انواع کارتن بسته بندی و کاربرد آنها

وقتی قصد کادو دادن به کسی را دارید چه خواهید کرد تا زیبا و شیک تر به نظر برسد؟ مسلما بسته بندی و قرار دادن آن در جعبه ای زیبا یکی از این راه ها است. بسیاری از خریدها را نیز در بسته بندی های رنگارنگ تحویل می گیریم. اینجاست که به اهمیت بسته بندی کردن پی می بریم. در این مقاله قصد داریم درباره انواع کارتن بسته بندی و کاربردهای هر کدام بیشتر بدانیم، پس تا پایان با ما همراه باشید.

علت محبوبیت کارتن در صنعت بسته بندی

در خانه هر کدام از ما حداقل یکی دو تا بسته کارتنی وجود دارد. این ورق کاربردی را با تبدیل به جعبه هایی برای بسته بندی در بسیاری از صنایع به کار می برند. در صنعت کارتن سازی ابتدا از رول های کاغذی ورقه های کارتنی را تولید کرده و در نهایت در به صورت بسته بندی های متنوع که مورد نیاز هر شغل و فعالیتی باشد، شکل داده و به بازار عرضه می شوند. کارتن در واقع یک محصول ضخیم 3 تا 5 لایه ای تهیه شده از ترکیب ورق های کاغذی و از جنس سلولوز بوده که کاربردی ترین ماده اولیه برای ساخت جعبه های بسته بندی به شمار می رود. این ماده به دلیل مناسب بودن برای محیط زیست و امکان استفاده مجدد جایگاهی ثابت در صنعت ساخت و ساز بسته بندی ها داشته و گوی سبقت را از نمونه های فلزی و پلاستیکی ربوده است.

معرفی انواع کارتن بسته بندی

با انواع کارتن بسته بندی در مدل های متفاوت آشنا شوید:

 1. کارتن های تاشو

کارتن بسته بندی مقوایی یا جعبه های مقوایی نیز نامیده شده که در اغلب مغازه ها و فروشگاه ها این نوع از کارتن به وفور استفاده می شوند. از بهترین مثال ها برای این مدل از کارتن، کارتن جای پیتزا است که سفارش داده و جلوی درب منزل خود تحویل می گیرید. این کارتن ها به صورت تا شده و مرتب به دست شما می رسند.

کارتن تاشو نقش ظرف مواد غذایی را در بسته بندی ها بازی می کنند که از طریق آن ها می توان غذا را به راحتی در فضای باز نیز جا به جا کرد آن هم بدون هیچگونه تماسی با دست. ارزان و سبک بودن این کارتن ها باعث شده تا از آن ها در صنایع مختلف به بهترین نحو استفاده شود. مزیت بزرگ این نوع جعبه را می توان امکان حمل و نقل بسیار ساده آن ها و آماده سازی در محل دانست. آماده سازی این نوع از کارتن بسته بندی معمولا نیاز به تخصص و تجهیزات خاصی نیز ندارد که کار را بسیار ساده تر می کند.

شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد های کارتن بسته بندی مواد غذایی

ساخت کارتن بسته بندی | کارتن لاین

 1. کارتن های دایکاتی

از دیگر انواع کارتن بسته بندی، دایکاتی ها هستند که با دستگاه های مخصوص ساخته شده و شکل خاصی نیز ندارند. این کارتن ها را اغلب برای بسته بندی کارتن های دسته دار، سوراخ دار، تلسکوپی و… استفاده می کنند. جعبه های خرید اینترنتی معمولا از این نوع هستند که می تواند چاپی نیز بنا به درخواست سفارش دهنده بر روی آن ها نقش بسته باشد.

کارتن بسته بندی دایکاتی | کارتن لاین

 1. کارتن های آسپتیکی

بسته بندی های کارتنی شیر یا آب میوه هایی که در فروشگاه ها عرضه می شوند در این دسته قرار دارند. این کارتن ها از ورقه های بسته بندی مایع فویل و پلی اتیلن بوده که از آن ها به عنوان پوشش و جلد مایعات استفاده می شود. اغلب خریداران این محصول شرکت های تولید محصولات لبنی هستند که به دلیل عمر زیاد و کم وزن بودن این کارتن ها آن ها را در روند تولیدات خود استفاده می کنند.

مقوای کاغذی که کارتن های اسپتیک را با آن می سازند ثبات و استحکام زیادی دارد. در این نوع از کارتن بسته بندی 6 لایه محافظتی از جنس های کاغذ، آلومینیوم و پلی اتیلن استفاده شده که این ساخت و ساز پر حجم را می توان در ظاهر آن شناخت. می دانیم که پلی اتیلن نقش نگهدارنده ماده درون بسته بندی ها را به عهده دارد. این ماده نه تنها در صنعت بسته بندی کارتن بلکه در اغلب صنایع نقش محافظ را داشته و به همین دلیل به وفور استفاده می شود. آلومینیوم نیز جهت جلوگیری از ورود اکسیژن و نور به داخل بسته بندی و حفظ طعم و بوی ماده استفاده می شود. حفظ خصوصیات مواد غذایی و نگه دارندگی از ویژگی های برجسته آن ها خواهد بود.

کارتن بسته بندی آسپتیکی | کارتن لاین

کارتن های بسته بندی سفت و محکم

این نوع را که کارتن های تنظیم یا سفت و محکم نیز نامیده می‌شوند، کاربردهای زیادی به ویژه در صنایع سنگین داشته که به ترتیب زیر شناخته می‌شوند:

 1. کارتن های راه راه
شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد کارتن و مقوا و روش های آزمایش آنها

تخته فیبر، تخته موج دار یا تخته ترکیبی، جعبه مقوایی قهوه ای ، جعبه حمل و نقل و بسته اصلی نیز گفته می‌شوند. همان کارتن هایی که در زمان نقل مکان کردن به خانه ای دیگر از آنها استفاده می کنیم از این نوع هستند. به دلیل جنس خوب آنها، در حمل و نقل به ویژه جابه جایی های سنگین بسیار پر طرفدار هستند. این جعبه ها علاوه بر مقاومت بالا در برابر وزن های نسبتا زیاد، در برابر ضربه نیز تا حدودی مقاوم هستند.

 1. کارتن های مونو

کارتن هایی با جنس راه راه و شبیه به جنس پارچه کبریتی بوده که اغلب در بخش های تجاری مورد استفاده هستند. طراحی و ساخت آن ها در شکل و اندازه های مختلف به بازار عرضه می شود.

کارتن های بسته بندی مونو | کارتن لاین

 1. کارتن های چند لایه

از نامش می توان حدس زد که کارتنی محکم و کاربردی بوده و در جابه جایی وسایل سنگین مثل یخچال و گاز بسیار کاربردی است. این کارتن در مقایسه با دو مدل قبلی مقاومت بالاتر، وزن بیشتر و ضربه پذیری بیشتری دارد و به سختی حالت خود را از دست می دهد.

 1. لمینت

لمینت یعنی چسباندن و همانطور که از نامش بر می آید در این نوع از کارتن یک بخش چسبیده شده وجود دارد. می پرسید یعنی چه؟ بسیاری از انواع کارتن بسته بندی از جمله انواع ای فلوت یا سی فلوت دارای یک لایه کرکره ای در داخلشان بوده که این لایه ناهموار مانع چاپ شدن یکدست و زیبای طرح و نوشته ها می شود. پس چاره چیست؟ برای چاپ طرح های زیبا و با کیفیت روی این کارتن ها ابتدا طرح را توسط دستگاه افست روی یک پوستر چاپ نموده و در نهایت آن را روی کارتن می چسبانند.

این‌گونه یک لایه زیبا، با کیفیت و مستقل روی سطحی ناصاف چسبیده؛ درحالیکه ظاهر یکدست خود را حفظ کرده است. این نوع از کارتن بسته بندی را که به صورت دو، سه، پنج لایه با فلوت های متنوع ساخته می شوند کارتن های لمینتی گفته می شود؛ اما این کارتن ها در چند مرحله تهیه می شوند؟

 • طراحی طرح چاپ شده روی کارتن
 • طراحی خط تیغه روی کارتن
 • ساختن قالب
 • زینک گیری
 • چاپ کردن پستر
 • سلفون کشی روی کل مقوا
 • عملیات لمینت
 • منگنه لبه ها
 • بسته بندی
 • ارسال به بازار
شاید برایتان مفید باشد >  چرا کاغذ و کارتن بازیافتی کیفیت خود را از دست می دهند؟

کارتن بسته بندی لمینت شده | کارتن لاین

 1. کارتن های پنجره ای

کارتن پنجره ای چند لایه را اغلب برای تزئین لوازم بهداشتی، آرایشی و تزئینی استفاده می کنند. به دلیل اینکه در طراحی این کارتن ها بخشی از آن را مانند پنجره باز می گذارند و محصول داخل بسته بندی مشخص است به این نام خوانده می شود.

تقسیم بندی کارتن های بسته بندی بر اساس شکل و اندازه

کارتن ها را بر اساس سایز و شکل می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. جعبه ساده چاک دار

این جعبه ها که از بالا و پایین چاک خورده و لبه ها در هم چفت می شوند از ساده ترین انواع جعبه های کارتنی هستند.

جعبه بسته بندی ساده چاک دار | کارتن لاین

 1. جعبه های نیمه شکاف دار

این کارتن نیز که از سمت بالا باز بوده و از دو طرف دارای شکاف هایی برای راحت تر بودن حمل آن است، در جابه جایی های سنگین مثل جابه جایی یخچال و لباسشویی استفاده می شود.

 1. جعبه سینی

همان جعبه هایی بوده که اغلب در میوه فروشی ها یا مغازه های خار و بار فروشی می بینید. البته بسته بندی های چندتایی محصولاتی مثل دلستر، رانی و آبمیوه ها نیز از این نوع هستند. این جعبه ها می توانند بنا به طراحی برای جای لیوان در سایزهای مختلف نیز برش خورده و آماده شوند.

جعبه کارتنی سینی | کارتن لاین

 1. جعبه بایگانی

این کارتن بسته بندی را در بایگانی اداره جات به وفور استفاده می کنند. قیمت مناسب و ماندگاری آن ها و همینطور استفاده راحت به خاطر داشتن درب جدا آن را در این اماکن پرطرفدار کرده اند. پایداری این جعبه ها بهترین دلیل برای استفاده آن ها در نگه داری پرونده ها و کاغذ های بایگانی مهم در ادارات و مراکز دولتی استفاده می شوند.

جمع بندی

تا اینجا با انواع کارتن بسته بندی و نحوه دسته بندی آن ها آشنا شدید. حال می توان هر زمان که به یکی از این جعبه های بسته بندی نیاز داشت با توجه به نوع نیاز و محصولی که قرار است در آن قرار داده شود مناسب ترین را انتخاب کرده و آن را از مراکز فروش کارتن تهیه کنیم. انتخاب با شماست که کدام یک جوابگوی خواسته شما خواهند بود.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا