چگالی جرمی کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

چگالی جرمی کاغذ چه تاثیری در کیفیت کاغذ دارد؟

چگالی جرمی کاغذ یکی از مهم ترین ویژگی ها در تعیین کیفیت آن است. محاسبه چگالی جرمی کاغذ فرمول ویژه ای دارد و به راحتی می توان آن را محاسبه کرد. در این مقاله ابتدا درباره کاغذ صحبت می کنیم ، سپس سراغ چگالی آن و نحوه محاسبه اش می رویم. در نهایت هم به تأثیر این ویژگی بر کیفیت محصول می پردازیم. پس اگر می خواهید اطلاعات خوبی در این زمینه به دست بیاورید ، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

کاغذ امروزی چگونه به وجود آمد؟

تسای لون ( Cai Lun ) مبتکری چینی بود که حول وحوش سال ۱۰۵ میلادی کاغذ را به شکلی درآورد که امروزه وجود دارد. البته تولید کاغذ از ۲۰۰ سال پیش از میلاد هم در این کشور رواج داشت ، اما لون شیوه جدیدی ابداع کرده و مواد جدیدی به ترکیب آن اضافه کرد تا کاغذ شکل امروزی را به خود بگیرد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

امروزه و صد ها سال پس از ابتکار لون ، کاغذ رایج ترین ابزار نشر و انتقال اندیشه بشر است؛ نقش برجسته ای در جمع آوری و حفظ اطلاعات بشر دارد. سرانه مصرف کاغذ به عنوان شاخص پیشرفت و توسعه فرهنگی کشور ها محاسبه می شود و نقش قابل توجهی در درآمد سرانه ملی کشور ها دارد.

چگالی جرمی کاغذ چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مهم ترین ویژگی های تعیین کننده کیفیت کاغذ ، ضخامت و چگالی جرمی کاغذ ( Paper Density ) هستند. چگالی کاغذ با ضخامت معین ممکن است تا میزان زیادی متغیر باشد. برای اندازه گیری چگالی کاغذ به طور معمول از دو واحد اندازه گیری متفاوت استفاده می شود:

  • آوواردوپوا ( Avoirdupois )
  • متریک ( Metric )

هر دوی این واحد ها موارد استفاده خود را دارند. باید توجه داشته باشید که شاید برای محصولات مختلف یک کارخانه ، از واحد های متفاوتی استفاده شود. پس هنگام تعیین کیفیت کاغذ ، باید دقت کنیم از چه واحدی برای اندازه گیری آن محصول استفاده شده است. در ادامه هر دو واحد را بررسی می کنیم:

چگالی جرمی کاغذ چیست و چگونه محاسبه می شود | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

واحد آوواردوپوا برای محاسبه چگالی کاغذ

ضخامت کاغذ برحسب هزارم اینچ یا پوینت بیان می شود. یک هزارم اینچ برابر با یک پوینت است. برای مثال کاغذی با ضخامت ۰٫۰۰۲ اینچ ، همان 20 پوینت است. بیشتر مقواها با وزن هر 1000 فوت مربع و برحسب پوند اندازه گیری می شوند که به آن وزن پایه می گویند.

کاغذ نازک با وزن هر بند ( Ream ) برحسب پوند مشخص اندازه گیری می شود. هر بند کاغذ شامل 500 ورق کاغذ است ، ولی اندازه واقعی هر ورق بر حسب نوع محصول متغیر است. در بسیاری موارد ، یک بند کاغذ 3000 فوت مربع در نظر گرفته می شود.

واحد متریک برای محاسبه چگالی جرمی کاغذ

در سیستم متریک ، رابطه وزن کاغذ با مساحت به صورت گرماژ کاغذ و مقوا بیان می شود. گرماژ ( Garmmage ) ، وزن یا جرم یک متر مربع کاغذ است. ضخامت کاغذ به میکرومتر (um) بیان می شود. گاهی اوقات از میلی متر هم استفاده می شود ، ولی در میکرومتر ، ممیز اعشار حذف شده که همین مزیت آن محسوب می شود.

ضرایب تبدیل واحد متریک این ها هستند:

  • گرم بر مترمربع برابر است با پوند بر 1000 فوت مربع × 4/55
  • میکرومتر برابر است با 25/4 × 0/001 اینچ
  • 1000 میکرومتر هم برابر است با 1 میلی متر

نکته قابل توجه اینکه چگالی جرمی کاغذ از وزن پایه و کولیس محاسبه می شود. چگالی یک ورق کاغذ ، در واقع جرم آن در هر واحد حجم است که گاهی اوقات به آن چگالی ظاهری هم می گویند. چگالی معمولا به صورت g/cm3 اندازه گیری می شود.

چگالی کاغذ اغلب بین ۰٫۵ تا ۰٫۸ g/cm3 است. برای مقایسه ، مواد دیواره سلولی دارای چگالی ۱٫۵ g/cm3 هستند. این یعنی بیشتر کاغذ ها حجم زیادی هوا دارند. چگالی نشان دهنده مقدار نسبی هوا در کاغذ است. این ویژگی بر خصوصیات بصری و استحکام کاغذ تأثیر می گذارد. چگالی از وزن پایه و کولیس کاغذ با این رابطه محاسبه می شود:

فرمول محاسباتی چگالی جرمی کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

البته اندازه گیری چگالی جرمی کاغذ راه های آسان تری هم دارد. برای اندازه گیری چگالی کاغذ در خانه ، می توانید از خط کش و ترازو استفاده کنید. اندازه گیری آن بسیار ساده است. برای نمونه اگر می خواهید چگالی یک برگ کاغذ آچهار را اندازه بگیرید ، یک دسته کاغذ را روی هم قرار بدهید.

سپس جرم آن دسته برای مثال صدتایی را با استفاده از ترازو اندازه بگیرید. بعد هم با خط کش طول و عرض و ارتفاع آن دسته کاغذ را اندازه بگیرید و در هم ضرب کنید. با استفاده از فرمول چگالی ، چگالی آن دسته را محاسبه کرده و بعد هم تقسیم بر صد کنید تا چگالی هر برگ به دست بیاید.

هرقدر چگالی کاغذ بیشتر باشد ، کیفیت و دوام بیشتری دارد. کاغذ هایی با چگالی بالا ، کیفیت چاپ فوق العاده ای هم دارند. البته کاغذ هایی با چگالی پایین هم استفاده خود را دارند. هرچند در صنعت بسته بندی چگالی جرمی بالاتر ، مزیت محسوب می شود ، اما در بعضی محصولات هم چگالی باید تا حدی پایین باشد.

جمع بندی

در این مقاله مقدمه کوتاهی درباره کاغذ و تاریخچه آن خواندیم. سپس سراغ چگالی جرمی کاغذ و چگونگی محاسبه آن رفتیم. در نهایت به تأثیر این چگالی بر کیفیت کاغذ پرداختیم. شما هم اگر نکته ای در این باره می دانید ، با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا