گرماژ مقوا چیست | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

گرماژ مقوا چیست + ویدئو

در این متن به شما می گوییم که گرماژ مقوا یا گرماژ کاغذ یعنی چه و چگونه محاسبه می شود؟

مقوا یا همان کاغذ چند لایه به نسبت سخت تر محکم تر از کاغذ است و با فرایندی شبیه کاغذ تولید می شود. همان طور که می دانیم  از مقوا برای بسته بندی های مختلف ، جلد کتاب ، بسته بندی و بسیاری کاربرد های دیگر استفاده می شود.

اما باید بدانیم که برای یک بسته بندی مناسب ، استاندارد های گوناگونی باید رعایت شود تا بسته بندی ما به اندازه کافی استحکام لازم را داشته باشد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

مهم ترین این استانداردها کمترین میزان استقامت مواد ، مقاومت مقوا در مقابل پاره شدن ،  و نوع آن است که مستقیما به گرماژ کاغذ مربوط است.

ما در زندگی روزمره با مقوا های مختلفی سروکار داریم که هرکدام از آن ها گرماژ های مختلفی دارند و برای مصارف متفاوت از هم به کار می روند. در این مقاله سعی داریم به وزن مقوا های مختلف که مهم ترین فاکتور در تعیین کیفیت آن است بپردازیم.

تعریف گرماژ مقوا

گرماژ مقوا مهم ترین فاکتور برای تعیین کیفیت کاغذ یا مقوا است و به وزن مقوا یا بهتر بگوییم به جرم مقوا در واحد سطح گفته می شود و واحد آن g/m2 است.

طبق این رابطه هرچقدر وزن مقوا بیشتر باشد صورت کسر بزرگ تر شده درنتیجه گرماژ مقوا بیشتر می شود و این بدین معنی است که این کاغذ از استحکام و کیفیت بالاتری برخوردار است.

گرماژ مقوا از ۱۸۰ تا ۶۰۰ گرم متغیر است. به عنوان مثال اگر گرماژ مقوا ۲۳۰ گرم باشد این مفهوم را به ما می رساند که یک مترمربع از آن دارای جرمی برابر ۲۳۰ گرم است. این یک راهنمایی سر راست در مورد مفوم گرماژ کاغذ است.

نحوه محاسبه گرماژ مقوا

برای استفاده بهینه از مقوا باید از ویژگی ها و مشخصه های آن اطلاعات کامل داشته باشید. یکی از این مشخصه ها برای شناخت مقوا گرماژ آن است که به راحتی می توانید با استفاده از رابطه زیر برای اندازه گیری گرماژ مقوا اقدام کنید.

g=(m/A)×106

در رابطه بالا در واقع اندازه گیری گرماژ مقوا مساوری است با ضرب جرم کاغذ در مساحت کاغذ بر حسب میلی متر مربع که حاصل ضرب این عدد می بایست در عدد ۱۰۶ ضرب گردد.

g : گرماژ
m : جرم کاغذ برحسب گرم
A : مساحت کاغذ برحسب میلی متر مربع

انواع مقوا و گرماژ آنها | شرکت کارتن لاین

 

گرماژ انواع مقوا

مقوا انواع زیادی دارد و با توجه  معیار های مختلفی از جمله گرماژ ، به دسته های مختلف تقسیم می شود. حال به بررسی انواع مقوا و گرماژ آنها می پردازیم:

گرماژ مقوا های پشت سفید

سطح زیرین این مقوا روکش سفیدی دارد که در تولید جعبه هایی با این نوع مقوا روکش سفید سطح داخلی جعبه را تشکیل می دهد. این موضوع جلوه بسیار مناسبی به جعبه می دهد.

به همین دلیل از آن برای بسته بندی محصولاتی استفاده می شود که محتویات داخل جعبه قابل رؤیت است.

این نوع مقوا ازنظر بهداشتی و ظاهری دارای پارامتر های مناسب تری نسبت به مقوای پشت طوسی هستند.

در صنایعی مثل داروسازی ، غذایی و بهداشتی استفاده می شوند ازجمله کاربرد های آن می توان به تولید جعبه های دارویی ، آرایشی و بهداشتی شیرینی ، سیگار و جعبه انواع حبوبات اشاره کرد.

گرماژ مقوا در این نوع از ۱۸۰ گرم تا ۵۰۰ گرم متغیر است.

مزیت ها: از مزیت های این نوع مقوا نسبت به مقوا های پشت طوسی می توان به مقاومت بالای آن در برابر خم کردن اشاره نمود. همچنین براقیت و قابلیت چاپ بالای این مقوا در پشت و روی آن ها.این نوع مقوا معمولاً به صورت رول و شیت تولید می شوند.

گرماژ مقوای پشت طوسی

این نوع مقوا همان طور که از نامش پیداست یک طرفش طوسی و سمت دیگر آن سفید است و چون از مواد بازیافتی ساخته می شود برای بسته بندی هایی مناسب است که ازنظر بهداشتی اهمیت چندانی ندارند؛ مثل جعبه قطعات صنعتی و الکترونیکی ، جعبه پوشاک ، جعبه اسباب بازی ، جعبه کفش و جعبه چوب کبریت.

این نوع مقوا محکم تر از کاغذ است و بهتر تا می شود، به راحتی بریده و فرم داده می شود، سبک است و چون مقاومت آن خوب است در صنعت بسته بندی مورداستفاده قرار می گیرد.

این نوع مقوا در گرماژ های متفاوتی تولید می شود. گرماژ های مدنظر برای این نوع ۱۸۰ گرم ، ۲۳۰ گرم ، ۲۵۰ گرم ، ۲۸۰ گرم ، ۳۰۰ گرم ، ۳۵۰ گرم ،۴۰۰ گرم ، ۴۵۰ گرم و ۵۰۰ گرم است.

درواقع بسته به وزن کالایی که در آن قرار می گیرد وزن مقوا هم متفاوت است. به عنوان مثال:

گرماژ مقوای ۱۸۰ تا۲۳۰ گرم برای لمینت (حمل مایعات) و کارتن های صادراتی استفاده می شود.گرماژ ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم در صنایع بهداشتی ( جعبه دستمال کاغذی ) مورداستفاده قرار می گیرد.

البته لازم به ذکر است که با توجه به سایز و وزن و تعداد دستمال ها گرماژ مقوا متغیر است. مثلا:

  • برای در گرماژ جعبه دستمال کاغذی ۲۰۰ برگی از یک مقوای ۲۸۰ گرمی استفاده می شود.
  • گرماژ ۳۵۰ گرم تا ۴۰۰ گرم برای جعبه پودر لباسشویی ، صابون ، یا کالا هایی تا وزن ۹۰۰ گرم استفاده میشوند.
  • گرماژ ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم برای کالا هایی که وزن بالای یک کیلوگرم دارند مناسب است مثل لنت ترمز ، کالا های چینی و شکستنی و جعبه های تزیینی.

بیشتر این مقوا ها وارداتی هستند. واردات کاغذ و مقوا از کشور هایی مثل کره ، اندونزی ، هند و چین انجام می شوند.

مقوای پشت طوسی کره ای شامل برند های اسبی ، هانسول ، اژدها ، ببری و پاندا می باشد.

نوع دیگری از مقوا های پشت طوسی دوبلکس در بازار موجود است که دو لایه بوده و این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به یکدیگر چسبانده می شود.

در کل مقوا های پشت طوسی به دلیل بازیافتی بودن لایه زیرین از نظر بهداشتی چندان قابل قبول نیستند ولی به دلیل شفافیت رویه آن و قابلیت چاپ بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و معمولاً به صورت رول و شیت تولید می شود.

گرماژ مقوا های پشت طوسی | شرکت کارتن لاین

گرماژ جعبه مقوایی گلاسه

این مقوا از هر دو طرف بافت یکسانی دارد و ازلحاظ کیفیت با مقوای ایندربرد برابری می کند.

برای ساخت محصولاتی که وزن پایینی دارند مثل جعبه های دارو و چای کیسه ای استفاده می شوند.

به دلیل بافت نرم و دانسیته پایین آن کمتر در صنایع بسته بندی مورداستفاده قرار می گیرند.

گرماژ مقوا در این نوع ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است یکی دیگر از ویژگی های خوب این نوع مقوا قابل بازیافت بودن آن است.

گرماژ مقوای گریس گارد

در این نوع مقوا چون از یک مانع برای تماس با محصول غذایی استفاده شده است در صنعت بسته بندی غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

مثل بسته بندی غذا های منجمد ، انواع نان و شیرینی ، بسته بندی میگو و در کل بسته بندی هایی که جعبه در تماس مستقیم با غذا است مثل میوه و سبزیجات. گرماژ مقوا در این نوع از ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم متغیر است.

گرماژ مقوای lvory board

به نوعی دیگر از مقوا ها می رسیم که در مقایسه با دیگر انواع آن ها بالاترین کیفیت را در بین مقوا های بهداشتی دارا هستند و نام تجاری آن lvory board است.

این مقوا در ایران با نام ایندربرد شناخته می شود در تولید این مقوا از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. به همین دلیل جهت استفاده در تمام بسته بندی های بهداشتی به کار می رود.

یکی از کاربردهای مشهور مقوای ایندربرد در تولید جعبه مقوایی ماسک یا جعبه مقوایی ایندربرد ماسک است. 

به دلیل کیفیت بالا ، قیمت تمام شده آن نسبت به دیگر مقوا ها بالاتر است.

در قسمت میانی این مقوا از مواد بازیافتی مثل مقوای پشت طوسی استفاده شده است و در دو طرف دیگر لایه پالپ سفید یا نخودی است.

هرچقدر درصد پالپ استفاده شده بیشتر باشد این لایه ضخیم تر بوده و مرغوبیت مقوا بالاتر می رود.

این نوع مقوا جهت بسته بندی محصولاتی که ازنظر بهداشتی حساسیت بسیار بالایی دارند استفاده می شود مثل محصولات دارویی ، مواد غذایی خاص و محصولات آرایشی بهداشتی.

از دیگر ویژگی های برتر آن نسبت به دیگر نمونه های کاغذ و مقوای موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقوای ایندربرد نسبت به سایر انواع کاغذ و مقوا براق تر است.
  • سختی و استحکام بالاتری نسب به سایر انواع مقوا دارد.
  • بهداشتی تر است
  • کاغذ ایندربرد چگالی جرمی بالاتری دارد.

بالا بودن چگالی جرمی کاغذ یعنی در اثر خم شدگی شکسته نشده و ترک برنمی دارد، به همین دلیل جعبه هایی که با این مقوا ها ساخته می شوند استحکام بسیار بالاتری نسبت به جعبه های دیگر دارند.

در پایان باید گفت که از دیرباز مقوا جهت بسته بندی کالا های مختلف استفاده می شده و تا به امروز شاهد پیشرفت های بسیاری چه از نظر مواد اولیه و چه ازنظر طرح و شکل در این صنعت بوده ایم.

علاوه بر آن تولید و ساخت مقوا ارزان و مقرون به صرفه است و چون گرماژ مقوا ها کم است ، یک ماده ارزان قیمت و پرمصرف در صنعت حمل و نقل به شمار می آید .

در ویدئوی زیر می توانید تست گرماژ گاغذ را مشاهده کنید و یاد بگیرید:

همان طور که در توضیح انواع کارتن و مقوا ذکر شد درصورتی که کاغذ یا مقوا با پلیمر های مصنوعی پوشانده شود تا در مقابل بخارآب ، روغن و هوا مقاومت بیشتری داشته باشد قابلیت تجزیه پذیری آن کاهش می یابد و گرماژ مقوا در مجموع افزایش خواهد داشت.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا