جنس انواع کارتن بسته بندی | کارتن لاین

جنس ورق کارتن های بسته بندی

جعبه های کارتنی را اولین بار آمریکایی ها در سال 1985 به کار بردند. این جعبه های بسته بندی ارزان و سبک کاربرد زیادی در بخش های مختلف زندگی داشتند. به همین خاطر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کارتن ها را می توان بازیافت کرد که این نشانه ای عالی برای حجم بالای درخواست این جنس از جعبه ها است. اما آیا جنس کارتن بسته بندی در همه انواع آن یکسان است؟

مسلما اینگونه نیست؛ این جعبه ها از ورقه های متنوع با جنس های مختلف تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. در ادامه این مطلب انواع ورق های مورد استفاده در کارتن سازی و کاربرد هر جنس ورق را در تولید کارتن های بسته بندی بررسی خواهیم کرد. پس اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید حتما با ما همراه باشید.

انواع ورق مورد استفاده در کارتن سازی

کارتن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام، از جنس های مختلفی تولید می شوند. در ادامه انواع ورق های مورد استفاده در تولید کارتن را بررسی خواهیم کرد.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین
 • ورق کارتن ایندربرد

به این جنس از ورقه کارتن ایندربرد نیز گفته می شود. اگرچه به احتمال زیاد این نام را اصلا نشنیده یا خیلی کم شنیده اید، اما از پرکاربردترین نوع مقوای مصرفی برای کارتن بسته بندی هستند. این مقوای سفید رنگ در گرماژ های متنوع تولید شده و اغلب به عنوان مقوای بهداشتی مورد استفاده قرار می­ گیرد.

مقوای ایندربرد جنس ، بافت و قیمتی مناسبی داشته به همین دلیل اغلب در بسته بندی های دارویی و غذایی استفاده می شود.

 • ورق پشت طوسی

دیگر جنس کارتن بسته بندی پرکاربرد، ورق کارتن پشت طوسی است. یک طرف این مقوا سفید و روی دیگرش به رنگ طوسی بوده که علت نامگذاری مقوا به این عنوان است. مقوای پشت طوسی کاربرد زیادی در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف دارد.

مقوای پشت طوسی دو لایه که به آن دوبلکس نیز می گویند، از دو لایه کاغذی شکل گرفته که این دو لایه را با استفاده از صفحه های مخصوصی که مرطوب هستند به هم می چسبانند.

این نوع از مقوا که یا خیلی سخت یا خیلی نرم هستند را در ساخت و تهیه جعبه های نسبتا کوچک تر استفاده می­کنند از جمله: جعبه کبریت یا پاکت سیگار را می توان مثال زد. از جمله دیگر ویژگی های این مقوا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شفافیت
 • داشتن ظرفیت چاپ بالا
 • بسته بندی در پالت و لایه های فیلم پلاستیکی
 • بسته­ بندی به صورت رول شده و ورقه ای
 • قابلیت بازیافت
 • عدم قابلیت استفاده در بسته بندی مواد غذایی و دارویی

تولید کارتن بسته بندی از ورق پست طوسی | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

 • مقوای پشت سفید

این جنس کارتن بسته بندی نیز که در سطح داخلی آن ها روکش سفید رنگی وجود دارد، در وزن های مختلف از جمله 230 ، 250 ، 280 ، 300 ، 350 ، 400 و 500 گرمی تولید می شود. این مقوا را به دلیل کیفیت بالاتری که نسبت به مقوای پشت طوسی دارد می توان در تولید جعبه های دارویی و بسته بندی غذایی نیز استفاده کرد.

 • کاغذ گلاسه

کاغذ های گلاسه را که قطعا می شناسید. این کاغذها یکی از مرغوب ترین نوع از کاغذها هستند. ورق های گلاسه نیز از جمله مواردی است که در صنایع مختلفی از جمله کارتن سازی کاربرد دارد.

هر چه گرماژ مقوا و کاغذ گلاسه در سطح بالاتری باشد، از کیفیت بالاتری برای چاپ روی آن برخوردار خواهد بود.

معمولا از کاغذهای گلاسه سنگین برای ساخت جعبه ­هایی که رنگ بیشتری در طراحی آن ها به کار رفته است، استفاده می کنند.

این کاغذ را به دلیل زیبایی و شفافیت در کارهای هنری یا ساخت جلد و متن کتاب نیز استفاده می کنند. جعبه های تزئینی اغلب از این کاغذ تهیه می شوند.

کاغذ های گلاسه در دو نوع موجود هستند:

 • کاغذ گلاسه مات
 • کاغذ گلاسه براق

نکته! ورق های فیبر موج دار نیز که زیر مجموعه ورقه های فایبر گلاس و از نوع گلاسه ها هستند، در دو نوع صاف و موج دار به وفور استفاده می شوند.

استفاده از کاغذ گلاسه در تولید کارتن بسته بندی | کارتن لاین

 • ورق لمینتی

از دیگر انواع و جنس کارتن بسته بندی ، ورق لمینتی است. این مقوا خاصیت چسبندگی بالایی دارد؛ به این معنی که می‌­توان یک مقوای چاپ شده را روی آن چسباند.

کارتن های لمینتی که از این نوع ورقه ساخته می شوند ؛ در واقع کارتن لمینتی به کارتن هایی گفته می شود که این ورق های چاپ شده را روی آن ها می چسبانند؛ به نحوی که پستی و بلندی های کارتن مشخص نبوده و کاملا صاف و یکدست است.

این مقواها را در هنگام تولید کارتن و با توجه به محصولی که قرار است در آن قرار گیرد، به فلوتینگ یا سینگل لمینت می‌کنند که استحکام بالایی نسبت به سایر کارتن ها دارند. اما فلوتینگ و سینگل چه مشخصاتی دارند؟

 • کاغذ فلوتینگ و ویژگی­ های آن

فلوتینگ یک محصول کاملا بازیافتی و تشکیل شده از کاغذ و مقواهای باطله بوده و از نمونه های کاربردی در بین انواع ورق کارتن است؛ به همین خاطر بیشترین کاربرد را در این صنعت یعنی کارتن سازی دارد.

این جنس کارتن بسته بندی به رنگ­ های نخودی و قهوه ای و در گرماژ های نسبتا بالا ، آن هم به صورت رول شده و با عرض های مختلف تولید می شود.

انواع این مقوا شامل موارد زیر هستند:

 • کنگره دار یک طرفه
 • کنگره دار یک دیواره (تک جداره)
 • کنگر دار دو دیواره
 • کنگره دار سه دیواره

ورق های سه لایه را عموما در تهیه نوعی از جعبه های بسته بندی استفاده می کنند که از دو کاغذ لاینر تشکیل شده و این کاغذ از بالا و پایین به یک کاغذ فلوت دار چسبانده شده است.

کاغذ فلوتینگ و ویژگی­ های آن | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

اما سوال دیگر این است که چند نوع فلوت و با چه ویژگی هایی در ورق های کارتنی استفاده می شوند؟

در جدول زیر انواع فلوت ها ، کاربرد آنها و همینطور ضخامت کارتن بسته بندی تولید شده از این ورقه ها بررسی شده است :

نوع فلوت به کار رفتهکاربرد فلوتضخامتتعداد فلوت استفاده شده در هر متر
Aدر بسته بندی کالاهای بسیار شکننده و ضربه پذیر4.8108
Bدر بسته بندی های با جذب و مقاومت نسبتا بالا3.2154
Cدر بسته بندی هایی با جذب بالا4128
Eورق های نازک و نسبتا کم کاربرد1.6295
Fبا کاربرد نادر0.8420
 • جعبه لمینتی سینگل فیس و ویژگی ­های آن

جعبه لمینتی سینگل فیس را در سه ردیف E فلوت ، B فلوت و C فلوت تولید می کنند. در این جنس کارتن بسته بندی قسمت زیرین از دو لایه فلوتینگ و فیس شکل گرفته و سطح لمینت شده به عنوان سومین لایه بر روی فلوتینگ قرار می گیرد و سه سطح دیگر را کامل می نماید.

 • جعبه­ لمینتی سه لایه و ویژگی­ های آن

جعبه لمینتی از انواع بسته بندی های کاربردی است که در کلاس های C ، B ، A و E فلوت تولید می شوند. در جعبه های لمینتی سه لا ، زیره آن ها از سه لایه فلوتینگ و دو سطح فیس تولید شده و سطح لمینت شده به عنوان لایه چهارم بر روی سطوح فیس شده قرار گرفته و اینگونه یک ورقه چند لایه را شکل می دهند که در کارتن سازی بسیار مناسب است.

 • جعبه لمینتی پنج لایه و ویژگ های آن

از لایه های B ، E و C فلوت بیشتر استفاده کرده که جنس لایه های بالایی در مرغوبیت لایه زیرین آن بسیار موثر است. این نوع جنس کارتن ، استحکام و مقاومت بالایی به جعبه داده که در مقایسه با دو نوع قبلی از نظر ضخامت کارتن بسته بندی در سطح بالایی قرار دارد.

جنس لمینتی در کارتن بسته بندی | کارتن لاین

برای سفارش کارتن لمینتی به بالاترین کیفیت با کارشناسان ما در کارتن لاین تماس بگیرید.

جمع بندی

دیدیم که کارتن های بسته بندی مورد استفاده ما از مقواهایی با جنس های مختلف تهیه می شوند. این مقواها با توجه جنس و نوع ساختار ، کاربردهای مختلفی داشته و در تهیه کارتن های بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. شناختن انواع ورق کارتن و جنس کارتن بسته بندی به استفاده درست ما از این جعبه ها کمک شایانی خواهد کرد. چراکه می توانیم با توجه به نیاز بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا