کاربرد لمینت در چه صنایعی بیشتر است؟ | کارتن لاین

کاربرد لمینت در صنایع مختلف

کلمه لیمنت را احتمالا در جاهای زیادی شنیده اید. کاربرد لمینت در حرفه ها و صنایع مختلفی مانند دندانپزشکی ، صنعت چاپ ، صنعت تولید کفپوش ها و صنعت کارتن سازی دیده می شود. لمینت در لغت به معنای چسباندن است. در واقع لایه و پوششی است که روی یک لایه دیگر چسبیده شده و آن را در بر می گیرد. این لایه را معمولا جهت زیبایی بخشی و بالا بردن استحکام اشیاء به کار می‌برند.

مثلا در بسیاری از موارد برای زیبایی سازی مقواهای ای فلوت یا سی فلوت از لمینت استفاده می شود. این مقواها به دلیل کنگره داشتن فاقد سطحی صاف بوده و قابلیت چاپ روی سطح آنها وجود ندارد؛ بنابراین کار چاپ طرح ها را روی ورقه های گلاسه انجام داده و در صورت نیاز از روکش سلفون یا یووی استفاده کرده و این طرح را روی انواع مقوا های ای فلوت، سی فلوت و پنج لایه مورد نظر می چسبانند.

بیشترین کاربرد لمینت در صنعت چاپ و نیز کارتن سازی و بسته بندی دیده می شود و به وفور استفاده می شود. بسیاری از جعبه های تزئینی زیبا و دسته دار که برای بسته بندی کادو ها استفاده می کنیم از این نوع هستند. بنابراین کاربرد لمینت را در صنایع مختلف نباید دست کم گرفت.

لمینت همچنین مقاومت بالایی در برابر فشار و له شدگی ایجاد می کند. از طرفی هم از آسیب دیدن محصول در برابر رطوبت و نور و هر گونه ماده مضر جلوگیری می کند.

لمینت و کاربرد آن در صنعت چاپ

کاربرد لمینت در صنعت چاپ بسیار گسترده است. می پرسید چطور؟ به بنرهایی که در شهر نصب می شود دقت کرده اید؟ آری، بنرها نمونه ای از چاپ لمینتی هستند. صنعت چاپ و کارتن سازی در اینجا با نیز با هم برخورد دارند. در کارتن سازی ، مقوای چاپ شده را توسط دستگاه افست روی کارتن هایی از جنس های مختلف چاپ می کنند.

شاید برایتان مفید باشد >  چگونه کارتن بازیافتی را از کارتن با کیفیت تشخیص دهیم؟

همانطور که اشاره شد، لمینت یک ورق یا غشای نازک است که در صنعت چاپ روی پوشش های مختلف چاپ شده و بعد روی سطح مورد نظر کشیده می شود. یکی از ویژگی های این ورق این است که نقش محافظ را برای پوشش زیرین خود در برابر هر گونه چروک شدگی، پاره شدن یا تغییر فرم به واسطه رطوبت ایفا می کند؛ مانند کارت ها یا بروشور های لمینت شده در دستتان که پوششی سخت و ضخیم داشته و به راحتی خراب نمی شوند.

کاربرد لمینت در صنعت چاپ | کارتن لاین

روش های انجام لمینت

یکی از مهم ترین مراحل در بخش کارتن سازی های صنعتی استفاده از لمینت است. کاربرد کارتن لمینت را در بخش های مختلف بازار به ویژه در ساخت کارتن های دکوری و تزئینی نمی توان انکار کرد. البته کیفیت چسب لمنینت و نوع آن در دوام کارتن یا جعبه نقش موثری دارد. در صنعت کارتن سازی معمولا از دو نوع لمینت سرد و لمینت گرم استفاده می شود که هر کدام کارایی و ویژگی های خاص خود را دارند:

لمینت سرد

در لمینت سرد از یک لایه نازک استفاده می شود که چیزی مانند سلفون است و تصویر مورد نظر با استفاده از چسب و فشار توسط دستگاه روی سطح پرس می شود. لمینت سرد برای مواردی استفاده می شود که سطح مورد نظر برای چاپ حساس تر است و ممکن است با حرارت آسیب ببیند.

به طور کلی لمینت سرد را نیز می توان به دو نوع مات و براق تقسیم کرد.

لیمینت سرد مات بدون اینکه نیاز به حرارت و گرما باشد، روی سطح مورد نظر پرس می شود. لایه مورد استفاده در لمینت مات بسیار نازک و ظریف است؛ بنابراین نتیجه نهایی بسیار مطلوب خواهد بود.

شاید برایتان مفید باشد >  معرفی دستگاه های تست مقوا و کارتن

لمینت سرد براق نوع دیگر لمینت سرد است که مانند لمینت سرد براق نیاز به گرم کردن ندارد. در این نوع لمینت نیز لایه ای نازک روی سطح مورد نظر قرار می گیرد که بر خلاف مورد قبل، براق است.

این نوع لمینت در کارتن سازی نیز کاربرد دارد. دستگاه هایی که کار لمینت سرد را در صنعت کارتن سازی انجام می دهند کار لمینت سازی را برای مقواهای سینگل ، کارتن سه لایه و کارتن 5 لایه توسط چسب سیلیکات انجام می دهند. البته گاهی به جای استفاده از چسب سیلیکات ، از سلفون یا صحافی بر روی کارتن مورد نظر استفاده می کنند.

لمینت گرم

لمینت گرم نوع دیگر لمینت است که با استفاده از حرارت صورت می گیرد. این نوع لمینت نیز در نوع مات و براق وجود دارد.

لمینت گرم مات روشی متداول تر است. در این روش لمینت را بر اثر حرارت روی سطح مورد نظر قرار می دهند. لمینت گرم مات تصویری واضح تر ایجاد می کند، چرا که بازتاب نور در آن کم است. البته کاربرد لمینت گرم مات بیشتر برای سطوح بزرگ مانند استند ها یا سازه های نمایشگاهی است، چرا که این نوع لمینت انعطاف پذیری کمتری دارد.

لمینت گرم براق نوع دیگر است که شفافیت و درخشندگی بالایی دارد و جلوه زیباتری ایجاد می کند. اما انعکاس نور بالایی دارد؛ بنابراین تصویر به خوبی دیده نمی شود. همین امر باعث کاهش محبوبیت این نوع از لمینت می شود.

از انواع کارتن لمینت که به این روش لمینت می شوند می توان به کارت های هدیه و ویزیت، منو های غذا یا حتی پوسترها اشاره کرد. هر دو لمینت سرد و گرم در انواع مات و براق تولید می شوند و در بخش های جداگانه استفاده می شوند.

شاید برایتان مفید باشد >  استاندارد کارتن و مقوا و روش های آزمایش آنها

دستگاه لمینت | کارتن لاین

لمینت و در کارتن سازی ؟

یکی از صنایعی که بهره زیادی از لمینت می برد صنعت کارتن سازی است. واضح است که بسته بندی مناسب و زیبا اثر مثبت و عمیقی در ذهن مشتریان خواهد داشت. به همین خاطر، اغلب برای کالا های لوکس و گران قیمت در انتخاب بسته بندی ها حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. کارتن های لمینت گزینه‌ای جذاب و عالی برای این محصولات هستند، چرا که فاکتورهای زیبایی و جذابیت را به کارتن بسته بندی اضافه می‌کند.

در فرآیند تولید کارتن لمینت ابتدا طرح مورد نظر را از طریق چاپ افست روی مقوا چاپ کرده و بعد مقوای چاپ شده را لمینت می کنند.

از مزایای مهم کارتن های لمینتی نسبت به کارتن های معمولی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استحکام بالای کارتن
  • کیفیت بالا چاپ
  • شکیل بودن طرح و کارتن
  • به کار بردن دقت بالا در طرح ها

کارتن لمینتی؛ گزینه ای عالی برای بسته بندی های شیک | کارتن لاین

جمع بندی

همانگونه که گفته شد کاربرد لمینت تنها به یک صنعت محدود نمی شود. چرا که می تواند به شکل های مختلف در صنایع متفاوت به کار رود. صنعت چاپ و نیز کارتن سازی از جمله صنایعی هستند که بهره زیادی از لمینت برده اند. دیدیم که یکی از انواع کارتن های موجود در بازار، کارتن لمینت است که زیبایی، شفافیت و استحکام بیشتری نسبت به دیگر کارتن ها دارد. بنابراین در بخش های مختلف از جمله بسته بندی مواد غذایی و نیز بسته بندی کالاهای لوکس به عنوان انتخاب برتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر روی کاربرد لمینت در زندگی‌ امروزه بسیار گسترده و غیر قابل انکار است.

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Button اسکرول به بالا