کارتن فلوت چیست | کارتن لاین

همه چیز درباره فلوت کارتن

کارتن های بسته بندی که به دست ما می رسند از انواع ورقه ها با جنس های مختلف تولید می شوند. هر کدام از این ورقه ها در تهیه و تولید نوعی از جعبه ها استفاده شده که در قسمت های مختلفی از زندگی ما کاربرد دارند. یکی از این ورق های کاربردی لمینت بوده که در صنایع بسته بندی جایگاه ویژه ای یافته است. این ورق ها خود در انواع مختلف و با کاربردهای خاص در صنعت کارتن سازی استفاده می شوند. در این مقاله قرار است با نوعی از ورق های لمینتی یعنی کارتن فلوت و نحوه استفاده از آن در کارتن سازی آشنا شویم، پس همراه ما بمانید.

جعبه های لمینتی و کاربرد آنها در کارتن سازی

لمینت در واقع یک پوشش از طرح و رنگ های مختلف است که روی مقوا چاپ شده و این پوشش را بر کارتن های بی رنگ و لعاب می چسبانند. این پوشش چاپ شده بر روی جعبه آنقدر زیبا و پر طرفدار است که اغلب برای بسته بندی کالاهای لوکس و گران قیمت استفاده می شود. همین لایه چاپ شده این توانایی را دارد که محصول درون جعبه را از هر گونه رطوبت یا نور در امان نگه دارد. طبعا هزینه این جعبه ها کمی بالاتر از سایر انواع کارتن های بسته بندی آن بوده اما استفاده از آن به ویژه در بازار کالا بسیار کاربردی و تاثیر گذار است.

اما این نکته را باید ذکر کرد که نوعی از ورق های لمینتی به نام کارتن فلوت بسیار کاربرد دارد که در این مقاله بررسی می شود.

ماهیت فلوت کارتن

کارتن فلوت یا فلوت کارتن، شکل موج ورق کارتن را توضیح داده و تشریح می کند. این فلوت ها دارای گام های مختلفی بوده که هر کدام جداگانه تعریف می شوند. اما به هر روی، رنج گام های فلوت در ورق سازی به چند دسته با عنوان A، B، C، E و F تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این گام ها را بر اساس فوت اندازه می گیرند. مثلا در فلوت A که بلندترین گام ها را در هر موج شامل می شود در یک فوت به طور کلی 36 کنگره یا راس موج وجود دارد. در اصل هر گام فلوت در این نوع حدود 1.4 اینچ است. این نوع از کارتن فلوت معمولا کارتن هایی قوی و مستحکم می شوند. در واقع A فلوت عنوان مستحکم ترین نوع مقوای لمینتی را به خود اختصاص داده است.

شاید برایتان مفید باشد >  معرفی دستگاه های تست مقوا و کارتن

B فلوت چگونه است؟ این را که نوع دوم از کارتن فلوت به حساب می­آورند چیزی کم از نوع A ندارد. فلوت B شامل 47 عدد کنگره در یک فوت است. کارتن­های تهیه شده از این جنس نیز در نوع خود قوی و مستحکم بوده و در صنایع مختلف از جمله در جابه­جایی­ها به وفور استفاده می­شوند. گاهی نوع B را با نوع C ترکیب کرده و در تولید کارتن فلوت های 5 لایه ای مورد استفاده قرار می­دهند.

ورق C فلوت اما هویتی ترکیبی دارد. این نوع از کارتن ترکیبی از B و A است. یعنی می توان روی استحکام و قدرت آن برای ساخت کارتن های نسبتا با دوام حساب کرد، هر چند در مقایسه با دو نوع دیگر تا حدودی ضعیف است. در این نوع از کارتن فلوت ها در هر فوت 39 کنگره به کار رفته است.

نوعی دیگر نیز E فلوت است که کم ضخامت ترین کارتن های مورد استفاده در کشور ما از این نوع هستند. به همین دلیل است که عموما برای تولید جعبه ­های کاغذی و دارویی مورد استفاده قرار می­گیرد. در E فلوت در هر فوت 90 فلوت یا کنگره به کار رفته است.

اما هر کدام از این نمونه های ذکر شده که در کارتن فلوت کاربرد زیادی دارند از نظر ارتفاع و دندانه ها و فواصل بین آنها به صورت جزئی تشریح می­شوند که در ادامه برای یادگیری و آشنایی بیشتر شما عزیزان آورده شده است:

انواع مختلف فلوت کارتن ها | کارتن لاین

گروه فلوت A

این گروه را که آ فلوت نیز می گویند که دارای دندانه های با ارتفاع بین 4.5 الی 5 میلی متر بوده و در هر متر چیزی حدود 105 تا 125 دندانه استفاده می شود. این ارتفاع بالا موجب می شود که ورقه مقاومت و استحکام بالایی در برابر ضربه ها داشته باشد. این نوع کارتن فلوت را در تولید جعبه هایی که در جابه‌جایی های بزرگ و حساس مثل کارتن یخچال به کار برده می شود می توان استفاده کرد.

گروه فلوت B

این نوع، از فلوت A کمی ضعیف تر بوده، اما همچنان به خاطر توانایی بالای آن در برابر فشار زیاد و ایستادگی و استقامت بالا در برابر له شدن معروف بوده و کاربرد زیادی دارد. ارتفاع هر کنگره در این نوع فلوت چیزی بین 2.1 الی 2.9 میلی متر بوده که در هر متر از آن حدود 125 الی 150 عدد کنگره به کار رفته است. این نوع برای بسته بندی های نسبتا بزرگ استفاده می شود.

گروه فلوت C

کارتن فلوت شکل گرفته از این نوع نیز تقریبا مانند خروجی های دو مورد دیگر است. ارتفاع دندانه های این فلوت چیزی بین 3.5 الی 3.7 میلی متر بوده که در هر متر از آن 120 الی 145 کنگره به کار رفته است. مقاومت این نوع از فلوت ها از نوع متوسط بوده و از دو نوع A و B کم تر است.

گروه فلوت E

نوع E شامل 290 تا 320 عدد کنگره در هر متر بوده که هر کدام ارتفاعی بین 1.1 تا 1.6 میلی متر را دارا هستند. معمولا این نوع دارای بیشترین استقامت در برابر فشار و له شدگی است. کارتن فلوت های کوچک عموما از این نوع هستند؛ چراکه ظرافت در این کار بسیار اهمیت دارد.

گروه فلوت F

آخرین و کم ضخامت ترین نوع از انواع فلوت کارتن ها محسوب می شود. نوع F دارای هر کنگره به ارتفاع حدود 0.8 میلی متر و 420 کنگره در هر متر است. فلوت F کاربرد کمی در صنعت کارتن سازی دارد و اغلب در تهیه جعبه های ادکلن، اسپری، لوازم آرایشی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فلوت کارتن ها از نظر تعداد لایه ها | کارتن لاین

دلیل استفاده از فلوت در تهیه کارتن های بسته بندی

گفتیم که لمینت یکی از پرکاربردترین کارتن ها بوده و به دلیل خاص و منحصر به فرد بودن در بسته بندی های لوکس و منحصر به فرد طرفدار دارد. کارتن فلوت که یکی از انواع لمینت است نیز به وفور استفاده می شود. اما چه چیز باعث شده که از فلوت ها برای تهیه کارتن استفاده شود؟ می دانیم که هر ورق، دارای فلوت منحصر به فرد و خاصی بوده که جهت ساخت کارتن های بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. خیلی از معمارها بر این عقیده اند که کمان بهترین تحمل کننده فشار است. شاید به این خاطر است که در بسیاری از معماری ها از طرح های کمان استفاده می شود.

طبق این اصل معماری، کاغذهای موج دار مانند فلوت نیز یکی از بهترین گزینه ها برای تهیه کارتن های بسته بندی هستند. این کاغذها که اتفاقا در کارتن فلوت های زیادی به کار رفته اند، به خاطر طراحی خاص خود، به صورت کمان بوده که بین آن ها خالیست و همین خالی بودن فضای بین کنگره ها موجب استحکام بخشی به ورقه شده است. از طرفی نیز این فضا می تواند باعث شکل گیری نوعی نرمی در محصول شده که آن را در برابر فشارهای سخت و شکننده قوی می کند. کارتن فلوت ها اغلب به خاطر همین ویژگی منحصر به فردشان بسیار حائز اهمیت هستند.

جمع بندی

شاید بتوان ورق های لمینتی را از بهترین ورق ها برای تهیه کارتن های بسته بندی به حساب آورد. زیبایی و استحکام دو دلیل و شرط اصلی این ورقه ها هستند که موجب پر طرفدار بودن آن ها شده است. انواع فلوت نیز که جزء ورق های لمینتی هستند در ساخت کارتن های مستحکم و مقاوم مورد استفاده قرار می گیرند که با هر کدام آشنا شدیم. حال بهتر می توانید کارتن فلوت ها را شناخته و بهترین نوع آن را بسته به نوع نیاز و بودجه مورد نظرتان انتخاب کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا