چرا کاغذ و کارتن بازیافتی کیفیت خود را از دست می دهند؟ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

چرا کاغذ و کارتن بازیافتی کیفیت خود را از دست می دهند؟

برای افرادی که در صنعت کاغذ ، مقوا و کارتن فعالیت می کنند همواره این سوال وجود دارد که کیفیت کاغذ بازیافتی تا چه حد مناسب بوده و آیا می توان از آن برای تولید محصولات مختلف استفاده کرد یا خیر؟

سال ها است که بر امر بازیافت زباله های مختلف تاکید می کنند. این کار هم به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و هم اینکه از تخریب بیش از پیش محیط زیست جلوگیری خواهد کرد. در این میان بازیافت کارتن یکی از مهم ترین موارد و زباله های بازیافتی است.

چرا که ماده اصلی برای تولید کارتن ، کاغذ و مقوا چوب درختان مرغوب است. بنابراین هر اندازه که کارتن بیشتری تولید شود، در نهایت چوب بیشتری مصرف شده و درختان بیشتری نیز قطع خواهند شد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

علی رغم مزایای بسیار زیادی که بازیافت کارتن و کاغذ دارد، اما باید توجه کرد که این کار معایبی را نیز به همراه دارد. مهم ترین نکته در این خصوص آن است که کیفیت کاغذ بازیافتی معمولا نسبت به کاغذی که از چوب درختان تازه ساخته شده ، کمتر خواهد بود. این مساله برای کارتن بازیافتی نیز کاملا صدق خواهد کرد و تفاوتی بین آنها نیست.

اما در حین فرایند بازیافت چه اتفاقی رخ می دهد که در نهایت منجر به افت کیفیت کاغذ بازیافتی خواهد شد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به پاسخ این سوال برسید.

کاغذ و کارتن | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

منظور از بازیافت کاغذ و کارتن چیست؟

ابتدا بهتر است که بدانیم اساسا منظور از بازیافت کاغذ یا کارتن چیست. برای درک این موضوع بهتر است که ابتدا به بحث بازیافت و شناخت آن اشاره داشته باشیم. به طور کلی بازیافت فرایندی است که بر اساس آن ابتدا زباله ها و مواد غیرقابل استفاده شده و دور ریختنی به روش های مختلف جمع آوری می شوند. به طوری که هم اکنون افراد و شرکت های بسیاری در زمینه جمع آوری بازیافت زباله فعالیت می کنند.

اما در ادامه فرایند بازیافت ، مواد جمع آوری شده طی فرایندهای مختلف به مواد و محصولات دیگری در همان حوزه تبدیل می شوند. به نحوی که به صورت و نحو دیگری نیز بتوان از آنها استفاده کرد. این محصولات در حوزه های مختلف متفاوت هستند. به عنوان مثال ، ممکن است از طریق بازیافت کاغذ سفید و عادی به محصولات دیگری نظیر کاغذ باطله رسید.

بازیافت کارتن و کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

فرآیند بازیافت کاغذ و کارتن به چه صورت است؟

در اینجا نیز ما شاهد چندین مرحله مختلف هستیم که بر کیفیت کاغذ بازیافتی تاثیر گذار است . اولین مرحله آن است که کاغذ های باطله ، مقوا ها و کارتن های دور انداخته شده به روش های گوناگون جمع آوری شوند. در برخی مواقع شرکت های بازیافت کاغذ و کارتن خود اقدام به این کار می کنند. در بسیاری از مواقع نیز معمولا این کار از طریق افراد یا شرکت های واسطه صورت خواهد گرفت.

بعد از آن کاغذ ها و کارتن های جمع آوری شده به مرکز بازیافت کاغذ و کارتن انتقال داده می شوند. در اینجا طی چندین مرحله عملیات بازیافت کارتن یا کاغذ صورت می گیرد. البته در بسیاری از مواقع معمولا کارگاه های مختلف اقدام به جمع آوری کاغذ و کارتن می کنند.

سپس مقداری آنها را مرطوب کرده و بعد از پرس کردن راهی کارخانه بازیافت می کنند. در برخی از مواقع دیگر نیز صفر تا صد این کار توسط کارخانه بازیافت صورت خواهد گرفت. بعد از انتقال کاغذ یا کارتن به کارخانه بازیافت ، در اولین مرحله باید آن را به خمیر تبدیل کنند. این کار از طریق دستگاه های مختلف و به کمک آب صورت خواهد گرفت.

البته معمولا کارخانه های بازیافت قبل از فرایند خمیر کردن کارتن یا کاغذ اقدام به جداسازی سایر ضایعات دیگر نظیر مواد پلاستیکی یا اشیاء بزرگ می کنند. اما همچنان فیلتر و صافی کردن خمیر در مراحل بعدی صورت می گیرد.

در مرحله خمیر کردن معمولا کارتن یا کاغذ مربوطه را وارد مخزنی به نام هیدروپالین می کنند و به آن آب اضافه می کنند. در این مرحله مقدار قابل توجهی از دیگر ضایعات جداسازی می شود.

اما در مرحله بعدی محصولی که به دست آمده را در درون مخزن و دستگاه دیگری به نام توربوسپراتور می کنند. این دستگاه سرعت بسیار بالایی داشته و باعث می شود تا دوباره بسیاری از ناخالصی های موجود در ضایعات کاغذ یا کارتن از آنها جداسازی شود.

در مرحله بعد بعدی از مواد شیمیایی سولفات آلون یا نشاسته را به محصول به دست آمده اضافه خواهند کرد. این کار بیشتر برای استحکام کاغذ و همچنین زیباتر کردن آن است. در ادامه محصول به دست آمده را در برابر ارتعاشات مختلف قرار می دهند تا دوباره برخی از ناخالصی های دیگر آن جدا گردد.

بعد از طی برخی اقدامات دیگر خمیر به دست آمده وارد ماشین کاغذسازی می شود. هدباکس در ماشین کاغذسازی وظیفه حساسی را بر عهده دارد. در اینجاست که میزان ضخامت و همچنین کیفیت کاغذ یا کارتن بازیافت شده مشخص خواهد شد.

برای بازیافت کردن کاغذ یا کارتن مراحل دیگری را نیز باید طی کرد. از جمله این مراحل می توان به آب گیری کاغذ ، پرس کردن آن و برخی موارد دیگر اشاره کرد تا در نهایت کاغذ یا کارتن بازیافت شده تولید شود.

ما در سطور بالا به مراحل مختلف بازیافت کاغذ و کارتن اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم تا به کیفیت کاغذ بازیافتی بپردازیم و اینکه تحت چه شرایطی این کیفیت افت خواهد کرد.

فرآیند بازیافت کاغذ و کارتن

دلایل افت کیفیت کاغذ بازیافتی چیست؟

قبل از هر چیزی بد نیست اشاره کنیم که بازیافت کردن محصولات مختلف معمولا در اکثر موارد منجر به افت کیفیت محصولات جدید خواهد شد و این مساله صرفا مربوط به کیفیت کاغذ بازیافتی یا کارتن بازیافتی نیست.

اما در خصوص کیفیت کارتن بازیافتی یا کاغذ بازیافتی باید گفت که این مساله معمولا تا حد زیادی بستگی به مواد اولیه یا همان کارتن های ضایعاتی دارد. چنانچه این کارتن ها و کاغذ های ضایعاتی از کیفیت مناسب تری برخوردار باشند، معمولا محصول به دست آمده حاصل از بازیافت آنها باکیفیت تر خواهد بود و برعکس. با این در هر حالتی معمولا کیفیت کاغذ یا کارتن بازیافتی کمتر از نمونه اولیه آن خواهد بود. در بهترین حالت ممکن است کیفیتی تقریبا مشابه با کیفیت نمونه اولیه خود داشته باشد.

کیفیت کاغذهای بازیافت شده | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

مساله دیگر در خصوص افت کیفیت کاغذ بازیافتی به پایین بودن کیفیت مواد اولیه برمی گردد. چرا که در هر حالت باز هم مواد اولیه یا همان کارتن ها و کاغذ های ضایعاتی کیفیت پایینی دارند. بنابراین محصولات به دست آمده حاصل از آنها نیز کیفیت نمونه های اولیه را نخواهند داشت.

موضوع دیگر در خصوص افت کیفیت کاغذ بازیافتی مربوط به ناخالصی هایی است که درون آن وجود دارد. ناخالصی های متعددی از قبیل مواد پلاستیکی ، منگنه و موارد دیگر باعث می شود تا در نهایت باز هم محصول بازیافتی به دست آمده کیفیت لازم را نداشته باشد.

گذشته از این موارد باید در نظر بگیریم که کاغذ یا مقوای مصرف شده به نوعی تا حد زیادی عمر و کیفیت خود را از دست داده است. این در حالی است که در حین فرایند بازیافت نیز اقدامات دیگری روی آن صورت می گیرد که باعث افت بیش از پیش کیفیت آن خواهد شد.

علی رغم کاهش کیفیت کاغذ بازیافتی ، تجارت کارتن های بازیافتی بسیار رونق دارد. زیرا برخی از محصولات به گونه ای است که ارزش چندانی ندارند تا از کارتن تولید شده با چوب درختان ساخته شوند. برای مثال در ساخت شانه تخم مرغ از کاغذ های بازیافتی استفاده می شود. در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دادیم که چرا کیفیت کاغذ بازیافتی نسبت به نمونه اولیه خود پایین تر است و دلایل افت کیفیت کارتن های بازیافتی چیست. لازم به ذکر است که با وجود این افت کیفیت، باز هم کاربردهای گستره ای برای کارتن های بازیافتی وجود دارد.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا