنی نیاز داریم تا خط تولید کارتن را کامل کنیم.

دستگاه چاک زن اتومات

دستگاه چاک اتومات بیشتر برای کارتن های بدون چاپ و تیراژ بالا استفاده می شود، چون این کارتن ها فقط نیاز به چاک زدن دارند. برای نمونه کارتن خیار ، کارتن کدو و دیگر کارتن های این چنینی ، تیراژ و سفارش بالایی دارند، اما چاپ ندارند. پس دستگاه چاک زن اتومات برای آن ها مناسب است.

اما اگر بخواهیم روی کارتن چاپ کنیم و تیراژ هم بالا باشد، دستگاه چاپ فلکسو انتخاب بهتری است، چون از نظر قیمت اختلاف چندانی با دستگاه چاک زن اتومات ندارد، اما هم زمان روی کارتن چاپ می کند و چاک هم می زند.

شاید برایتان مفید باشد >  چرا کاغذ و کارتن بازیافتی کیفیت خود را از دست می دهند؟

البته بیشتر کسب و کارها از دستگاه چاک زن دستی استفاده می کنند. چون هم کار با این دستگاه راحت تر است و هم قیمت آن کمتر از دستگاه اتومات است. همانطور که اشاره شد، استفاده از دستگاه چاک زن دستی برای تولید کارتن های بزرگ ، مانند کارتن یخچال یا کارتن تلویزیون که تیراژ پایینی دارند هم مناسب است.

برندهای مختلف دستگاه چاک زن در بازار ایران

در بازار ایران دستگاه چاک زن به برندهای محدودی موجود است. با جست وجوی مختصری در اینترنت ، می توانید انواع برندهای موجود از دستگاه چاک زن دستی و اتومات در بازار ایران را پیدا کنید. در این بخش اشاره مختصری به بعضی از برندهای موجود می کنیم:

دستگاه چاک زن دستی ایپک

شرکت ایپک یکی از تولیدکنندگان دستگاه چاک زن دستی است که در بازار ایران وجود دارد. چاک زن دستی ایپک در دسته ماشین آلات کارتن سازی ، جعبه سازی و ورق سازی این شرکت قرار دارد. از مهم ترین ویژگی های چاک زن دستی ایپک می توان به این موارد اشاره کرد:

 • مناسب چاک زدن کارتن های بزرگ و تیراژ پایین
 • دارای تنظیم آسان و سریع
 • دارای تیغه با کیفیت بالا
 • و دارای سیلندر با آبکاری کروم

دستگاه چاک زن کارتن سازی دایکات پک

شرکت دایکات پک هم دستگاه چاک زن تولید می کند. این دستگاه تیغه هایی از جنس اسپیکا یا فولاد دارد که برای جداسازی درهای طول و عرض از آن ها استفاده می شود. از سایر ویژگی های این دستگاه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • دارای گوشه زن برای مشخص کردن لب چسب کارتن
 • دارای تنظیمات آسان
 • دارای دو مدل دستی و اتومات
 • دارای ضمانت تعمیر و تعویض قطعات دستگاه
شاید برایتان مفید باشد >  چگونه کارتن بازیافتی را از کارتن با کیفیت تشخیص دهیم؟

روش کار با دستگاه چاک زن

در نصب و راه اندازی دستگاه چاک دستی یا اتومات ، تراز بودن دستگاه چندان مهم نیست. اما پایه های آن باید به طور کامل روی زمین نشسته باشند تا حین کار هیچ لرزشی نداشته باشد. دستگاه چاک زن کارتن چه دستی باشد و چه اتومات ، هنگام کار فشار زیادی را متحمل می شود. بنابراین احتمال شکستن تیغه دستگاه بالاست.

پس از بستن سایز در دستگاه چاک ، حتما پیچ و مهره های تیغه را محکم کنید. دستگاه چاک ، قسمت چاک کارتن را می زند. گوشه زن هم دارد که همان قسمت چسب خورده کارتن است. پس از زدن چهار خط کارتن ، طول و عرض کارتن مشخص می شود. طبق همان خط ، می توان دستگاه چاک دستی را تنظیم کرد.

در دستگاه چاک زن اتومات ، طبق نمونه کارتن یا اندازه هایی که داریم، طول و عرض را تنظیم می کنیم. به طور معمول در کارتن دو طول و دو عرض داریم. قسمت ارتفاع هم همان وسط کارتن است؛ یعنی همان قسمت بین دو درب کارتن که تا می شوند.

نمونه ای از دستگاه چاک زن | شرکت کارتن لاین

جمع بندی

دستگاه چاک زن از مهم ترین دستگاه ها در خط تولید کارتن و جعبه است. کار این دستگاه ، ایجاد چاک روی کارتن یا جعبه است. در مرحله بعد ، کارتن چاک خورده دایکات می شود. با این دستگاه های چاک زن می توان کارتن های ۳ لایه و ۵ لایه تولید کرد. این دستگاه ها به طور معمول تنظیمات ساده ای دارند. کارکردن با آن ها بسیار آسان است و نیازی هم به آموزش ندارند. اما در این مقاله توضیح مختصری درباره انواع مدل های موجود آن و شیوه کار با دستگاه چاک زن کارتن ارائه کردیم. همچنین بعضی برندهای موجود در بازار ایران را هم معرفی کردیم تا در صورت نیاز به آن ها مراجعه کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا