شرایط نگهداری کاغذ و مقوای کارتن سازی در انبار | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

شرایط نگهداری کاغذ و مقوای کارتن سازی در انبار

صنعت کاغذ سازی سالیان سال است که در ایران وجود داشته و طی گذر زمان گسترش پیدا کرده است. به دلیل کاربرد های وسیع کاغذ در صنایع گوناگون و ضروریت نیاز این ماده در اکثر مشاغل ، واجب است که در خصوص نگهداری کاغذ و مقوا اطلاعات لازم را داشته باشید.

خوشبختانه امروزه با بهره گیری از علم و تکنولوژی روش های متعددی برای نگهداری از آن ها وجود دارد. این روش ها تمامی مشکلات ادوار گذشته را حل کرده و با سرعت هر چه تمام تر در حال تغییرات بیشتر است.

استفاده از دستاورد های جدید و همگام شدن با تغییرات انجام شده ، برای تمامی کسانی که به نوعی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند بسیار مهم و ضروری است. ما در این نوشتار قصد داریم به عوامل محیطی مختلفی که به ساختار کاغذ آسیب وارد می کند بپردازیم و تمامی شرایط استاندارد نگهداری کاغذ ها را بیان کنیم.

سفارش کارتن بسته بندی
در :: کـــارتن لایـــن ::

ما تنها یک کارتن سازی نیستیم
ما یک مشاور در زمینه بسته بندی هستیم. ما از ابتدای فرآیند تصمیم گیری تا تحویل کارتن بسته بندی در کنار شما هستیم.

مشاوره رایگان : ۸۲۱ ۸۲۲ ۲۲ ۰۲۱
شرکت کارتن سازی کارتن لاین

اگر می خواهید کتاب های کتابخانه ی شما و یا کاغذ های کارخانه تان از بسیاری از آسیب های محیطی در امان بمانند ، حتما این مقاله را بخوانید.

ساختار کاغذ چیست؟

سلولز از مهم ترین ترکیبات کاغذ به شمار می آید. الیاف سلولزی به صورت فشرده و نامنظم داخل یکدیگر قرار گرفته و این ابزار نوشتن را تشکیل می دهند. کاغذ از خمیر کتان ، کنف ، پنبه و … ساخته می شود. از مهم ترین گیاهانی که برای تهیه ی کاغذ استفاده می شوند ، می توان بامبو ، درخت اکالیپتوس ، راش ، شاه بلوط ، صنوبر ، سپیدار و … را نام برد.

مرغوبیت این کالا به مواد اولیه ای که در ساخت آن به کار رفته است بستگی دارد. درجه ی کیفی کاغذ های مختلف با توجه به نوع مصرف آن ها با هم متفاوت است. انواع مختلف این محصول ، از لحاظ مقاومت ، بهداشتی بودن ، صافی و یکدستی ، ضد آب بودن و کیفیت چاپ روی کاغذ با هم فرق دارند. کاغذ های نامرغوب سطح ناهمواری دارند و عمل نوشتن و چاپ روی آن ها بسیار مشکل است.

درجه ی شفافیت این کاغذ ها کم بوده و در برابر سوراخ شدن و پارگی مقاومت کمی از خود نشان می دهند. علاوه بر آن در مقابل نور و رطوبت دوام چندانی ندارند. در ادامه می خواهیم به تمامی عوامل آسیب زایی که در پایین آوردن کیفیت کاغذ و تخریب آن نقش دارند بپردازیم و روش های نگهداری کاغذ در کارخانه ها را بیان کنیم.

نگهداری کاغذ و مقوا | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

رطوبت و دمای نامناسب ، مهم ترین عوامل آسیب زا

هنگام انبارداری کاغذ و جاب ه جایی کارتن ها به محل دیگر نمی توان از اثرات دما و رطوبت چشم پوشی کرد. از دهه های پیشین نیز بسیاری از متخصصان برای اندازه گیری این دو اثر زیانبار روی ترکیبات کاغذ ، اندازه گیری های زیادی انجام دادند و برای تنظیم دما و رطوبت محیط ، استانداردهایی را تعریف کردند.

رطوبت عامل آسیب زایی است که به بافت های کاغذی حمله کرده و عمر کاغذ را کم می کند. به همین دلیل برای نگهداری کاغذ ها ، کتاب ها و اسناد و مدارک مهم ادارات ، باید از شیوه های نگهداری آن ها کاملا آگاه باشیم تا کیفیتشان در طی گذر زمان حفظ شود.

بدیهی است که رطوبت و دمای محیط روی فرایند های تکمیل و مراحل چاپ روی کارتن ، کاغذ و مقوا های مختلف اثر گذار است. عدم نگهداری کاغذ و در نتیجه رطوبت بیش از حد باعث کیفیت بد چاپ ، ترکیب نادرست رنگ ها و یا چروک شدن کاغذها می شود. این اثرات در شرایط نامساعد دمایی ، نظیر گرما یا سرمای بسیار بالا تشدید می شود.

استفاده از کاغذ های خیس در دستگاه های فتوکپی ، باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه می شود. در چنین شرایطی ، دستگاه قادر به جدا کردن صفحات از یکدیگر نبوده و کاغذ های خروجی چروک می شوند. این موارد می توانند در کارکرد دستگاه کپی اختلال ایجاد کرده و هزینه های بیشتری را به همراه داشته باشند.

در مقابل اگر میزان رطوبت محیط از یک حد مجاز کم تر باشد ، اثرات نامطلوبی روی کیفیت کاغذ ها باقی می گذارد. پیگیری این موضوع در سرمای شدید هوا از اهمیت بیشتری برخوردار است. در فصول سرد سال سیستم های گرمایشی ، هوای محیط داخل را خشک می کنند.

خشکی بیش از حد هوا ، الکتریسیته ی ساکن در کاغذ ها ایجاد می کند. لبه های کاغذ چروک می خورد و ممکن است هنگام قرار گرفتن در دستگاه چاپ ، ورقه ها به هم چسبیده باشند. اما در این مواقع راهکار چیست؟ آیا روشی برای تنظیم بخار و رطوبت موجود در هوا وجود دارد؟ اگر می خواهید به پاسخ این سوالات برسید ، در ادامه همراه ما باشید.

تاثیر رطوبت بر کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

استفاده از دستگاه های تنظیم رطوبت هوا برای نگهداری کاغذ و مقوا

بسیاری از کارخانه ها برای تنظیم بخار و رطوبت موجود در هوا مجبورند که از دستگاه های رطوبت سنج استفاده کنند. این دستگاه مقدار نم موجود در هوا را اندازه می گیرد. دقت اندازه گیری این وسیله در انواع مختلف آن متفاوت است.

بسیاری از مدل های صنعتی رطوبت سنج ، بر اساس بیشترین و کمترین میزان مجاز رطوبت ، تنظیم شده است. به طوری که اگر نم موجود در هوا از حد مجاز خارج شود ، به صورت آلارم از سمت دستگاه اعلام می شود.

یک ابزار رطوبت گیر ، هوای مرطوب را به سمت داخل می کشد و پس از حذف رطوبت آن ، هوای خشک را به محیط وارد می کند. با از بین رفتن نم موجود در هوا سرد سازی صورت می گیرد. البته عملکرد برخی از رطوبت گیر ها در فرایند نگهداری کاغذ و مقوا ، به صورت پاکسازی رطوبت موجود در هوا توسط مواد جاذب است.

  • اثرات نا مطلوب رطوبت بیش از حد روی کاغذ

یک کاغذ چروک و موج دار ، هنگام استفاده در دستگاه پرینتر و یا چاپ روی کارتن ، مقوا و کاغذ ، دردسر های فراوانی ایجاد می کند. اگر میزان رطوبت ورقه های کاغذ از رطوبت محیط کارخانه بیشتر باشد ، لبه های کاغذ جمع می شوند. این مورد بیشتر در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل و نگهداری کاغذ ها ، باید کاغذ و مقوا در یک مکان گرم و خشک قرار گیرند. لازم است که از بسته بندی های ضد آب نگهداری کاغذ ها استفاده شود. سعی کنید هنگام استفاده از این محصول ، به تعداد مورد نیاز کاغذ خارج شود و بقیه در بسته بندی ضد رطوبت خود باقی بمانند.

البته این نکته را مد نظر داشته باشید که انواع مختلف کاغذ با درجه کیفیت های مختلف ، میزان رسانندگی گرمایی متفاوتی دارند و برای رسیدن به یک تعادل دمایی با محیط اطراف به زمان های گوناگونی نیاز دارند.

از دیگر اثرات نامطلوبی که عدم نگهداری کاغذ و در نتیجه ایجاد رطوبت روی کاغذ ها به جا می گذارد ، هلالی شدن و تا شدن کاغذ است. جوهر روی یک کاغذ مرطوب پخش می شود و انتقال رنگ و نوشته روی آن به درستی صورت نمی گیرد. تصاویر روی کاغذ های خیس محو و تار می افتند و دوتایی می شوند.

علاوه بر این ها نم بیش ازحد کاغذ ، پیوند بین الیاف کاغذ را از بین برده و با تغییر شکل فیبر های تشکیل دهنده ی کاغذ ، ابعاد آن را تغییر داده و مشکلات بعدی که کاهش کیفیت در انتقال رنگ است را به همراه خواهد داشت.

  • دمای نامناسب عاملی برای تخریب کاغذ

علاوه بر رطوبت ، اندازه گیری دما برای یک محیط کارگاه یا کارخانه برای نگه داری کاغذ و مقوا باید بسیار دقیق باشد. گرما و حرارت بالا باعث پیچ دار شدن کاغذ می شود. یکی از متداول ترین ابزار تعیین دما ، ترمومتر است. دقت بالا ، دامنه های اندازه گیری دما ، پاسخ دهی سریع و مقایسه ی همزمان دمای مکان های مختلف ، توسط این ابزار به طور دقیق سنجیده می شود.

دستگاه رطوبت سنج و دما سنج | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

  • اثرات منفی نور روی کاغذ

جذب نور های مرئی و غیر مرئی توسط کاغذ ها ، به مرور زمان باعث تغییر در رنگ و ساختار کاغذ می شود. ترکیبات پلیمری کاغذ ، نور شدید خورشید و دیگر تشعشعات پر انرژی را جذب می کنند. این موضوع باعث پاره شدن زنجیر های مولکولی پلیمر می شود و خواص کاغذ را از لحاظ فیزیکی و شیمیایی تحت تاثیر قرار می دهد.

عدم نگهداری کاغذ موجب کاهش شفافیت و مقاومت کاغذ در برابر پارگی و سوراخ شدن می شود . استفاده از لامپ های تنگستن و مهتابی در محیط کارخانه شدیدا به کاغذ آسیب رسانده و به مرور بافت کاغذ را از بین می برد. بهترین منابع نوری برای محیطی که کاغذ در آن ها نگهداری می شود ، لامپ های ال ای دی هستند.

  • حضور گرد و غبار و پوسیدگی کاغذ

گرد و غبار نسبت به دیگر عوامل نور ، گرما و رطوبت ، اثر گذاری کمتری در تخریب کاغذ دارد. اما نمی توان از تاثیرات منفی این عامل در روند نگهداری کاغذ و مقوا غافل شد.

برای نگهداری کاغذ در کارخانه ها ، چه موارد دیگری را باید رعایت کرد؟

هنگام جابجایی کاغذ ها از دستکش تمیز استفاده کنید. دست کثیف ، لکه های روغن و چربی را روی کاغذ به جا می گذارد. ممکن است آفات و حشرات موذی مثل سوسک ، موش و … از کاغذ ها به عنوان خوراکی و محل سکونت خود استفاده کنند. به همین دلیل باید راهکار هایی برای حل این مشکل پیدا کنید.

اگر تعداد بسته هایی که روی هم چیده می شوند از حد مجاز فراتر رود ، به کارتن های زیرین فشار وارد می شود و در کاغذ و مقوا خمیدگی به وجود می آورد.

نگهداری کاغذ | شرکت کارتن سازی کارتن لاین

سخن آخر

اطلاع از شیوه های نگهداری کاغذ و مقوا در کارخانه و حین حمل و نقل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بی توجهی به این موضوع می تواند باعث پارگی و پایین آمدن کیفیت کاغذ شود.

به طور کلی مهم ترین عامل نگهداری کاغذ تهویه ی هوا و دور ماندن فضای کارخانه از آلاینده های شیمیایی و اسیدی است. اسید موجود در خمیر کاغذ به مرور زمان باعث تغییر رنگ و زرد شدن کاغذ می شود.

سفارش خرید کارتن از کــارتن لایــن

ما در کارتن لاین آماده ایم تا به شما تمامی مراحل کار را توضیح دهیم. فرآیند سفارش یا خرید یک کارتن بسته بندی پیجیده است و نکات ریز زیادی دارد.

Ebook

به اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا